Röyhkeät kiikarikauppiaat satamaterminaalissa

Kohtasin todella röyhkeitä kiikarikauppiaita satamassa D-terminaalin edustalla. Hyökkäsivät han iholle, eivätkä uskoneet, etten todellakaan tarvitse heidän kiikreitaan. Kuulin vielä taksikuskilta, että kiikarit ovat ehkä kahden euron arvoisia, mutta niitä kaupataan 20 eurolla.
Kauppiaita oli useita, ehkäpä olivat myös varastamisaikeissa, koska kuulin toiselta matkustajalta yritetyn varastaa lompakko sisällä terminaalissa.
5243
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Joo kun jonotettiin autossa laivaan ikkunat auki niin tämä kiikarikauppias työnsi koko yläkroppansa autoon sisään avonaisesta ikkunasta. Tuli kans mieleen yrittikö jotain lompsaa tai kännykkää varastaa samalla.

Äänestä

kevät talvella tälläinen "kiikari kauppias" käveli vakainaskelin minua kohti
väkisin tuputtaen kiikaria, huomasin heti pelin juonen siinä tutkitaan turistin "kunto" ja käännetään rahat,kännykkä........

Äänestä

Kiikari ja muut satamassa oleskelevat "kauppiaat" ovat varkaita.
Useilta turisteilta on jo varastettu lomakot ja kännykät jne.

Äänestä

Kyllä tuo kiikari kauppias isompiaan uskoo,se tuli suomalaisille vanhuksille portus hotellin terassille kiikareita myymään.Hotellin tarjoilija käski sitä poistuu,mut ei se neitoa totellu.Nappasin kaverin syliin ja retuutin pari metriä niin usko että oli aika poistua.Haistatteli ja sormia näytteli,mut kun perään ryntäsin niin paljastui kaverin hyvä juoksu kunto.Ei tälläinen läski sitä kiinni saanu(192/135kg)

Äänestä
  • Minä kans kattelin noita "satamakiikareita" - tuntuivat kevyiltä ja köykäisiltä
    muovileluilta, joissa oli punainen sirppi ja vasara. Rillit päässä en nähnyt
    muuta kuin kusen keltaista muovia kun koitin niillä tähystää?
    Ensin kaveri pyysi jotain 150 euroo ja sitten juoksi perään ja tarjosi 30 eurolla
    - ei tullut kauppoja. Joku täällä palstalla vouhki armeijan "ohjuskiikareista"?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hälytinkö mukaan? kirjoitti:

Kohtasin todella röyhkeitä kiikarikauppiaita satamassa D-terminaalin edustalla. Hyökkäsivät han iholle, eivätkä uskoneet, etten todellakaan tarvitse heidän kiikreitaan. Kuulin vielä taksikuskilta, että kiikarit ovat ehkä kahden euron arvoisia, mutta niitä kaupataan 20 eurolla.
Kauppiaita oli useita, ehkäpä olivat myös varastamisaikeissa, koska kuulin toiselta matkustajalta yritetyn varastaa lompakko sisällä terminaalissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu