yritän miettiä uutista, joka on saanut minut hyvälle mielelle. Ei kuitenkaan mitään sellaista taida tulla mieleen. Kuolemaa, epäonnea ja jotkut uutiset ruokkivat ihmisten kateutta.
Voisiko uutisoinnilla edes ruokkia hyväntahtoisuutta tai jotain positiivista ajattelua.
Mitä iloisia uutisia sinulle tulee mieleen?
Enkä tarkoita urheilutuloksia, vaan jotain muuta, mikä saa lukijan hyvälle mielelle.
Ollaan me aika synkkä kansa.
Ikävien uutisten maailma
14
82
Vastaukset
- lejanna
Kolmosen Uutisten kevennykset ja jäniskäännös mieleen tulee.
Mitä helkutan ilouutisia kaipaat?
Biisin alkujaan esitti Four Cats, eri sanoilla, tosin, käsin.
Turo's Hevi Gee - Mä Lehden Luin http://www.youtube.com/watch?v=d32bPLbUOi8
.Enpäs ollut tuota Turo's Hevi Geen kappaletta kuullut, tai se ei ennen ole ehkä vaan kiinnostanut. Periaatteessa aika hauska kappale ja sen jänis-kevennyksen myös muistan.
- lejanna
Duke.of.America kirjoitti:
Enpäs ollut tuota Turo's Hevi Geen kappaletta kuullut, tai se ei ennen ole ehkä vaan kiinnostanut. Periaatteessa aika hauska kappale ja sen jänis-kevennyksen myös muistan.
Meinasi tullua pissit housuun, kun kuunteltiin illan mittaan Turoksien biisejä.
Melkoisen humoristisia ovat. :))
Ihan ihanaa, että elämä suo uusia ulottuvuuksia.
Ja, että ihminen ei juutu kalkkeutumaan kiveyksien alle.
.
- Kizmir
No enpä tiedä tulinko tästä hirveän iloiseksi, vaikka hieman hymyilyttikin, mutta on siinä edes jotain posiitiivistakin. Ja kaikki keinothan ovat sallittuja, etsimisessä positiivisia ratkaisuja ongelmiin.
http://www.stara.fi/2011/07/25/poliisi-antaa-vaikeille-asiakkaille-tikkaria/ - Rattus sp.
Tällä uutisella on ollut olotilaani myönteinen vaikutus.
http://www.goodcleantech.com/2008/06/genepax_water_energy_system_ma.php
Yleensäkin noissa ikävämmissä uutisissa tiedostan, mitä on tapahtunut, mutta lopetan uutisten seuraamisen siinä vaiheessa, kun se muuttuu ikävällä asialla märehtimiseksi tai mässäilyksi. - valintakysymys
-Duke. of. America-
Tuolta maksulliselta puolelta
löytyy hyvin viihdyttäviä kanavia.Ei lööppejä ja muita ikäviä uutisia voi mitenkään ohittaa tai sivuuttaa, vaikka tuijottelisi välillä Animal-Planetia.
Väkisinkin synkäks vetää, on sen verran tullut huonoja uutisia, ettei oikein viitsi riemustakaan hyppiä.
Voin kertoa sinulle hyvän uutisen. Nyt on hyvä marjavuosi, mene metsään ja kuuntele luonnon ääniä:)
Illalla tehtiin mustikkapiirakka ja nyt se on jo kaikki.Jos väkisin jotain pinnistää tuon tuoreen kauhu-uutisen jälkeen..
Niin Victorian ja Danielin häitä "jouduin" katsoon.. ainoa mitä iloista nyt tulee mieleen.. ne oli lähes liikuttavat.Ainakin mun henkilökohtainen elämäni on niin hyvässä mallissa ettei valitukseen ole aihetta. Työkin odottaa... Aurinkoista päivää vaan kaikille ja nauttikaa lämmöstä.
jatkan vielä positiivisista uutisista: Lämpimät kesäsäät jatkuvat edelleen. Jaakko unohti tänä kesänä heittää kylmän kiven järveen. Taisi nakata tänä vuonna kuuman kiuaskiven kuten viime kesänäkin. Lomailivat saavat poskia vielä pitkään lämpimissä vesissä.
Meille ei ole luvattu hirmumyrskyjä, ei maanjäristyksiä eikä seuraava jääkausikaan ala vielä huomenna.- Rattus sp.
PupuPuskasta kirjoitti:
jatkan vielä positiivisista uutisista: Lämpimät kesäsäät jatkuvat edelleen. Jaakko unohti tänä kesänä heittää kylmän kiven järveen. Taisi nakata tänä vuonna kuuman kiuaskiven kuten viime kesänäkin. Lomailivat saavat poskia vielä pitkään lämpimissä vesissä.
Meille ei ole luvattu hirmumyrskyjä, ei maanjäristyksiä eikä seuraava jääkausikaan ala vielä huomenna.Jatkan hyvillä uutisilla. Kävin tänään Porvoossa ja ostin neljä levyä tummaa suklaata aikaisempien lisäksi. Luulen, että loppuvuoden suklaavarastoni on turvattu :). Yhden suklaalevyn syömiseen menee 2-3 viikkoa. Syy, miksi siirryin tumman suklaan syömiseen.
Yksi hyvä uutinen elämässäni muistan. Koulupäivät muuttuivat viisipäiväisiksi ja ei tarvinnut mennä enää lauantaisin kouluun.
Samoin viisipäiväinen työviikko. Olin kauppa-autossa töissä kuutena päivänä viikossa, ja yhtäkkiä tuli lauantait vapaapäiviksi.
Olen siis käynyt joskus koulua ja tehnyt työtä, niin että vain sunnuntait olivat vapaata.Vähän semmostahan se tahtoo olla, että harvemmin siitä hyvälle tuulelle tulee, kun uutisia lukee. Surettaa vaan kun tuntuu niin pahalta tämä maailma.
Mutta joskus jotain hyvääkin. Tämän päivän Iltalehden nettisivuilla oli uutinen, että radiojuontaja tunnin alasti studiossa. Hieno tempaus, vielä suosikkijuontajani;) Harmi vaan, että se oli radiossa, eikä TV:ssä;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad841349- 51968
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että369798- 142759
- 55699
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän122686- 51648
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38625- 76612
- 56594