Naapurikyttäyksen aloittaminen

KErlaisidfa

Olemme ajatelleet puolisoni kanssa aloittaa kyttäyksen. Harmillisesti asuntomme on taloyhtiössä ns. pimeällä puolella, eli parvekkeeltamme ei näy pihaan mitään. Ajattelin että laitan autoon kaukosäädettävän wlan kameran ja sitten auto parkkiin pihaan. Onko porukalla kokemuksia tälläisistä kameroista
http://www.dealextreme.com/p/300kp-wireless-wifi-wlan-network-surveillance-ip-camera-w-10-led-night-vision-microphone-72079
Joudun kyllä tekemään tälle jonkun wlan toistimen kun wifi ei varmaan kuulu asunnostamme toiselle puolen taloa. Toinen on tietysti jos ostaa jonkun 3g systeemin, se tulee tietysti maksamaan jonkin verran kuukaudessa, mutta onhan se sen arvoista.

8

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kytttääjä toveri

      Tosi kannatettava ajatus, mutta voisitte kyllä yhtiökokouksessa ehdottaa että taloyhtiö laitattaisi valvontakamerat ja monitorit asennettaisiin teidän asuntoon. Siten saisi varmastikki paremman kuvan laadun ja kamerat joka puolelle. http://www.kyttaajat.net/kameravinkit.shtml Sivustolla on uhan hyviä ohjeita.

      • ösdklfjafösdj

        Luulen että hallitus päättää tuollaisista ja olen itse PJ, eli saisin kamerat kyllä varmaan aika helposti. Voisin sanoa syyksi vaikka että pitää seurata ettei vieraspaikkoja käytetä väärin, menisi varmasti läpi. Hyvä idea. Taloyhtiöltä on kyllä rahat vähän lopussa, mutta kyllä hyvään asiaan voinee sijoittaa.


    • appelsiinimehu...

      Kyttäämisen idea on tehdä sitä avoimesti naapurien nähden ja sen vuoksi et voi kutsua itseäsi osaavaksi kyttääjäksi käyttämäsi tekniikan vuoksi. Se on liian hienotunteista, ellet sitten laadi näkemäsi perusteella valituksia ja uhkauksia. Tosin kiinni jäämisen riski on suuri, koska asukkaana tekosi on kielletty ja rikkoo yksityisyyden suojaa. Koeta siis miettiä toimivampi kyttäystaktiikka ja ole iloisesti kunnon kyttä sekä ylpeä siitä. Kuten mahdollisesti kirjoituksia seuraamalla olet huomannut, ettei kukaan uskalla kuitenkaan tulla sanomaan mitään ja parjaus käy vain nimettömänä täällä.

      • öasdlkfjasfödkl

        Mielellään kyttäisin asunnossani, varsinkin talvisin. Harmi ettei tuosta ikkunasta näe kuin takapihan jossa ei koskaan tapahdu mitään :( Naapuritaloja siitä voisi kytätä, mutta ajattelin kuitenkin aloittaa omasta talosta tämän jutun.


    • Kunnon kyttäys

      on ikäänkuin sissitoimintaa. Vaanitaan nurkissa ja pompsahdetaan esiin kun huomataan jotain epäilyttävää. Propagandan levittäminen pitäisi myös olla hanskassa eli ei vain tervehditä muita asukkaita vaan aletaan jutustelemaan letkeästi ja hivutetaan keskustelu sitten muiden asukkaiden laiminlyönteihin, todellisiin tai keksittyihin.

      Kamerat ja kovaääniset ovat vain apuvälineitä ja siinä hommassa toimivat hyvin.

    • perinteinen kyttä

      Onpa mukavaa että näin moni on naapurikyttäyksestä kiinnostuneita harrastajia. Itse kyttään koko ajan mitä muut naapurit tekevät. Olen ovela ja näyttelen mukavaa ja rentoa tyyppiä. Näin saan tietoja paljon helpommin naapureista.

      Erityisesti seuraan, noudatetaanko järjestyssääntöjä pilkuntarkasti.

      Kun uusia naapureita muuttaa taloon, vien henkilökohtaisesti järjestyssäännöt postiluukusta, ja lisään huomautuksen, että näitä tulee sitten noudattaa, tai muuten joudutte asuakasyhdistyksen silmätikuksi.

      Myös kirjalliset huomautukset melusta ym. kuuluvat normaaliin päivärutiineihin. Tupakoitsijan natsat olen kerännyt pihasta, ja vienyt ne kekona ko. henkilön postiluukusta sisään, muistutuksena. Plus paljon muuta...

    • Toimii tosi hyvin

      Ei itsellä ole tarvetta moiseen vartiointiin, mutta ilmaisella ohjelmalla Vitamin-D, saa uskomattoman helposti tehtyä webbikamerasta valvontakameran. Heti jos joku objeksi ilmaantuu kenttään, se nauhoittaa sen aikaa, kun jotain kuvaan kuulumatonta ilmenee, vaikka kissa kävelisi pihalla.

      • Hyvä Softa

        Ei se ole ilmainen kuin yhdelle kameralle. Mutta Basic-versio 49 dollaria tukee jo useampia, muistaakseni kahta- tai kuuttatoista.

        Mulla on mökillä 2 infrapunavalaistua ip-kameraa ulkona, toinen sijoitettu niin että väistämättä saa pihaan tulevan auton rekisterinumeron talteen. Ja 3 kameraa sisällä.
        Ihan Dealextremestä oon tilannut halpoja kinukkeja ja hyvin toimii ton softan kanssa.

        Ja sitten ihan perusmurtohälyttimet liiketunnistimella, valojen kytkemisellä, sireenillä ja gms-hälytyksellä mun ja naapurin isännän kännykkään.

        Tosin tärkein suojaus on kameravalvonnasta ja murtosuojauksesta kertovat tarrat postilaatikossa, ovissa ja ikkunoissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      294
      4176
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      135
      2375
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2016
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1511
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      39
      998
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      133
      972
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      959
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      337
      901
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      877
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      820
    Aihe