Kuinka suuri kasvatusvastuu

Ei kokemusta lapsist

tai muu vastuu on, kun joutui miehen lapsille äidiksi? Lapset ovat puolet ja puolet. Kuinka paljon minä voin asettaa rajoja ja määräyksiä lapsille, joita ei ole kotona kasvatettu ja ohjattu? Heille alkaisi kuin uusi aikakausi rajojen suhteen?
Kuinka paljon voin ottaa yhteiyttä kouluun ja muihin kasvatusalan asiantuntijoihin, vaikka olen heidän isän vaimo ja osa aikainen äiti lapsille?
Periaatteessa lapset asuvat meillä ja ovat kuin kotonaan, että kun olen se tärkeä aikuinen heidän elämässään niin eikö mulla ole samat oikeudet uutenä äitinä kuin bioäidillä?
Kun ongelmia syntyy, voinko soittaa ilman miehen lupaa kasvatusneuvolaan ja muihin??
Lapsilla on omat huoneet ja osa vaatteista meillä. Koska voin vaatia heitä kohtelemaan minua hyvin ja sanomaan äidiksi, nyt he kutsuvat etunimellä, josta en pidä yhtään.
Äitinä kai mulla on oikeus vaatia.

9

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kts. Tv.

      Älä jaksa haastaa riitaa. Jos et noita asioita itse käsitä, mitä tehdä ja kuinka toimia, et ole valmis olemaan kenellekkään huoltaja. Äitiä sinusta ei koskaan lapsille tule, koska heillä on jo ikioma äiti.
      Tv. Äiti, vaimo, uusipuoliso.

      • pelkkää kysymystä

        Eiköhän tuossa kysymyksessä oli pelkästään epätietoisuus ja lapseton kyseessä, niin halusi vaan varmistaa oman auktoriteetin ja sen, mihin asti voi sitä käyttää miehen lapsille.
        Minä sanoisin, että miehen uudella puolisolla on täydet valtuudet kasvattaaa siinä missä isälläkin. Yleensä ne miehen lapset tarvii paljon kuria koska eivät luota tähän uuteen äitiin, ennkuin äiti kertoo missä kaappi seisoo.


    • **********

      Älä Lissu jaksa. Hanki elämä.

    • oikea äiti

      Uudella " äidillä" ei ole mitään oikeuttaa kurittaa/kasvattaa toisen lapsia, eikä soitteleminen sinnesuntänne kuulu naikkoselle sitten tipan vertaa. Takana vallanhalu ja näyttäminen lasten oikealla äidille.
      Miksi lasten pitäisi kutsua sua äidiksi? Heillä on jo ÄITI. Et sinä ikinä ole heidän äitinsä - voit pakottaa heitä sanomaan sua äidiksi, mutta lapset eivät vapaaehtoisesti susta ala sen kummemmin tykkäämään vaikka soitat läpi kaikki sossut ja neuvolat mitä ikinä keksit. Ei tod. ole sun asia soittaa toisten lapsista mihinkään.
      Millainen saaterin nyhverö se lasten isä on? Antaa kaltaisesi munahaukan tormata ja määräillä= saako isi käydä pissalla ilman lupaasi, vai pitääkö hänen ensin soittaa perhe ja kasvatusneuvolaan?
      Sääli viattomia lapsia kun kynsiisi ovat joutuneet.

      • Kaikkeni teen

        Kyllä minä olen ainakin kurittanut ja kasvattanut mun miehen kullannuppuja siinä missä omiankin. Nämä kullannuput on niin huonsti kasvatettu että pakko siihen on puuttua. Jos heidän äiti ei pidä rajoja, ne asetan minä. Ja jos ammattiauttajia tarvii, olen valmis varaamaan ajan ja viemään ne omalla luvallani. Eikä välttämättä miehen lupaakaan tarvi, jos lapset meillä asuu.


      • flugth
        Kaikkeni teen kirjoitti:

        Kyllä minä olen ainakin kurittanut ja kasvattanut mun miehen kullannuppuja siinä missä omiankin. Nämä kullannuput on niin huonsti kasvatettu että pakko siihen on puuttua. Jos heidän äiti ei pidä rajoja, ne asetan minä. Ja jos ammattiauttajia tarvii, olen valmis varaamaan ajan ja viemään ne omalla luvallani. Eikä välttämättä miehen lupaakaan tarvi, jos lapset meillä asuu.

        Saako sun mies käydä pöntöllä ilman sun lupaa ?
        Olisi se näky - aivan sivullinen " varaa ajan vaikka ilman miehen suostumusta" jaa, niin voi sitten tietysti tehdä myös käänteisesti eli olet ilmiselväsi ammattiauttajan avun tarpeessa. Hei- mähän voisinkin soittaa jonkun tutun puolesta, jos ei se tee KUTEN MINÄ HALUAN että sossu hei, kun mua niin lennättää ja kutittaa saada puuttua vieraiden lasten asioihin! Se ei kuulu sivullisille.
        Puhumalla yleensä selviää paljosta, mutta kun aivan sairas vallanhimo JA mustasukkaisuus jyllää niin avot.
        Jos joku sivullinen soittelee toisen lapsista voipi käydä ohraisesti vallanhalusta kärsivälle ja mitä tee lasten oikea isä? Missä vastuuntunto omista lapsista kun antaa jonkun hepsankeikan määräillä hänen ja entisen vaimon lapsista.

        TIETÄÄKÖ TÄMÄ NYNNY ISÄ EDES MITÄ UUSI NAIKKONEN TOUHUAA ? Epäilen, ettei.


    • lissu on ä......

      jaaha lissulla on taas yksinäistä ja tylsää..........

    • edffett

      "Vasta tavanneiden aikuisten on hyvä rakentaa uutta parisuhdettaan ilman, että lapset ovat mukana. Uusperheen suhteiden vakiintuminen vie keskimäärin 3–5 vuotta."

      "Kun aikuisten parisuhde on jo vakaalla pohjalla, pari- ja perheterapeutti Päivi Pylkkö-Storsjö kannustaa äiti- ja isäpuolia luomaan oma suhteensa toisen lapsiin."

      "Biologisen vanhemman tulisi puolestaan antaa heille lupa rajoittaa, ohjata ja opastaa lasta omalla tavallaan.

      Uusperheen yhteys tiivistyy ja lapset ovat tyytyväisempiä, jos molemmat ottavat vastuuta lapsen kasvatuksesta."

      http://www.hs.fi/juttusarja/parisuhdejaseksi/artikkeli/Uusperhe vaatii aikaa ja malttia/1135268030872

      • Meille ei lupa tulla

        Minä en ole koskaan antanut lapsilleni lupaa olla missään tekemisissä isänsä naisten kanssa. En voi hyväksyä, että perheenrikojat olisi osa meidän elämää. Sen mies itsekin myöntää,e ikä onneksi ole mieltä semmoista vaatinutkaan, että meidän pitäisi ottaa hänen uudet naiset meille ja kaveerata... huh..! Siitä ei olisi koskaan tullut mitään.
        En ole pysynyt hyväksymään sitä, että miehen uudet naiset pilaisivat lasteni elämän, ja lapset eivät tuntisi minua enkä minä heitä. Meillä ei ole ollut mitään tarvetta niihin miehen uusiin naisiin. Miksi olisi? Mitä he tekisivät meillä muuta kun haukkusivat meitä.

        Lapseni on säästynyt moisilta ihmisiltä, kun emme ole halunneet heitä meille, ja ovat saaneet hyvän lapsuuden ilman kenenkään haukkuja.

        Nyt aikuisena ovat onnellisia ja kiittävät minua siitä, että pidin heidän puolta, sillä kukaan heistä ei olisi halunnut haukuttavaksi isän naisille.
        Me emme ole heitä tarvinneet silloinkaan kun mies asui meillä ja kun lähti, emme ole nytkään tarvinneet.

        He eivät kuulu meidän elämään millään muotoa. Mies katuu, mutta on oma asiansa ettei ole ollut lasten elämässä mukana, nyt hylkäsivät lapset isän, kun isä hylkäsi heidät lapsena. Meillä on ollut niin rauhallista, kun ei ole tarvinnut tapella ja kinastella haukkuvien ja katkerien ex miehen naisten kanssa. Meille on sopinut täys tyrmäys heitä kohtaan, ja paremmin ei voisi asiat olla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      275
      17546
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5645
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      121
      2631
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2135
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1788
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1040
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      970
    8. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      933
    9. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      931
    Aihe