Åke Edwardson: Joudu jo sieluni

alvari.raappavaara

Vastakäännetty (LIKE 2011) Edwardson on julkaistu jo 1996, mutta kirjoittajan taitoa kuvastaa sen ajankohtaisuus juuri nyt.
Kyseessä on toinen Jonathan Wide-kirja. Entinen poliisi, nykyinen yksityisetsivä, seikkailee ja sekoilee Göteborgin hyisessä syksyssä aivan kuten myöhemmin painokoneen tavannut komisario Winterkin, joka teki kirjoittajasta ellei maailman- niin ainakin skandinaavisen kuuluisuuden.
Tässä teoksessa Åke-setä kuljettaa rinnakkain kahta eri rikosjuttua. Useampaan uhriin kohdistuvassa maahanmuuttajien liikkeet ja ravintolat joutuvat rasististen hyökkäysten kohteeksi. Pitzeriat palavat, myymälät tuhotaan eikä ihmisetkään säily vammoitta.
Rinnalla kulkevassa murhasarjassa uhrit silvotaan toistuvasti eikä kohteilla tunnu olevan mitään yhteyttä toisiinsa. Samanaikaisesti puistoissa ja siltojen alla hiippailee tuntematon, joka peittelee kodittomia ja pultsareita samanlaisiin huopiin kuin murhattuja.
Itsensä poliisilaitokselta ulkoistanut ja yksityistänyt Wide ryhtyy auttamaan entisiä työtovereita, koska yksi sarjamurhaajan uhri tuntuu lievästi tutulta. Eikä niitä bisneskeikkojakaan ole jonoksi asti. Ex-vaimo urputtaa Jonathanille oikeisiin töihin menemisen tärkeyttä, jotta lapsien tapaaminen olisi helpompi aikatauluttaa ja elatusmaksut varmat. Käyhän Wide tutustumassa tavaratalon turvapäällikön työhön, muttei homma oikein saletisti natsaa.
Sarjamurhaketju alkaa hiljalleen kirkastua, kun Wide ymmärtää mennä ajassa kylliksi taaksepäin. Suloisen pikkukaupunkilapsuuden kesiin ja kesäsiirtolaan. Paljon aivotyötä ja ajelua se vaatii, kun jo suljettuja paikkoja tai unohtuneita ihmisiä pitää tavoittaa.
Toisaalla uusfasismi ja rasismi tekee tuhojaan Göteborgin liike-elämän uudsasukkaiden keskuudessa. Mitään järkisyytä tuhotyöaaltoon nämä itsensä yli-ihmisiksi julistaneet eivät pysty kertomaan. Lopulta nämä kaksi erillisjuttua kirjaimellisesti törmäävät yhteen.
Suuresta kostotarinasta tietennii on kyse. Aivan Monte-Christon kreivin tapaan, tosin hieman enempi psyykisesti vinksahtaen.
Edwardsonin kirjoitustyyli on syvämaalaava. Kaupungin kauneus ja karuus tulee esiin runsain sanankääntein. Sääilmiöt ovat ruuan ja juoman ohella lähellä Widen sydäntä. Tandoorikanan tai kalakeiton ohjeet ylittävät jopa mestarikokki Paola Brunettin tai Anna Laineen väkerrykset. Liekö sarkasmia vai gastronomiaa, en tiiä.
Oman osansa saavat niin tökeröt jalkapallofanit kuin musiikkikin, jota ilman ei vissiin voi kirjoittaa kunnon poliisihahmoa. Kuunteliko Susikoski tai Palmu oopperoita? Ei, sikseivät maailmanmarkkinoilla pärjänneetkään.
Rohkenen lämpimästi suositella paluuta tekevää Winteriä vartoillessa.

0

99

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

        Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
        Maailman menoa
        150
        10999
      2. Ikävä sinua mies

        Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
        Ikävä
        39
        3973
      3. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

        Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
        Parkano
        65
        3906
      4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

        No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
        Maailman menoa
        188
        3626
      5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

        https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
        Maailman menoa
        100
        3461
      6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

        tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
        Maailman menoa
        100
        3307
      7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

        Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
        Maailman menoa
        71
        1958
      8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

        Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
        Maajussille morsian
        15
        1267
      9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

        Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
        Kotimaiset julkkisjuorut
        155
        948
      10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

        Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
        Maailman menoa
        265
        914
      Aihe