Minä olen päättänyt selvitä...

SuruSunna

Olen ollut kausimasentuja jo 10 vuotta, 15 vuotiaasta lähtien. Miettinyt itsemurhaa todella paljon ja usein oli pitempiä aikoja jolloin sunnittelin omaa kuolemaani joka päivä. On ollut ahdistusta, pelkotiloja, paniikkihäiriöitä, itsesyytöstä, suunnatonta raivoa ja turhautumista, halua paeta omasta elämästä jonnekin helpompaan paikkaan. Monesti olen viime hetkellä tajunnut, että yritän saada itseni pois päiviltä ja perääntynyt sekä pelkoni, että järkeni sanelemana.

Apua olen hakenut itselleni vasta pari vuotta sitten ammattkorkeakoulun koulupsykologilta, sitten nuorison terveyspalvelusta, lääkäriltä joka ohjasi minut psykologille, psykiatrille ja sitä kautta lääkärin tarkastuksen myötä psykiatriselle päiväosastolle ja psykologisiin testeihin. Olen syönnyt masennuslääkkeitä useamman merkkistä, eivätkä ne ole juurikaan auttaneet. Nykyisin toivon, että saisin koulun käytyä ja pääsisin psykoterapiaan ja takaisin töihin sekä normaaliin elämään.

Eläminen tuntuu välillä todellä toivottomalta, kun kaikki se apu jota olen ahkenut ei olekaan oikein auttanut minua eteenpäin. Välillä en saa itsestäni mitään irti päivä kausiksi ja haluaisin pois elämästäni.

Silti olen päättänyt selviytyä, sekä itseni, että läheisteni takia. Aion hakea niin pitkään apua, että jokin oikeasti autaa ja helpottaa oloani. Yritän selvittää kaiken mahdollisen tiedon masennuksesta, jotta ymmärtäisin itseäni paremmin, enkä syyllistäisi itseäni turhaan. Yritän vähilläkin voimillani tehdä asioita, jotka saisivat minut tuntemaan oloni helpommaksi, arvokkaammaksi ja onnellisemmaksi. Yritä syödä, nukkua ja liikkua, jotta kehoni jaksaisi taistella mieleni kanssa, vaikka se ei aina onnistuisikaan. Hoen itselleni, että paranen, oloni helpottuu ja ettei tämä kestä koko elämääni. Kerron kaikille läheisilleni mikä minun on ja haen vertaistukea, ettei tulisi niin syyllinen ja yksinäinen olo. Yritän olla itselleni armollisempi ja olen opetellut sanomaan EI!, silloin kun en jaksa tai halua. Enkä ole sellaisten ihmisten seurassa, jotka vievät minun energiaani tai uskoani itseeni.

Vaikka kukaan terapeutti ei aivan ymmärtäisi minua ja vaikka lääkkeistä ei olisi mitään iloa, olen päättänyt säilyä hengissä ja selvitä. Se päätös on ollut elämäni vaikein, mutta myös tärkein ja siinä pysyminen on yhtä vaikeaa. Olen kuitenkin huomannut, että se on tärkein päätös paranemisen kannalta ja vain siihen uskominen auttaa selviämään kaikesta paskasta mitä vielä tulee.

Sillä vaikka nyt olen kipeä niin uskon, että joku päivä oloni on niin hyvä, että olisi ollut suunnaton virhe jättää se päivä kokematta!

3

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HP

      Upea kirjoitus! Minulla on samanlainen kokemus 37vuotta. On se kannattanut. Ja nyt taas vaikea masennusjakso päällä.

    • SuruSunna

      Pitkään olet sinäkin jaksanut sinnitellä masennuksen kanssa HP. Nyt vaan jaksat edelleen, sillä ne synkät kaudet kyllä kuihtuu, kunhan jaksaa psyykata itseään positiivisempaan. Se on sellasta omituista mielen valmennusta, että vaikka ei alussa oikein uskoisi mihinkään ja ei mikään kiinnostaisi niin sitten kun alkaa järjestelmällisesti toistaa niitä hyviä asioita ja tekemään asioita joista tulee parempi olo niin kummasti se helpottaa.
      Tänäänkään en saanut mitään oikein järkevää aikaa, mutta paistoimpahan lettuja ja kävin uimassa, sai opinnot ja elämä taas odottaa kun otin lomaa masennuksesta ja itsestäni. :) Jaksamista sinulle paljon!

    • PeksuJ

      Tervehdys! Ihan heittona vaan: Oot varmasti kuullu amalgaamista?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      294
      4176
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      135
      2375
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2016
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1511
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      39
      998
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      133
      972
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      959
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      337
      901
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      877
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      820
    Aihe