Yhteenhankaavat reidet

kun mulla on aina ollut paksut reidet, niin kysyisin nyt, että miten saisin kotikonstein reenaamalla poistettua "alleja" eli suoraansanotusti läskejä reisistäni niin, etteivät ne aina hankaisi toisiaan vasten? Onko kellään muilla samoja kokemuksia ja saitteko ne pois? Se tuntuu tosi rumalta, ja rumaahan se on.
8106
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

no ei siin vissiin auta muu kun että laihduttaa, onko sulla isot reidet koska niissä on lihasta vai läskiä? koska lihasta ei saa pois, ja harvemmin lihaksikkaat reidet on rumannäköset

Äänestä
  • siis läskiä vaan ...

    Äänestä

Ei ole mahdollista höylätä läskiä pois vain paikallisesti, eli laihduttaminen on ainoa mahdollisuus. Sulla läski todennäköisesti kertyy enemmän reisiin ja perseeseen eli sieltä sä myös laihdut enemmän kun laihdutat, mutta mitään tiettyä treeniä tai jumppaliikettä ei ole olemassa, joka ottaisi just reisistä pois läskiä. Syö vähemmän ja käy lenkillä niin reites pienenee.

Äänestä

pienentääkö vai suurentaako se reisiä jos kuntosalilla käytän laitetta joka vahvistaa reisien lihaksia, tai vaikka kävisin uimassa kuntouintia?

Äänestä
  • Ei välttämättä kumpaakaan. Laihduttaminen vaatii ihan oikeaa energiavajausta. Joku parin minuutin hinkuttelu reisilähentäjälaitteessa ei vaikuta kärpäsen pierun vertaa sun reisien kokoon. Uiminen ehkä vähän, mutta kyllä se muutos lähtee ravinnosta.

    Äänestä

  • 1+1 kirjoitti:

    Ei välttämättä kumpaakaan. Laihduttaminen vaatii ihan oikeaa energiavajausta. Joku parin minuutin hinkuttelu reisilähentäjälaitteessa ei vaikuta kärpäsen pierun vertaa sun reisien kokoon. Uiminen ehkä vähän, mutta kyllä se muutos lähtee ravinnosta.

    Älkää missään nimessä vähentäkö syömistä! Lisää vain monipuolista liikuntaa. Aloita vaikka pyöräilemään. 10 kilometrin pyöräile lenkki pari kertaa viikossa tekee ihmeitä reisillesi. :) Tai kokeile ihan hölkkäämistä

    Äänestä

aa okei.

Äänestä

mulla sama ongelma ja hankaloittaa kun on muita vaivoja joutten takii ei sais kuntoilla paljookaa. Teen kaikkee sekasin, eli "poljen" stepperillä, kävelen portaita ylös-alas ja uin pääasiassa jaloilla potkimalla. Ei oo kyl veilä näkynä missään, mutta pitää ottee enemmän ittee niskasta kiinni :))

Äänestä

Kommentoi aloitusta


apuaheivaan kirjoitti:

kun mulla on aina ollut paksut reidet, niin kysyisin nyt, että miten saisin kotikonstein reenaamalla poistettua "alleja" eli suoraansanotusti läskejä reisistäni niin, etteivät ne aina hankaisi toisiaan vasten? Onko kellään muilla samoja kokemuksia ja saitteko ne pois? Se tuntuu tosi rumalta, ja rumaahan se on.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu