Tulehdusko? Mitä tämä on =(

mätäkuu

Mulla oli n. viikko sitten rupi kaulassa, tullut raapimisesta kun on atooppinen iho (iho ei ole oireillut muuten nyt kesällä), jonka vahingossa raapaisin verille yöjunassa nukkuessani.
Aamulla kohtaan oli tullut uusi rupi oli siis kovettunut.
Seuraavana päivänä ruven ympärille (kaulan ja niskan välimaille) oli tullut reilu kymmenkunta uutta "rupea" joista tuli/tulee jotain kirkasta nestettä jos vahingossa raapaisee. Välillä ruvet ovat kuivahkoja, välillä "märkivät".

Taas päivää myöhemmin ilmestyi hieman isompia rakkuloita/rupia, yksi toiselle puolelle kaulaa ja toinen olkapään taakse. Ne ovat kuivia ja verestävät jos vahingossa aukeaa.. Vaikea selittää.

Nyt eilettäin tuli vielä mahaan ja kylkeen kaksi samanlaista mutta hieman pienempää rupea kuin kaksi edellämainittua. Liittyykö siis toisiinsa, johtuuko kaikki ensimmäisestä ruvesta johon mahdollisesti hyppäsi jokin pöpö junasta? Kun nukuin juuri ruven ollessa niskassa alapuolella.

En oikeen tiedä mitä tekisin noille, olen puhdistanut septidinillä joka päivä monta kertaa ja sen jälkeen laittanut hyrdocortisonia...

2

245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nahka2

      Ei muuta kun lekuriin.

    • RupinenIho

      Minulla on täsmälleen samat oireet, mutta ainakin vielä rupia on vain olkapään alueella. Oletko jo saanut apua vaivaasi, jotain lääkettä ym.?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      196
      1502
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      140
      944
    3. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      921
    4. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      902
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      53
      816
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      711
    7. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      710
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      338
      671
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      664
    10. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      74
      636
    Aihe