Mulla oli n. viikko sitten rupi kaulassa, tullut raapimisesta kun on atooppinen iho (iho ei ole oireillut muuten nyt kesällä), jonka vahingossa raapaisin verille yöjunassa nukkuessani.
Aamulla kohtaan oli tullut uusi rupi oli siis kovettunut.
Seuraavana päivänä ruven ympärille (kaulan ja niskan välimaille) oli tullut reilu kymmenkunta uutta "rupea" joista tuli/tulee jotain kirkasta nestettä jos vahingossa raapaisee. Välillä ruvet ovat kuivahkoja, välillä "märkivät".
Taas päivää myöhemmin ilmestyi hieman isompia rakkuloita/rupia, yksi toiselle puolelle kaulaa ja toinen olkapään taakse. Ne ovat kuivia ja verestävät jos vahingossa aukeaa.. Vaikea selittää.
Nyt eilettäin tuli vielä mahaan ja kylkeen kaksi samanlaista mutta hieman pienempää rupea kuin kaksi edellämainittua. Liittyykö siis toisiinsa, johtuuko kaikki ensimmäisestä ruvesta johon mahdollisesti hyppäsi jokin pöpö junasta? Kun nukuin juuri ruven ollessa niskassa alapuolella.
En oikeen tiedä mitä tekisin noille, olen puhdistanut septidinillä joka päivä monta kertaa ja sen jälkeen laittanut hyrdocortisonia...
Tulehdusko? Mitä tämä on =(
mätäkuu
2
216
Vastaukset
- nahka2
Ei muuta kun lekuriin.
- RupinenIho
Minulla on täsmälleen samat oireet, mutta ainakin vielä rupia on vain olkapään alueella. Oletko jo saanut apua vaivaasi, jotain lääkettä ym.?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Häiriköinti
Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as983762Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna353242- 603209
- 683029
Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)682884Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.672809On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle632524Pohdinttavaksi
No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä802321- 452162
- 692158