Ihme ettei tutussa ja turvallisessa sampolassa
IMPOLASSA HEILUI PUUKKO
38
300
Vastaukset
- Pimpola
Kun nyt noita kuntiakin halutaan yhdistää, niin eikö voitaisi yhdistää sampola ja impola kun muutenkin ovat ihan vierekkäin. Kaupunginosan nimeksi Pimpola ;)
- eieiei-
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011072514112752_uu.shtml
niimpä näkyi.. hoh hoijaa, kyllä näitä tuntuu täällä riittävän. ihme että taas tuolla suunnassa kaupunkia.... rajalantiellä? - ppsi
jaaha taas porkka ja pihlava ryöhistelee rinta kaarella, kun meillä ei tapahtunu
- Flippuu
mikä on tapahtumapaikka? Filpuntie?
- Saija Maaret -90
Lopettakaa jo idiootit tälläset keskustelut. Älykkyysosamääränne on niin pieni ettei siihen löydy edes mittareita. Antakaa ihmisten olla rauhassa, pitäkää huolta vaan omista asioistanne ja lopettakaa se ikuinen kaupunginosien mollaaminen. Kaikki narkit ym epäsosiaalinen aines on Impolasta kuollut, linnassa tai muuttaneet Turkuun. Siellä ei asu enää ku vanhuksia ja Olkiluodon työmiehiä. Romaneitakin on vaan enää yks perhe ja se perhe ei häiritse ketään. Niin että antakaahan olla tai kirjottakaa nimellänne. Setäni asuu Impolassa ja käyn siellä päivittäin, erittäin siisti ja rauhallinen paikka, edulliset vuokrat ja tilavat huoneet.
- ?????
Samaa mieltä ja käsittääkseni Filpuntiellä on yksi ja ainoa sossun talo, missä noi alkoholistit sekoilee. Turha sitä koko aluetta on mustamaalata.
Kaupungin keskusta on rauhattomin alue, miten uskallatte käydä siellä kaupoissa ja torilla????
- Pimpola
Ai jaa?!?!? Miten siellä sitten sattuu tommosta, jos kaikki epäsosiaalinen aines on pois muuttanut?????:=0
Kumpaan kategoriaan Saija Maaret-90 pistää nämä pölvästit, olkiluodon työmiehiin, vai vanhuksiin:D?- muistiko pätkii
Ei oo pitkä aika siitä kun keskustassa puukotettiin, miten sielläkin kun pitäis olla niin fiksua porukkaa.
- sami aarni 92
tai sit se on se ainoa häiritsemätön romani! hahhahahahahhaaa!!!
- Pimpola
Impola on Porin slummialuetta ja ko. tapaukset ovat arkipäivää siellä.
Kukaan järkevä ihminen ei asu siellä.- Pimpola original
Olen kanssasi kaikesta muusta samaa mieltä, mutten ymmärrä, miksi varastit nimimerkkini?
- Kaija Meerit 92
Pirä sä möhömaha turpas kii ja muista ottaa lääkkees, tärkeetä että tollasella on lääkitys kohallaan......
- PIMPOLA
Kaija Meerit 92 kirjoitti:
Pirä sä möhömaha turpas kii ja muista ottaa lääkkees, tärkeetä että tollasella on lääkitys kohallaan......
VAROKAAA! KOHTA TAAS TAPAHTUU JOTAIN KAIJA MEERITILLÄ AINAKIN KILAHTI JA PAHASTI ;D NYT ON PIRU MERRASSA.
- Merimies sukua?
Pimpola original kirjoitti:
Olen kanssasi kaikesta muusta samaa mieltä, mutten ymmärrä, miksi varastit nimimerkkini?
Tiedän kuka olet, ja tiedän miksi kirjoittelet noita ääliöjuttujas tänne ja SK:n sivuille. Sulla ei ole varaa puhua kenestäkään/mistään yhtään mitään, sen verran olet kuule asias kussu. Ei varmaan oo kivaa olla tyhmä? Helpottaako kun saa päästää tää paineita pienestä tyhmästä päästä nimettömänä?. Kerro valkotakkiselle huoles, kerro, kyllä se täti ymmärtää sua.
- Kaija Meerit 92
Ootte työttömiä luuseri narkkeja kun ehditte päiväkaudet kirjotteleen moista paskaa, ja sossuntuet juoksee....onko päivä lääkkeet otettu häh?
- Esa Eerik 45
Eks sää Kaija muista et onks sun lääkkeet otettu? Pääsiks just prisma kassalt töist ja luulet olevas joku parempiki uranaine? heh, kato meil muil o loma, sul vissii ei, ku oot viel tommone räkänokka koululaine, joka o viimist viikkoo kesätöis. Muahahhahahahhahah
- oi voi...
Impola on Porin slummialuetta ja ko. tapaukset ovat arkipäivää siellä.
Kukaan järkevä ihminen ei asu siellä.
Ihanko totta? kertoisitko missä täällä nää tapaukset on arkipäivää? itse havaitsin et tää ois ollu eka kerta kolmeen vuoteen ko mitään tällasta tässä tapahtu, tai sit mä oon ihan sokea asukas ;D No onneks mun ei tarvitse kellekä puolustella miksi lapsineni täällä asun, itse kun tiedän miten hyvä asuinalue tämä on.. kaikenmoisia tapauksia sattuu siel sun tääl, ympäri poria, joten...- Helmi Orvokki 82
3 vuoteen, aha, täällä missä mä asun ei ole tapahtunu tollasta 45 vuoteen. Olipa saavutus...:(
- Elsa Marketta 51
Helmi Orvokki 82 kirjoitti:
3 vuoteen, aha, täällä missä mä asun ei ole tapahtunu tollasta 45 vuoteen. Olipa saavutus...:(
Ei sulla Helmi Orvokki 82 taida olla elämää ollenkaan?. Voi pientä täti ressua!Tiäkkö kuule mitä, vielä ehdit hankkiin sellasen ennenkö joudut sieltä lintukodostas vanhainkotiin.
- pimpola voi
pimpolan liekkimaja on sit rauhallinen paikka. mitä nyt puukko heiluu silloin tällöin..
ei kukaan järkevä ihminen asu pimpolassa ja jos asuu ja yrittää saada asunnon myytäväksi, niin kukaan ei maksa mitään.
sanon nyt tämän sanan..muuttakaa pois, jos voitte..te pimpolan asukkaat- Kalle Kaavoittaja 60
Tiedoksesi vaan, että alueen asuntojen hinnat nousevat huimaa vauhtia. Itäkeskus nosti jo pelkästään hintoja ja vielä tulevat kaavoitukset nostavat arvoa lisää. Niin että kehotan ostamaan nyt kun hinnat ovat vielä suhteellisen edullisia. Alueelle nousee paljon uusia (liikesalaisuuksia vielä) juttujaJa vielä senverran ihformoin sinua, että osa taloista on vuokrataloja. Talot rakennettiin 70-luvulla ja osassa asuntoja on edelleen alkuperäiset vuokralaiset jotka ovat muuttaneet taloon 1975. Tämä on faktaa ei fiktiota.
- Otan osaa
Se on sitte siinä. Sampola Impola on tästälähin Pimpola.
- Kirsti Irmeli 55
Ihan sama mitä mieltä kaltaisenne ovat Impolasta, ei kiinnosta/liikuta ketään. Hyvä ja rauhallinen asuinalue, vuokrat ovat edullisia ja asunnot siistejä, pihat hoidettuja jne.
Kaikki ihmiset ovat samanarvoisia, se joka toista tuomitsee tulee itse tuomituksi ja se koira älähtää johon kalikka karahtaa.
Kirjoittelijat on niitä jotka ei saa asuntoa Impolasta kun eivät ole kelvollisia asumaan yhteiskunnan sääntöjen mukaan. - Asunnonhakija tyttö
Hain Vuokralukaalin kautta asuntoa, Rajalantiellä oli vapaana asunto. Ehtoina oli, ei koiria, ei tupakointia jne. Kävin katsomassa asuntoa ,pihassa törmäsin selvästi kyttääviin naapureihin. Jokaista liikettäni tarkkailtiin ja tuli sellainen tunne ettei uskalla edes pierasta, siitäkin jo varmasti valitettaisiin isännöitsijälle. Todella vanhoja ihmisiä olivat. Olin kuullut kaikenlaista Impolasta, puolesta ja vastaan. Asunto oli juuri remontoitu, valoisa ja todella edullinen. Olisin kyttääjistä huolimatta ottanut sen, vaan kun en saanut. Asuntoon oli muitakin hakijoita. En ainakaan tuolla käynnillä saanut sellaista kuvaa että se mikään rauhaton alue olisi. Aion hakea uudelleen jos talosta vapautuu asunto. Olen pitkään halunnut muuttaa sinne juuri edullisen asumisen vuoksi ja koska alue on viihtyisä. Itäkeskuksen palvelut kivenheiton päässä, ekoihmisenä en omista autoa niin palvelujen läheisyys on tärkeä. Ja babtistikirkkokin on vieressä.
- Pikku Iines 70
Mitä sinäki hyödyit tän keskustelun avauksesta. Menisit tutkituttaan pääs, taidat tarvita psykologin konsultaatiota?
- porkan purkka
sampola impola vois olla vampola, niin vammasta porukkaa siellä on.
Vai nimetäänkö nyt yhteistuumin porkka vaikka sitten vampolaks? - Vainola
Väinölän vois nimetä Vainolaksi. Ei siellä voi lähikaupassa käydä kun nuoret mannenalut on heti pummaamassa ja häriköimässä.
- Rehellinen mies Pori
Te päänaukojat ette uskalla oikeilla nimillänne kirjottaa. Kiva se on huudella puskista paskahousu pelkurit...
- Ristorasta
Joka puolella joka kaupungissa on sekopäitä, ei sille mitää voi. Hullua alkaa haukkumaan koko paikkaa yhden tapahtuman vuoksi.Nyt meidän pitää koota järkemme rippeet ja heti.
Koetetaan jokainen olla ilona naapurillemme ja ystävillemme. Ilman ystäväiä ja muita ihmisiä emme ole mitään. Lähimmäinen tekee meistä ihmisen.- Amalia Armas 65
Hyvä mielipide, kiitos tästä!
- vampolanpimpolapoks
"Hullua alkaa haukkumaan koko paikkaa yhden tapahtuman vuoksi"
Yhden? Voi vi*** että siellä on taas joku luomakunnan kruunu keksinyt lauseen.
Johan se on vuosikausia ollut täynnä paskaa koko pimpola, ja vampola.
Juttua toisensa jälkeen ollut lehdessä miten lasoliinit viettää aikansa puukkohippasilla milloin kenenkin sossukämpässä, joten jospa itse pidät suutasi soukemmalla, arvoisa pimpolafani.- olimitenolimut
Ite olen asunut 3 vuotta impolassa, ja tuo oli eka kerta, kun sinä aikana täällä tapahtuu jotain tuollasta... Sampolassa kyl tapahtuu joka viikko jotain vastaavaa
- Tutkimus proffa
Aika mielenkiintoista lukea näitä palstoja. Mietin mikä saa haukkumaan, mikä puolustamaan? Molemmissa tapauksissa on oltava motiivi. Haukkujan motiivi lienee oma kokemus/huhupuheet/skitsofrenia.
Kehujan/puolustajan motiivi taas lienee ihan aito rehellisyys. Miksi sitten ihminen haukkuu julkisesti? Siihen lienee vain ja ainoastaan yksi syy: Vai alkukantainen, sivistymätön ihminen tekee niin. Jos ihminen on sivistynyt, fiksu ei hän ota kantaa moisiin asioihin.
Johtopäätökseni siis on: Impola on varmaankin ihan sellainen tavallisten ihmisten asuinpaikka. Miljonäärejä siellä ei liene, mutta ei niitä Porissa muutenkaan liene? Korjatkaa jos olen väärässä.
Tein tutkimusta ja selasin arkistoja, katsoin mm. Porin lähiöiden rikostilastot. Impolan kohdalla luvut olivat kaunista katseltavaa monen muun lähiön rinnalla. Luonnollisesti kaupungin keskusta on johdossa, koska mm. ravintolat sijaitsevat pääosin siellä. Myös nakkikioskitappelut tilastoja nostanevat?
Impolassa ei liene yhtään nakkikioskia? Ainakaan en sellaista googlettamalla löytänyt. Korjatkaa jos olen väärässä.
No jään mielenkiinnolla seuraamaan Porin lähiöiden tilannetta. - IM POLAKKI
ei kai ketään normaali haluu asuu impolas tai sampolas, sen jo kertoo asuntojen myynithinnatkin, ja talot ihan rapakunnossa
- Raevo Roosna
Luitkai "IM POLAKKI" ton edellisen kirjoituksen? Mihin kategoriaan kuulut? a) omaa kokemusta alueesta? b) huhupuheiden kuuntelija? c) skitsofreenikko? Alkukantainen ja sivistymätön olet, se nyt on ihan selvää kun et osaa lopettaa paskanjauhantaa. Kuten jo edellellisetkin kirjoittajat ovat vaatineet niin tulehan esiin omalla nimelläsi, pitää pystyä seisomaan sanojensa takana. Niin tekee suoraselkäiset ihmiset.
- This Is True
Olin kerran Impolassa illanvieton merkeissä. Kaksi nuorehkoa miestä potki pakettiautoa kylkeen. Pakettiautoa ohjannut ulkomaalaistaustainen mies kaahasi karkuun. Tilanteen jälkeen toinen miehistä näki minun seisovan noin 20 metrin päässä. Hän tuli luokseni ja paiskasi kaljapullon maahan paskaksi jalkojeni juureen. Hän käyttäytyi erittäin aggressiivisesti, halusi kuulemma tapella kanssani. Onneksi sain puhumalla kaverin rauhoittumaan. Olisi kyllä mieli tehnyt kuristaa se gangsteri siihen paikkaan, mutta en halua joutua ongelmiin yhden idiootin takia. Ja tämä reissu on oikeastaan ainut, minkä olen Impolaan tehnyt. ENKÄ PROVOSOINUT KYSEISTÄ TYYPPIÄ MILLÄÄN TAVALLA.
Sampolassa on tullut piipahdettua muutamia kertoja. Yhdellä kerralla joku "hullu" nainen tuli kysymään minulta kyytiä kaupungille. Vastasin, että ei onnistu ja nainen alkoi huutamaan ja räyhäämään. Lähdin autolla menemään.
Että sellasia paikkoja. En usko, että olen ollut vaan väärässä paikassa väärään aikaan. Uskon, että nämä seudut ovat vain luonteeltaan tällaisia.
Mistäkö itse olen. Olen kasvanut koko nuoruuteni Porkassa. Mitäkö kerrottavaa minulla Porkasta on? Sitä, että koko nuoruuteni haaveilin vain siitä, että pääsisin lähtemään pois siitä sontaläjästä. Juoppoja makaili pitkin nurmikoita, pikkuskidit varasteli lähikaupasta ja poltteli tupakkia pihalla, mustalaiset pummivat rahaa kaupan edessä, Kipparin juopot rähisivät ja örvelsivät pihassa, välillä jotakin narkkeja palloili vastaan ja niiden kanssa sai aina olla erittäin varuillaan. Nuoruudenajan Porkkalaisten kavereiden vanhemmat oli pääosin sossupummeja, alkoholisteja ja muutenkin elämänsä hävinneitä tapauksia. Nyt ovat nämä kaveritkin suurimmilta osin samassa jamassa ja niin tulevat heidän lapsensakin olemaan. Itse opiskelin itselleni hyvän ammatin ja elän rauhallista ja mukavaa elämää, aivan jossakin muualla kuin porkassa.
Samoja syrjäytyneiden, työttömien, alkoholisoituneiden yms. seutuja nämä Porkat, Sampolat ja Impolat ovat. (PÄÄOSIN!!!) Itse asun ainakin mielelläni sellaisissa paikoissa, jossa on samankaltaisia ihmisiä kuin minä itsekin. Ei tarvitse heti aamulla verhot avatessaan havaita sammunutta juoppoa. - Turhaa pelännyt
Kuinkahan kauan on vierailuistasi aikaa? Sampolassa monta taloa muutettu vanhusten palvelutaloksi. Impolassa meininki muuttunut viimeisten vuosien aikana vuokrataloalueella.
Omistan omakotitalon Impolasta, milloinkaan ei ole ollut kotikadulla mitään ongelmia. Ikävää kun koko ajan leimataan.
Tuttavani asuu yhdessä vuokratalossa jossa asuu myös paljon vanhuksia. Lapsiperheitä ei juurikaan ole, eikä ole ollut enää vuosiin ongelmiakaan.
Aluksi en meinannut uskaltaa mennä edes käymään hänen luonaan, lopulta huomasin ettei ole mitään pelättävää. Poliisia ei enää useasti katukuvassa hälytystehtävissä näy, (yhtä aidattua taloa lukuunottamatta). - Porkan Pora
IM POLAKILLE ja muille valitetaan jos ei kirjoiteta omalla nimellä. Ihme ettei nämä valittajat sitten kirjoita omalla nimellään. Mitä tästä sitten voi päätellä? Itse en valita, eikä kiinnosta muiden nimet Mutta se vaan sanon että asuisin porkassa mielummin kun impolassa tai sampolassa, ja näille nettiprofessoreille tiedoksi että kokemusta on kaikista edelllämainituista paikoista.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti27717688Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245676- 1232642
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172162Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361795Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111047- 59973
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32941Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45941