Jouduttiin käyttämään 5v. chihu poikaa lauantaina päivystävällä eläinlääkärillä.
Epäilin itse välikorvan tulehdus, sillä tutun koiralla ollut ihan samat oireet.
Lääkäri( oikean sijainen ) määräsi meille tulehduskipulääkettä(metacam 0,5mg/ml) ja Synulox vet 40mg/ml jauhe oraalisusp. antibioottikuurin
puhjenneen tärykalvon ja sisäkorvan tulehduksen hoitoon.
Luin kotona, että tämä antibiootti on erittäin mieto ja toimii "mietoihin" bakteereihin.
Lääkäri ei kuitenkaan ottanut minkään sortin bakteeri/virus/hiiva testejä. Vaan oli ihan varma, että kyseessä ovat nämä diagnoosit.
Nyt siis lauantaista saakka koira saanut aamuin illoin 0,5ml, eikä vieläkään tunnu auttavan.
Kuinka nopeasti pitäisi näkyä parannusta koiran käytöksessä?
Nyt raukka vaan kiertää kehää vasemmalle(oikeassa korvassa se tulehdus), eikä tasapainossa ole todellakaan kehuttavaa. Ruokahalu pojalla on kuitenkin tallella, vaikka ei itse ruoka tai vesikupille taivukkaan..
Vai olisiko syytä aamulla soittaa ja vaihtaa antibiootti?
Tärykalvo ja sisäkorvan tulehdus
11
8488
Vastaukset
- 18+49
Synuloxit ei meidän chihuille sopineet lainkaan, molemmat oksensivat. Ihmettelen ettei lääkäri määrännyt Canofite-tippoja, ne ovat korvatulehdukseen...
- Chihu 5v.
Tärykalvo kun on puhki, ei sinne saa laittaa tippoja..
- 18+49
Ok.
- Shefu 3
Kyllä meille määrättiin tipat vaikka tärykalvo puhki...pieneläinlääketieteen tohtori ja - kirurgi erikoislääkäri.
- chihutytöt
voi että, mikä vointi teillä tällä hetkellä? yleensä kyllä antibiootit alkavat nopeasti vaikuttamaan. neurologiset oireet (vasemmalle pyöriminen) ja tasapaino ongelmat ovat vakavia asioita joiden kanssa ei tulisi viivytellä. jos teillä on vielä näitä oireita, suosittelisin ottamaan yhteyttä eläinsairaala Aistiin. varsinkin jos vielä diagnoosi on epäselvä. Aistissa todella asiallinen ja pätevä henkilökunta. olisi kiva kuulla chihusi voinnista=) parantukaahan pian!!
- taas chihu 5v.
Kyseessähän ei ollut sittenkään korvatulehdus. Molemmat korvat ovat erittäin puhtaat EIKÄ myöskään tärykalvo ole puhki kummastakaan korvasta, meillä kärsitään hepatiittisesta enkefalopatiasta.
Tämä päivystäjä ei siis ole ollenkaan tiennyt mistään yhtään mitään. Suututtaa niin pirusti tuollainen ammattitaidottomuus. Haluan todellakin sen vastuuseen erittäin väärästä diagnoosista.
Maanantaina selviää tehoaako oikea ruokavalio ja kortisoni, jos ei niin sitten pitää pikkuinen päästää ikiuneen. :'( - chihutytöt1
voi että... meillä todettiin n. vuosi sitten chihutytöllä granulomatoottinen meningoenlefaliitti ( pesäkkeinen aivotulehdus). oireina huono tasapaino ja vasemmalle kehää pyöriminen. hoitona kortisoni. tulehdus parani täysin, tasapaino parani normaaliksi mutta tulehdus jätti pienen aivovamman, pyörii edelleen satunnaisesti kehää vasemmalle. (halusin vähän avautua). paljon jaksamista teille, täällä pidetään peukkuja parantumiselle!
- yksivaan1
Alkuperäiselle: ensinnäkin, ei ole mitään mietoja bakteereja. Jos et tiedä mikrobiologiasta ja farmakologiasta edes alkeita, olisin täällä netissä ihan hiljaa.
Toisekseen, kun kerrat osaat diagnoosin teon paremmin kuin eläinlääkärit, kerropa meille, saako ulkokorvasta otetulla näytteellä selville, mikä bakteeri on sisä/keskikorvassa? Lisäksi, onko mahdollista aina nähdä koiran tärykalvo otoskoopilla? - Chihupoika5.v
Anteeksi vain s**tanan idiootti, oikea termi olikin herkät eikä miedot bakteerit.
(pyydän anteeksi, että olin ilmaissut ko. """""mietoina"""" bakteereina, sillä hetkellä oli oikea termi hukassa, siksi hiirenkorvat)
Näytteet koiran korvasta pitäisi ottaa joka tapauksessa, jos koiralla epäillään korvatulehdusta. Näytteet kuuluu viljellä, jolloin selviää onko kyseessä bakteeri, hiiva vai virus. tai vaikkapa kaikki..
Otoskoopilla varmistetaan, että korvassa ei ole vieraita esineita ja myöskin, ETTÄ TÄRYKALVO ON EHJÄ.
Voin kertoa, etten todellakaan ole mikään eläinlääkäri, mutta jopa tämän minä tajuan. JA tarkennan vielä,että tämä ensimmäinen onneton eläinlääkäri ei tehnyt mitään näistä..
Ja toivon todella että et ole sinäkään, sen verran v*ttupäältä vaikutat!- 4+13
Ei meillä ainakaan yksikään eläinlääkäri ole korvatulehdusdiagnoosia ennen ottanut mitään näytteitä...
- fijslf
Jopa meidän pupulta on otettu näytteet ja katsottu, että tärykalvo on ehjä...
Ihme lääkäreitä siis maailmalla..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa6516753Mitä tapahtunut
Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?414564HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa2972617- 1351908
Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan
Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.1321549Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?
Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon3931496- 141359
Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä
Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E101283Onko PS kaaoksessa?
Kuinka pahasti kulissit heiluu? Tulenarka aihe? Kyllähän vaalitappio toisensa jälkeen on vakava paikka, mutta jospa P76992Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa
Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki17974