Porilainen Yölintu

Maine menossa persii

Ainahan se Yölintu on ollut porilainen. Ei koskaan jämijärviläinen. Eihän?

Yölinnussa taitaa olla enää yksi jämijärviläinen. Voin olla väärässä, mutta hänkin taitaa maksaa veronsa, mikäli tulot ihan siihen saakka riittävät, ihan muualle. Se isäntämies-promoottori lienee ehta jämijärviläinen, mutta hänkin varmaan tekee talkootyötä!

11

466

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • espen predesen

      Mikä ihmeen tunteenpurkaus tämäkin oli? No yölintu on suureksi osaksi porilainen ja yksi soittaja jämijärveltä. Onko sekin porilaisten vika, että Yölintua sanotaan monissa yhteyksissä mediassa porilaiseksi yhtyeeksi??

    • 17

      Pitäköön Porilaiset tunkkinsa. Ei kukaan halua tulla tunnetuksi elävänsä samalla kyllä kuin yksi suomen tunnetuimmista juoppoporukoista.

      • espen predesen

        Mitä, tulee porilaisista taviksistakin jotain tunnettuja, kun samalta kylältä tulee yksi suomen tunnetuimmista juoppoporukoista nimeltään Yölintu?? :D


      • 17
        espen predesen kirjoitti:

        Mitä, tulee porilaisista taviksistakin jotain tunnettuja, kun samalta kylältä tulee yksi suomen tunnetuimmista juoppoporukoista nimeltään Yölintu?? :D

        Kyllä siinä isommankin kylän maine saa kolhua, kun tunnetut ihmiset heiluvat räkäkännissä julkisuudessa viikosta toiseen.


      • Espen predesen
        17 kirjoitti:

        Kyllä siinä isommankin kylän maine saa kolhua, kun tunnetut ihmiset heiluvat räkäkännissä julkisuudessa viikosta toiseen.

        No, totta eihän mainoksena hyvää ole tietenkään! En minä silti jaksa uskoa, että muualla ihmiset yhdistäisivät minut porissa asumiseni takia negatiivisessa mielessä ajatellen juuri kännäilevään yölintuun?? Varsinkaan nyt kun Porista on kyse... :D


      • 17
        Espen predesen kirjoitti:

        No, totta eihän mainoksena hyvää ole tietenkään! En minä silti jaksa uskoa, että muualla ihmiset yhdistäisivät minut porissa asumiseni takia negatiivisessa mielessä ajatellen juuri kännäilevään yölintuun?? Varsinkaan nyt kun Porista on kyse... :D

        Eipä se mainettasi edesauta. Mutta tässähän olikin kyse siitä ettei Yölintu ole jämijärveläinen yhtye, muutoin hyvä kylä saisi syyttä suotta huonon maineen.


      • Espen predesen
        17 kirjoitti:

        Eipä se mainettasi edesauta. Mutta tässähän olikin kyse siitä ettei Yölintu ole jämijärveläinen yhtye, muutoin hyvä kylä saisi syyttä suotta huonon maineen.

        Minä ymmärsin tuon aloituksen perusteella, että aloittaja kritisoi Yölinnun pitämistä vain porilaisena bändinä, vaikka siinä on aina ollut jämijärveläisiäkin joukossa? Siinähän ei näistä toilailuista mainuttu mitään? Saatoin toki ymmärtää väärin.


    • Kyllä laulajakin juo

      Nykynuoriso ei sitten tiedä kuinka ennenvanhaan (50-60.luvulla) artistit esiintyivät hönössä lavalla, oli Olavi Virtaa, Irwin Googmania, Reijo Taipaletta Eino Gröniä... Lavatansseihin mentiin kävellen, polkupyörällä tai jos hyvin sattui niin onnikalla eikä yhtään pistetty pahaksi jos artistin lauluääni muistutti kiljuvaa sikaa tai muuten vaan oli silmät hieman ristissä. Usein laulaja talutettiin mikkinsä eteen ja joskus hän pystyi sanomaan että nyt ei tuu ääntä, ei siinä mitään ,sehän oli ihan normaalia joskus jopa suotavaa, niin sitten joku vaan orkesterista heitti jotain kitarasooloa ja kansalla oli mukavaa. Nykyään tuomitaan heti joku jos nyt vähän unohtelee laulun sanoja ja hanuri roikkuu rinnuksilla ihan vaan koristeena. Muistan kerrankin kun oli soittotauko niin artisti (en sano nimeä) kysyi minulta että onko minulla antaa hänelle ryyppyä, no annoin sitten isäni valmistamaa pontikkaa hänelle ja mustan vieläkin kun hän sanoi että " saanko ottaa vielä toisenkin kun on niin perhanan hyvää". Jotenka annetaanhan artistien otta ihan oman mielensä mukaan, eiväthän kaikki tanssijatkaan ole tansseissa selvinpäin.

    • Asiasta tietävä

      Viestin aloittajalle tiedoksi, että yölinnun jokaisella jäsenellä on enemmän pätäkkää ku sulla ja suvulla on yhteensä.

      • rommeli52

        Mulla on enemmän munaa kuin karpolla asiaa! "asiasta tietävä"


    • wernerska

      Onhan se hyvä kun Jämijärveläistä juoppoperinnettä ja sivistystä on levitetty ympäri suomea,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      277
      17834
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5701
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      124
      2651
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2178
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1800
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1051
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      976
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      950
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      948
    Aihe