Uskaltaisiko ottaa?

JH

Perheemme on etsinyt koiraa ja löysimmekin mäyräkoiran pentueen josta saisimme narttu pennun.Olemme olleet myyjän kanssa yhteydessä ja vaikuttanut ihan kaikin puolin asialliselta ja vastannut kaikkiin kysymyksiimme.Yllätyksenä tuli vain että pentu on virossa.Kerroin että siinä tapauksessa emme pentua ota koska emme pääse itse paikanpäälle katsomaan minkä jälkeen myyjä lähetti meille postia jossa kertoi rokotusten sekä madotusten olevan kunnossa,samoin pennun olevan sirutettu ja eläinlääkärin tarkastama(paperit löytyy),pennulla on kuulemma myös eu passi.Onko tämä nyt aivan toivoton tapaus vai kenties jos kasvattajalta löytyvät nettisivut ym niin onko olemassa mahdollisuutta että ei olisikaan täyttä huijausta ja pentutehtailua.Itse en ole enää ollenkaan pennun ottamisen kannalla mutta kiinnostaisi kuulla muidenkin mielipiteitä

4

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • truudituu

      Itse en ottaisi, riskit ovat suuret ja luvatahan voi vaikka mitä ja vaikka millaisia papereita väärentää. Ottakaa Suomesta luotettavalta kasvattajalta..

    • Jos et tiedä...

      Jos ko. henkilö on suomalainen, niin pahimmassa tapauksessa hänellä voi olla Suomessa rekisteröintikielto tai jopa eläintenpitokielto.

      Toisaalta kaikki voi myös olla kunnossa ja hän välittää esim. jonkun virolaisen ystävänsä koiraa Suomessa.

      Mutta jos et tiedä asiaa aivan 100% varmasti niin älä missään nimessä sekoa tällaiseen!

      "EU-passin" saa mille tahansa koiralle kunhan se on tunnistusmerkitty. Myös sellaiselle jota ei esimerkiksi jostain syystä voi rekisteröidä.

    • scott-girl

      Mäykkyjä on tällä hetkellä Suomessakin paljon myytävänä, suosittelisin ostamaan siten, että itse pääset katsomaan millaisissa olosuhteissa pentu on kasvanut. Mäyräkoiraliiton pentuvälityksestä kannattaa katsoa, josko lähellä teidän kaupunkia olisi myynnissä.

    • huijattu

      Älä ota sieltä pentua. Tutullani sama tilanne. Paperit luvattiin yms. mutta ei tänä
      päivänäkään ole tullut!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2439
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      65
      2238
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      198
      1260
    4. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      71
      1078
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      102
      1031
    6. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      889
    7. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      193
      864
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      10
      807
    9. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      47
      769
    10. Ylipainoiset naiset ovat kokeneet kiusallisen ilmiön deittaillessa

      Moni pluskoon nainen kertoo kohtaavansa deittailussa yllättävän ja kiusallisen ilmiön: alussa on luvassa romanssi, mutta
      Suhteen aloittaminen
      47
      730
    Aihe