Tässä olis varma keino

kuka ensin?

15

58

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aleksandrovits

      Rasismilla laajemmassa merkityksessä, kuten tässäkin, tarkoitetaan kirjoittelua, jonka sisältö on suunnattu jotakin väestöryhmää vastaan.

      Tässä yhteydessä tulevat väistämättä mieleen eräiden palstalla esiintyneiden kirjoittajien puheenvuorot, joiden tarkoituksena on ollut väheksyä ruotsin kielen merkitystä maassamme ja samalla lietsoa vastenmielisyyttä tätä kieltä käyttävää väestönosaamme kohtaan.

      • se on moro

        On oma asia ,mitä koieltä puhuu .
        Eihän sitä tarvitse osata kun Englantia ,Espanjaa Venäjää ,ja Kiinaa, niin kyllä tulee toimeen koko maapallolla .

        Ruotsi ja suomi ovat vieraita kieliä kun ottaa huomioon maapallon väestöluvun

        Mutta onhan riitaa saatu monessa maassa kielen takia, Unkarissakin sorretaan Jotain vähemmistökansaa . Ja Euroopassa on monta maata jossa olisi sipeuduttava erikielisten kanssa , Mutta se on mahdottomuus että Virastokieleksi vaaditaan jotain muun maankieltä niinkuin Suomessa.
        Kohta jokin muu enemmistö , kuin Ruotsi haluaa myös viralliseksi kieleksi suomeen --niinkuin esm Venäjä.


    • JUSTiin!

      Noi Luoja noita ääliöitä!
      Täit meinataan kammata irti päänahasta verta imemästä!
      onhan se nyt väärin ,, haha

    • mitenkä tää

      aleksvits aina samaan aikaan palstalla liikkuu kuin yx toinen ?

      • Lorena*

        Olen aikaisemminkin maininnut palstalla........samasta asiasta voidaan puhua moneen eri sävyyn.........Mukaan tulee jokaisen asiaan kommentoijan oma sekä oman ideologian mukainen näkemys.

        Vanha sanonta........kenen leipää syöt, sen lauluja laulat........pitää paikkansa myös informoinnissa. Joten odotellaan nyt rauhassa millaisiin johtopäätöksiin esim. maan hallitus asian tiimoilta tulee, millaisia ovat uudet säädökset sekä lait ja ne eivät ole 1 tai 2 ihmisen ratkaisu asiaan.
        Nämä kaksi asiaa on hyvä mieltää jokapäiväisessä elämässä.

        Onhan tämä netti oikein sellanen verkkojen verkko jonka välityksellä saa tietoa maailman kaikilta aloilta jos ja kun osaa vain etsiä. Mihin voidaan vetää raja ja millätavoin, tiedon etsinnässä eri alueilta, onkin jo kimurantimpi kysymys.
        Varmaa keinoa tiedonvälitykseen on vaikea löytää.


    • Niin ja kun RKP

      ja siihen liittyvät tahot, Folktinget yms ovat palkanneet R:n tänne ajamaan omaa etuaan muka "keskustelujen" merkeissä, niin heille tärkeintä on paljon viestejä palstalla, silloin saa ilmoituksilla kerättyä rahaa lisää raharikkaiden rkp-läisten laareihin. Riitelyt ja rumat puheet lisäävät viestien määrää.
      Se on kaikki RKP:lle " kotiin päin", ss käyttelee muitakin nikkejä samaan tarkoitukseen.
      Suomalaisia vedätetään.

      • Ohhoh!

        Olen suomenkielinen , joka ihmettelen tuota ruotsin kielen vihaa. Minäkin muka palkattu!!!

        Ei ruotsi ole mikään vieras kieli vaikka sen asema nyt on heikko ja heikkenee vieläkin.

        Riitelyt ovat kyllä enemmän muilta lähtöisin kuin itseltäni.

        Onhan ss:kin suomalainen vaikka osaa myös ruotsia.


      • mene hoitoon!

        Tuosta ei voi vetää kuin yhden johtopäätöksen:

        Älytön ajatus jossa ei nettikirjoittelun vastuusta tietoakaan. Kahelin kynästä!

        Otsikon ja artikkelin aihe täysin hukassa!

        PS.


    • 3\21

      Köyhiähän tässä vedätetään - ja hyvällä menestyksellä.

      • mikko miero

        Köyhiä tässä ollaan. Meittiä vedätetään tullen mennen. meikäjätkälle aukeaa marketin ovet siinä missä varakkaillekin.
        Parempi olla katsomatta kassaneiteihin päin; ai jaa taas tuo b- kansalainen. Ei ne kaikki kiaroon katto.


    • aleksandrovits

      Kirjoittelut ruotsin kieltä ja maamme ruotsalaisuutta vastaan ovat kuin kepillä tuuleen huitomista.
      Ovatpahan parille palstan "akitaattorille" ajankulua.

    • EX PERTTI

      Et yhtään kerro omaa kantaasi.

      Rekisteröinnin käyttö olisi yksi hyvä keino. Tietoisuus siitä, että jää hiukan helpommin kiinni tuo lökäpöksyraukoille jo huonot housuihin.

      Minäkin olen rekisteröity, Ruuneperi, mutta kirjoitan tämän viestin nimimerkillä EX PERTTI.

      Rekisteröity voi siis käyttää mitä vaan vapaana olevaa nimimerkkiä!

    • muuan ,,,,,

      Näillä palstoilla on YKSI ja ainoa joka pitää ruotsinsuomalaisvihaa yllä, on suuri häpeä lukea hänen ikuista vouhotustaan, suomi on kaksikielinen maa ja pysyy ikuisesti myös kaksikielisinä.

      • 0ree

        Tuo vouhottajahan on
        parikymppinen, joka käy herättelemässä kielivihaa kaikilla palstoilla.
        Ihmeen moni vaan lähtee mukaan hänen itsensä kanssa käymiin
        keskusteluihin. Mutta jos hänen mielipiteistänsä ei pidettäisi, ei ku-
        kaan viitsisi edes vastata. Parasta maaperää ovat nämä iäkkäimmät,
        kielitaidotta jäänneet kansalaiset. He ovat synnynnäisiä persuja.


    • Katleija tympääntyny

      Jos tuo mainitsemasi kirjoittaja käy muillakin palstoilla samoja ajatuksiaan jakelemassassa, kyse näyttäisi olevan paranoidisesta vainoharhaisuudesta. Sen osoittaa jo tämä lause:

      "Folktinget yms ovat palkanneet R:n tänne ajamaan omaa etuaan muka "keskustelujen" merkeissä, niin heille tärkeintä on paljon viestejä palstalla, silloin saa ilmoituksilla kerättyä rahaa lisää raharikkaiden rkp-läisten laareihin."

      Kirjoittajalla on pääkopassaan kehittynyt ihan salaliittoteoria näköään ja ajatuksistaan on kehkeytynyt ns. yliarvoinen asia, niin ettei sinne enää muuta mahdu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      27
      19427
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      75
      6412
    3. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      28
      6056
    4. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      96
      5870
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      43
      5719
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      99
      5604
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      62
      5043
    8. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      43
      4727
    9. Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?

      Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on
      Suomalaiset julkkikset
      57
      4066
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      49
      3695
    Aihe