voittoa tokalla vuosineljänneksellä,miten vinnair??
Ryanair teki 139miljoonaa
14
166
Vastaukset
- lennän muilla
Ryanairilla vajaat 300 konetta, vinnairilla 36 omaa, niin vois olettaa, että tekee noin 10% Ryanairin voitosta, eli 13,9 miljoonaa. Jos taas huomioidaan rohia pääkonttori, 200*200 metriä kolmessa kerroksessa, voisi olettaa, että tekee muutamia kymmeniä miljoonia persnettoa. Veikkaan jälkimmäistä vaihtoehtoa.
- AY vs. FR
Mutta Finnair on hieman erilainen lentoyhtiö kuin Ryanair.
Finnair maksaa palkkaa ja huolehtii työntekijöistään huomattavasti paremmin kuin Ryanair.
Eikö Ryanair voi nyt rahoittaa velkaista Irlantia ettei muiden EMU maiden tarvitse tehdä sitä.- älykäs
Valitettavasti Irlanti ns kusi housuihinsa. Yritti kupata Ryanairia, jolloin Ryanair vähensi radikaalisti Irlannin reittejä, ja Irlannin matkailuelinkeino kärsi nahoissaan vähentyneen matkailun ja Irlannin valtio sai vähemmän verotuloja.
- Laulukuoro odottaaa
Finnairin omistaja alkaa tympäsee tämä tilipussi. Sijoitetulle pääomalle ei tule voittoa. Vuosikausiin ei ole omistajat saaneet edes lämmintä kättä. Sillä ei saa juustoa leivän päälle. EVVK työntekijät. Tulosta pitää tulla omistajille.
- åke 55
pitää huolta työntekijöistään !!!???!! LOL LOL LOL LOL LOL LOL SAlli mun revetä naurusta!!!!!!!!!!!!! kai se ulos potkiminenkin on jonkinlaista huolehtimista:) :)
- AY vs. FR
Maksavat ainakin koulutuksen,työvatteet,sairausajan palkan,työterveydenhuollon jne jne.
Sellaisesta turha edes uneksia Ryanairilla.
NB. Toi LOL LOL LOL lyhenteen käyttämisen "parasta ennen" päiväys on mennyt vanhaksi jo noin 10v sitten. - ay on suonikohju
matkustajaa kinnostaa ihan kybäl,mitä se ´firma orjille maksaa.Näköjään vähemmän maksamal henkilökunta osaa käyttäytyä ja hymyillä,eikä luule olevansa parempaa kastia.Te olette vain tarjoilijoita,vitun kallispalkkaisia sellaisia.
- KOLIII
LOLLOTI LOLLOTI LOOO KIVIÄKIN KIINNOSTAA FINNAIRIN HUOLEHTIMISET:)
KYLLÄ ON KIVA MAKSAA KOLMINKERTAINEN LIPUN HINTA JA MATKUSTAA HYMYSSÄ SUIN KONEESSA KUN TIETÄÄ ETTÄ KIUKKUISET LENTOEMOT PÄÄSE TARVITTAESSA LÄÄKÄRIIN. - Rölli Peikko
Ette kai te luule että ne voitot kertyy kympin lippuja myymällä? Ryanairin voitto on vuosittain ollut aikalailla samansuuruinen kuin sen yhteiskunnalta saamat tukiaiset.
Kiitos siis mm. tamperelaisille veronmaksajille.- bynudv
siis raijan halvimmat liput sen kympin,ja niitä suht vähän.nuo tuki eurot ainakin tampereen tapaukses on euro per matkustaja uuden reitin parilla ekalla vuodella.Taitaa olla kuitenkin veronmaksajille kannattavaa,kait ne tulevat ny pari euroa tännekin jättää??Tuo raijan ero esim finski/sas on EI lentävän eli tuottamattoman henkilökunnan liian iso määrä.Ei ole mikään salaisuus että raijan pilotit tienaa reilusti keskimääräistä eu pilottia enemmän,mut toki työtä sen palkan edestä on.
- onsas perkule
ja finnairin reppanat ei kykene tekemään voittoa edes prosentin vertaa siitä yhteiskunnan tuesta huolimatta :) tappiollisia vuosia toisensa jälkeen ja suomalaiset veronmaksajat ovat niiiin onnellisia kun finnairin törpöt hukkaavat vero eurot:)
Lolloti lolloti lolloloo
tässä finnairin "ammattitaitoiselle" väelle vielä tsemppi musaa:
http://www.youtube.com/watch?v=iwGFalTRHDA- lennän muilla
Niinhän siinä kävi kuten arvelin, 30,2 miljoonaa persnettoa. Miten on mahdollista, että noin pienellä kalustomäärällä pystytään tekemään tolkuton tappio kolmessa kuukaudessa.
- karsittavaa on paljo
lennän muilla kirjoitti:
Niinhän siinä kävi kuten arvelin, 30,2 miljoonaa persnettoa. Miten on mahdollista, että noin pienellä kalustomäärällä pystytään tekemään tolkuton tappio kolmessa kuukaudessa.
Sata turhaa johtoryhmäläistä. Palkka (arvio) sos kuluineen ja henkilökuntaetuineen luokkaa 15 000 e / kk Kulu kuukaudessa 1 500 000 e eli puolitoista miljoonaa.
Porukkaa on enempi ja lisäksi tuo pääkonttorikomistus ? imaisee kepeästi
muutaman koneen tuoton.
Eli normaali valtiollinen mammutti joka aikanaan ilman kilpailua selvisi jotenkuten.Nyt esimerkiksi norjalaishalppis niin hallintoa ei edes kymmenesosaa finskin armeijasta. Lisäksi pieni tiivis ryhmä toimii tehokkaammin eli pystyy sopeutumaan tilanteisiin heti.
- juurikin näin
Kohta laitetaan finnairin väkeä pihalle taas isolla kädellä,sen voin luvata hyvät ystävät :) Yt-neuvotteluista toiseen mennään siellä.No kannattaa ottaa lakki kouraan ja kysellä vaikka raijalta töitä kun huolehtiva finnair on antanut monoa pyllyyn.
Ja kerran vielä finnairin viimeiselle tulokselle : )
http://www.youtube.com/watch?v=iwGFalTRHDA
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874138Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella273019No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452320- 351338
- 10919
- 133901
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12822Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124766- 11760