Kytkin täristää

Lega 10

Kytkin alkanut täristää , oire ilmaantuu kun auto on seisyt esim. yön yli. Muutaman lähdön jälkeen ei mitään oireita koko päivänä mutta seuraavana päivänä taas täristää. Jostain luin kytkinlevyn materiaalin vaihtumisesta, josta kertyy pölyä levyn pintaan joka aiheuttaa täristämistä ? Tämä on vissiin yleistynyt usealla merkillä. Tähän vm.2010 olisi pitänyt kytkin pitänyt parantua edellisestä mallista mutta autolla ei ole ajettu kuin 25tkm. ei kovin laadukkaan oloinen.Onko mulla samoja ongelmia.

13

1845

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Porin insinööri

      Ei ole.

    • Muonion Jone

      M ie tärisen joskus lauantaiaamuna kun pittää kylile lähtiä.

    • Tuttu ilmiö

      Tuttu ilmiö myös Foresterissa. Kun mainitsin asiasta huollossa, sanoivat että yön aikan kytkinlevyn pintaan kasaantuu kosteutta ja se aiheuttaa ravistusta ekassa liikkeelle lähdössä.

      • Oksus

        Meidän Octaviassa sama ilmiö.


    • Muuten hyvä

      Mulla on dsl foresterissa (2011/47tkm) sama juttu......kosteus ongelma ....esiintyy myös esim. uudemmissa mersuissa . Ei liene vakavaa?

    • Porin insinööri

      Ei ole.

    • Subaru paska laatu?

      Vai että tiivistyy kosteutta???

      Ei jumalauta mitä kotteroita ja vuonna 2011.

      Ei mulla ainakaan ole ollut vielä ainuttakaan autoa, jota vaivaisi "kosteuden tiivistyminen kytkimeen". Eikös se sitäpaitsi ole umpinainen paketti vai mikä ihmeen huohotinkytkinkammio teillä on??

      • Tohtori Auto

        Ai kytkin umpinainen paketti? Kannattaisi vähän perehtyä autotekniikkaan ennen julkista avautumista.


    • 39.

      Edellisen kirjoittajan haaveena on Subaru jatkuvalla nelivedolla.

      • haaveet kaatuu

        tai sitten painajaisena


    • XT07

      07 astrassa täristää kytkin joskus aamulla. Sanovat opelilla myös viaksi kosteutta kytkimessä.

    • Jeep Cherokee 2.5TD ravistaa sateisen yön jälkeen liikkeelle lähtiessä. Samalla, kun lämmittää turbodieseliä sen laillisen minuutin tyhjäkäynnillä, niin kannattaa pitää kytkintä hetki pohjassa, ennen liikkeellelähtöä. Kytkimellä ajettu noin 100 th km. Maastokäyttö kuluttaa kytkintä hieman enemmän, mutta kyllä se siitä, vaikka valkoisen miehen tekele onkin (Aisin vaihteisto)?

      • Tarkistin netistä, että kyllä se Aisin on aasialainen vaihteisto... Muuten Cherokee TD on yhdysvaltalaista ja eurooppalaista (diesel) tekoa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5080
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      113
      1604
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1279
    4. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      10
      1209
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1143
    6. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1027
    7. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      76
      989
    8. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      3
      915
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      57
      789
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      763
    Aihe