"Kun evankeliumi käy laidattomaksi, niin viinimäki tulee aidattomaksi" (lainaus ketjusta "Mitä jäi käteen lähetyksestä")
Eikö kukaan tiedä, mitä tämä tarkoittaa? Laidaton evankeliumi siis? Millainen on laidallinen evankeliumi?
Haluaisin oikeasti tietää!!
Kuulkaapa
17
96
Vastaukset
- Laidallinen
Tarkottaa, että sitten taivaaseen pääsee muitakin kuin minä ja mun kaverit ja se olisi ihan kauhea tilanne.
- teuta
Minusta tuo oli kirjoittanut , kaveri , joka oli kauhuissaan siitä
että syntin voi uskoa kaikki paskoinen päivineen : ?
Mitä se sitten tarkoitti , ? että kirjoittaja oli lähes pahoillaan , että
ei hän voisi tarkkailla toisten töitä , tai työnmukaista uskon val -
miutta siihen Että Kaikki pitää voida uskoa anteeksi sellaisena kuin on , kyllä ymmärsin että tilanne on paha , niin kuin laidallinen sanoi : - teuta
Tähän asiaan ei ole todella Evankeliumia , vaan tekstin on tehnyt eräs tiukkis , jonka asioita on täällä käsitelty ennenkin ,
jos kaveri ei ymmärrä kuin lakia. se voi korottaa aitaa niin paljon
että siitä ei kukaan kiipeä yli . siis jonkin moinen keituri pitää
olla että siitä selviytyy .
Hänestä olisi parempi mennä sateella kirkkoon kuin poudalla
hellaveittiin , siis hänestä ei mitään laitaa , siinä se olikin kun
pitäisi olla eikä ole . Hän ei voi uskoa armosta autuaaksi , vaan
hänen pitäisi tienata, omatoimisesti anteeksi antamus , siitä
ei voisi uskoa armoon , - Jeesukses kaikki
Katolilaisilla ei riitä Jumalan armo joka lahjaksi tarjotaan Jeesuksessa Kristuksessa, ja otetaanb YKSIN USKOLLA VASTAAN, vaan uskolle ehdoksi pannaan omat työt ja teot. Lestadiolaisuudessa on paljon vaikutteita roomalaiskatolisesta kirkosta.
Muun muassa seurakuntaoppi, jonka mukaan ainoastaan roomalaiskatoliset pelastuvat, ja kirkon johtaja eli paavi on erehtymätön. Lestadiolaisuudessa
paavin tilalla on lapinvanhimmat ja roomalaiskatolilaisuuden tilalla lestadiolaisuus, (se ryhmä lestadiolaisia joka on kulloinkin kysymyksessä).
Esimerkki: Vanhoillislestadiolaiset väittävät esikoislestadiolaisten menevän helvettiin ja esikoislestadiolaiset väittävät vanhoillislestadiolaisten menevän helvettiin.
Jo pelkkä ajatuskin siitä että jokin - laisuus pelastasi helvetistä on täysin vailla raamatullista perustetta. Jeesus on tie, ja usko Jeesukseen pelastaa. Minkään nimisestä - laisuudesta ei tule pienintäkään lisäarvoa Kristuksen evankeliumiin.
Jumalan sana jonka jokainen lukutaitoinen voi lukea Raamatusta, on täydessä voimassaan julistajista riippumatta.
Kaikki lestadiolaisryhmät väittävät, että yksin meidän ryhmässämme elävillä on asuvainen Pyhä Henki, ja siksi Pyhän Kaikkivaltiaan kolmiyhteisen Jumalan sana ei vaikuta mitään, ilman ko. liikkeen sertifioiman henkilön välitystä. KOska ainoastaan liikkeen sertifikaatti osoittaa että henkilöällä on asuva Pyhä Henki.
Huvittavaksi asiantekee se että tämä asuva Pyhä Henki todetaan olevan ihmisellä tiettyjen silmin ja korvin havaittavien merkkien perusteella.
Esikoislestadiolaisilla se on ehdoton 100% kritiikitön kuuliaisuus erehtymättömille johtajille. Mikäli heidän kanssaan ajattelee mistä hyvänsä asiasta eri tavalla, on tiellä helvettiin, vaikka ajattelisi juuri niin kun Raamattu ilmoittaa. Huippuna harhaopista ilmeni tänä kesänä, että kuorossa Kristusta ylistävät Jeesuksen todistajat ovat matkalla helvettiin, koska miehet lapista niin sanovat.
Ja ilmeisesti perimältään on kysymys parista suomalsiesta lobbarisaarnaajasta, jotka koko ajan kantavat valheelloista postia Suomesta ruotsinlappiin, ja valtaansa pönkittääkseen tilaavat heitä tänne joka vuosi lakisaarnojaan pitämään.
Kristityt ovat Kristuksen ruumiin kautta kuolleet pois laista ja tulleet Kristuksen omiksi, sitä eivät nämä valtaansa rakastuneet Mooseksen istuimella istuvat johtajat tahdo millään ymmärtää. Niinpä he ovat rakentaneet näkyvän merkistön, jonka avulla pyrkivät hallitsemaan Jeesuksen seurakuntaa.
iiiiiii
Kunpa yhä enenevässä määrin kristityt heräisivät lukemaan ja uskomaan hajaannuksissa syntyneiden perinteiden sijasta Jumalan sanaan ja sanoisivat johtoryhmälle, että tämä remmillä ja muiden kristittyjen mustamaalamisella hallitsemisen tie on nyt loppuun käyty! Jeesuksen tarjous Jumalan armosta ilman omia töitä ja omia ansiota uskolle omistettuna voitti kirkkaasti teidät tarjouksenne.- teuta
Ja olen samaa mieltä , Jeesuksen tarjous voitti kirkkaasti
ruotsin lapin tarjouksen , - Jeesuksessa kaikki
teuta kirjoitti:
Ja olen samaa mieltä , Jeesuksen tarjous voitti kirkkaasti
ruotsin lapin tarjouksen ,Mielenkiintoista seurata millä tavalla tämä Suomeen nyt perustettu 5-6 johtavan lähetyssaarnaaja muodostama lähetysmiesgolleegio toimii käytännössä.
Erään ystäväni arvion mukaan ainakin nämä muutamat varakkaat lobbarit, jotka ovat tavan takaa sotkeentuneet lähetyssaarnaajien toimintaan, joutuvat nyt syrjemmälle. Hyvä jos näin käy. Rukoillaan tälle ryhmälle Jumalan siunausta ja Jumalan sanan väkevää johdatusta Pyhässä Hengessä.
Näinhän ei seurakunta toimi, että muutama johtavaan asemaan asetettu mies komentelee itsevaltiaana koko seurakuntaa, ja muut tottelevat peloissaan. Saarnaajat on setettu palvelemaan seurakuntaa KRISTUKSEN SANALLA.
Ei heitä ole asetettu herroina hallitsemaan seurakuntaa ihmisopeilla ja ihmiskäskyillä. Eikä heidän tehtävänsä ole asettua seurakuntalaisten yläpuolelle jakelemaan omia käskyjään ja kieltojaan, vaan palvelemaan seurakuntaa Jumalan sanalla. - kalle.
teuta kirjoitti:
Ja olen samaa mieltä , Jeesuksen tarjous voitti kirkkaasti
ruotsin lapin tarjouksen ,Olen saanut sellaisen käsiyksen , että eräs vanhin kävi ,
kirpputorilla ja löysi, halpoja roomalaiskatolisia raamattuja
ne oli kirjoitettu Ruotsiksi , ja kun halpoja oli osti ne .
mikä ihme se sitten oli katolilaisuus on rehottamassa
niissa piireissä . hyväkuntoisia kirjoja , ei huomannut
lainkaan, että niissä oli väärä oppi .
Mar. 2:18.
Johanneksen opetuslapset ja fariseukset paastosivat . Jeesukselta tultiin kysymään : "miksi sinun opetuslapset eivät paastoa , kun kerran Johanneksen opetuslapset
ja fariseusten opetuslapset paastoavat."?
19. Jeesus vastasi heille: " Eiväthän Häävieraat voi
paastota silloin , kun ylkä on heidän kanssaan ? Niin
kauan kuin kuin heillä on ylkä seuranaan , eivät he voi paastota.
20. Mutta päivät tulevat , jolloin ylkä otetaan heiltä pois , ja silloin , sinä päivänä he paastoavat. .. - gh.jk-l
kaikki rikollisen kristinuskon lahkot ovat katolilaisuutta, luterilaisuuskin! Paavalia jumaloivina esiinnytte ja Luder/Lutherikin kuili katolilaisena. Ero heidän ja teidän välillä on se, että te ette tunnusta katolilaisuuttanne!!!!!!!
MUTTA
kun Lain edustajat alkaa vaatimaan pedofiili -per-keleitänne rikoksistaan vastuuseen niin jopas olette lähettämässä edustajianne neuvoa antavan katolilaisen paavalinne luo että salarippi saaaatanallisuudellenne sais lainrikkojana siunauksen!!!
Eli uskovaiset ovat toinen toisiaan lahkolaisina rikollisiksi todistavia rikollisia, omien uskovaisten, pikku lastenkin raiskaajina ja tappajina!!! - teuta
kalle. kirjoitti:
Olen saanut sellaisen käsiyksen , että eräs vanhin kävi ,
kirpputorilla ja löysi, halpoja roomalaiskatolisia raamattuja
ne oli kirjoitettu Ruotsiksi , ja kun halpoja oli osti ne .
mikä ihme se sitten oli katolilaisuus on rehottamassa
niissa piireissä . hyväkuntoisia kirjoja , ei huomannut
lainkaan, että niissä oli väärä oppi .
Mar. 2:18.
Johanneksen opetuslapset ja fariseukset paastosivat . Jeesukselta tultiin kysymään : "miksi sinun opetuslapset eivät paastoa , kun kerran Johanneksen opetuslapset
ja fariseusten opetuslapset paastoavat."?
19. Jeesus vastasi heille: " Eiväthän Häävieraat voi
paastota silloin , kun ylkä on heidän kanssaan ? Niin
kauan kuin kuin heillä on ylkä seuranaan , eivät he voi paastota.
20. Mutta päivät tulevat , jolloin ylkä otetaan heiltä pois , ja silloin , sinä päivänä he paastoavat. ..Mark.2:21. Ei kukaan ompele vanuttamattomasta kankaasta paikkaa vanhaan vaippaansa ; muutoin uusi täyte tilkku repii palasen vanhasta vaipasta , ja reikä tulee pahemmaksi .
22. Eikä kukaan laske nuorta viiniä vanhoihin nehkaleileihin ;muutoin viini pakahyttaa leilit , ja viini menee hukkaan ja leilit turmeltuvat ; vaan nuori viini on laskettava uusiin leileihin .
sel. Ihmisestä ei tule kristittyä siten, että hän "korjailee"
elämäänsä joillakin kristillisillä tavoilla , panee vanhan elämänsä "leiliin" joitakin kristillisiä ajatuksia ja puhetapoja.
Hän tarvitsee uudestisyntymisen parannuksen ja evankeliumin , uskomisen kautta , tulleen siten "uudeksi
luomukseksi " ks. 2 Kor 5:17.
- ainokaarina
Aamen.
- Essu lahdesta
"Laidaton evankeliumi" on usean eri liikkeen kannalta sellaista, että se päästää taivaaseen muitakin, kuin ko liikkeen jäseniä.
"Laidallinen evankeliumi" taas näyttäisi olevan sellaista, että viinimäen aidat ovat rakennettu niin korkeiksi, ettei sieltä näe laitumia ollenkaan, vaan täytyy tyytyä paimenten jakamaan kuivaheinään.
Essulessujen tiukan siiven ja myös vanhiten opetuksen mukaan pitäisi erottautua saastuttavasta kirkosta ja muista hengellisistä suuntauksista donatolaisen harhaopin esiintuomalla tavalla.
Poikkeuksena tästä säännöstä näyttäisi kuitenkin yhteistyö sleyn tiukan siiven kanssa on mahdollista, varsinkin kun eräs entinen autokauppias hääräilee siinä mukana. Näin järjestellään mm. ehtoollistilaisuuksia heidän kanssaan, kun ei hyväksytä nykyistä ehtoolliskaavaa.
Tässäkin lähestytään donatolaista "pyhien sakramenttia", jossa toiset "pyhät" määrittelevät toistensa "pyhyyden" ja sitä kautta sakramenttien kelvollisuuden. - SU
Ainakin on yksi yhteinen piirre lestadiolaisten ja roomalaiskatollisten välillä. Lapsien ja nuorten raiskaajia. Kuoropojat ovat katollisten pappien ja piispojen leikkikaluja ....niin mites sitten lestadiolais maallikkisaarnamiehet ja muut Vottoset?
Aamen - Holy Bible
Milloin ja miten ihminen uudestisyntyy lestadiolaisuudessa? Onko eri suuntauksien välillä eroja?
Olen ymmärtänyt, että raja vedetään uskovan ja ei uskovan välille, mutta miten lestadiolaisuus määrittelee liikkeidensä sisällä sen, kuka on uskossa ja kuka ei? - teuta
Varmasti on eroja , onhan meitä 29 poppoota jos pienetkin lasketaan mukaan , tänäpäivänä voi olla isoissakin joita on
18.. Es/Lestat jotka ovat niistä yksi , Mutta jotka on ehkä yksi
yhtenäinen , tosin n. 13500 suomessa ja n.16500 muualla .
Joh. 3:3.
No se uudestisyntyminen Jeesuksen mukaan :Jeesus vastasi
ja sanoi , "totisesti, totisesti ; minä sanon sinulle: ellet sinä synny uudesti ylhäältä , sinä et voi nähdä jumalan valtakuntaa , "
Joh, 3:5.
Totisesti totisesti minä sanon sinulle jos joku ei synny vedestä ja Hengestä , ei ei hän voi päästä sisälle Jumalan valtakuntaan . Tällä puheellaan Kristus armottomasti kataa kumoon kaiken omanvanhurskauden , kaiken ihmisen oman
tekemisen ja myötävaikutuksen voidäkseen päästä sisälle
Jumalan valtakuntaan , ja tulla autuaaksi .
Sillä Hän vakuuttaa mitä vahvimmasti , että meidän täytyy
uudesti syntyä , ei lihasta , vaan JUMAAN HENGESTÄ ,
ennen kuin voimme tehdä tai ajatella mitään tosi hyvää.
ks. 2 Kor. 3:5. , ennen kuin edes voimme nähdä tai käsittää , Mikä Jumalan valtakuntaan kuulöuu , saati sitten valmistaa siihen itseämme . Ei meidän , ei meidän , vaan Pyhän Hengen täytyy se tehdä , eikuitenkaan ilman välikaaleita , vaan sakramenttien ja evankeliumin julkisen saarnan kautta.
Sillä niinkuin taivas ja maa ovat luodut alussa , ei minkään oman toimeenpiteensä eikä myötävaikutuksensa kautta,
vaan "Herran sanalla ja Hänen suunsa Hengellä " pS. 33:6.
SAMOIN TÄYTYY MEIDÄNKIN saman Jumalan Hengen
kaikkivaltiaan vaikutuksesta syntyä uudesti sanan ja kasteen
kautta . Emme voi itsetähän mitään tehdä emmekä ymmär-
tää ja tutkia järjellämme , miten se on tapahtuva .
jatkan.- teuta
Voimme syntisen tavoin ainoastaan ihmetellä tätä Jumalan
työtä : niin , vommehan myös sitten kiittää ja ylistää ja Häntä , Hänen tutkimattomasta armosyja rakkaudestaan , joka on pelastunut meidät pimeyden vallasta ja siirtänyt meidät rakkaan Poikansa valtakuntaan . Se on ja pysyy aina Herran ihmeenä , jonka edessä järkemme täytyy tulla houkaksi ja kaikki oma voimamme joutua häpeään .
Tosin olisi Syntinen halusta tahtonut ymmärtää uuden suntumisen salaisuuden ja tutkia tätä Jumalan ihmettä , sillä hän oli sangen hurskas ja oppinut mies , joka oli paljon
ajatellut ja mietiskellyt korkeita asioita ja tahtoi sen tähden järjellään käsittää ja ymmärtää tämänkin asian . MUTTA ETTÄ NYT KOKONAAN UUSI SYNTYMINEN TAPAHTUISI IHMISESSÄ , EI LIHASTA LUONNOLLISELLA TAVALLA EIKÄ , minkään laisen myötävaikutuksen ja valmistuksen kautta ihmisen puolelta,
Vaan yksin vedestä ja Hengestä - katso , tämä oli hänelle liian vaikeaa ja mahdotonta käsittää . Hän saattoi vain ihmetellä sitä tai loukkaantua siihen , kuin monet Jeesuksen opetuslapsista eräässä toisessa tilaisuudessa nurisivat: "Tämä on kovaa puhetta , kuka voi Häntä kuulla "Joh. 6:60. Milloinkaan ennen ei Hän ollut ajatellut eikä aavistanut , että ihminen olisi niin aivan kykenemätön millään
tavoin ansaitsemaan Jumalan valtakuntaa tai tekemään
itsensä siihen soveliaaksi ! - TEUTA
teuta kirjoitti:
Voimme syntisen tavoin ainoastaan ihmetellä tätä Jumalan
työtä : niin , vommehan myös sitten kiittää ja ylistää ja Häntä , Hänen tutkimattomasta armosyja rakkaudestaan , joka on pelastunut meidät pimeyden vallasta ja siirtänyt meidät rakkaan Poikansa valtakuntaan . Se on ja pysyy aina Herran ihmeenä , jonka edessä järkemme täytyy tulla houkaksi ja kaikki oma voimamme joutua häpeään .
Tosin olisi Syntinen halusta tahtonut ymmärtää uuden suntumisen salaisuuden ja tutkia tätä Jumalan ihmettä , sillä hän oli sangen hurskas ja oppinut mies , joka oli paljon
ajatellut ja mietiskellyt korkeita asioita ja tahtoi sen tähden järjellään käsittää ja ymmärtää tämänkin asian . MUTTA ETTÄ NYT KOKONAAN UUSI SYNTYMINEN TAPAHTUISI IHMISESSÄ , EI LIHASTA LUONNOLLISELLA TAVALLA EIKÄ , minkään laisen myötävaikutuksen ja valmistuksen kautta ihmisen puolelta,
Vaan yksin vedestä ja Hengestä - katso , tämä oli hänelle liian vaikeaa ja mahdotonta käsittää . Hän saattoi vain ihmetellä sitä tai loukkaantua siihen , kuin monet Jeesuksen opetuslapsista eräässä toisessa tilaisuudessa nurisivat: "Tämä on kovaa puhetta , kuka voi Häntä kuulla "Joh. 6:60. Milloinkaan ennen ei Hän ollut ajatellut eikä aavistanut , että ihminen olisi niin aivan kykenemätön millään
tavoin ansaitsemaan Jumalan valtakuntaa tai tekemään
itsensä siihen soveliaaksi !Kaikkein eneiten on seurattu , nikodeemuksen tuluo Jeesuksen
luo , hän tuli yöllä , Jeesus ei siitä häntä moittinut , pääasia oli että hän tuli Jeesus osoitti hänelle heti alussa, että hänen perustarpeensa oli sisäinen uudistus , uudestisyntyminen .
Luonnollisella syntymästään , hän oli "liha" ks. Rm. 8:6-7. ja siksi Jumalan valtakunnan ulkopuolella . Sanoilla : "Jos joku ei synny vedestä ja Hengestä , ei hän voi päästä sisälle Jumalan valtakuntaan".
Jeesus osoitti , miten se tapahtuu Hän muistutti . Nikodeemukselle , että parannus ja kaste syntien anteeksiantamukseksi , olivat ensimmäiset asiat uudestisyntyniseksi , Lisäksi tarvittiin HENGESTÄ SYNTYMINEN , PYHÄN HENGEN UUDIDTUS , JOSSA IHMINEN PÄÄSEE KÄSITTÄMÄÄN , MITÄ MERKITSEE
Ihmisen Pojan /Kristukseksi ylentäminen ristille ja USKO ÄHÄNEEN iankaikkiseksi elämäksi.
Ilman tä'tä uskoa ihminen on tuomittu Nikodeemus ei ollut
nyt vielä ymmärtänyt näitä asioita , Jeesus tiesi sen , Hän puhui niista valmiiksi nikodeemukselle että hän olisi käsittänyt ne
kun kolmisen vuotta myhemmin tarkaaillaan tilannetta kaikki oli valmista olihan Jeesus poikennut joka kerta nikodeemukselle kun oli tullut kaupunkiin . hänestä oli tullut Jeesuksen ystävä , joka myöhemmin puolusti Häntä Suuren NEUVOSTON EDESSÄ.
vAIN USKOSSA JEESUKSEEN JA HÄNEN HÄNEN RISTINUHRINSA KAUTTA VALMISTETTUUN ARMOON SYNTISENÄ IHMISELLA ON ANTEEKSIANTAMUS JA JUMALAN LAPSEUS.. MUTTA HÄN EI PÄÄSE TÄHÄN ARMOON , ELLEI KATUVANA TULE SYNTEINEEN VALKEUTEEN JUMALAN SANAN JA HENGEN NUHDELTAVIKSI SEKÄ RUKOILE ARMOA JA ANTEEKSIANTAMUSTA . OLLESSAAN VAILLA USKOA JA JEESUKSENVEREN ARMOA ,,ULKOPUOLINEN IHMINEN ON JUMALAN VIHAN ALLA JA MATKALLA KADOTUKSEEN .
NÄIN ON MYÖS MUIDEN USKONTOJEN SEURAAJIEN
LAITA . OLIVATPA HEKUINKA "VILPITTÖMIÄ "TAHANSA. .
- Uskovainen xxxx
Luepa Lutherin saarna adventin tapahtumista.
Siinä Luther selittää, mitä tarkoittaa se, kun aasien omistajat sanovat opetuslapsille: "Mihin te niitä viette?" (Jeesushsan oli neuvonut vastauksenn tähän.)
Luther selittää, että aina, kun elävä usko jonnekin ilmaantuu, ilmestyy aina niitä, jotka ihmettelevät: "Tehän teette aivan kelvottomia kansalaisia, kun annatte synnit aivan ansiotta anteeksi."
En muista sanatarkasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26917423Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245602- 1182622
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172122Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361786Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111028- 59966
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32924Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45920