Mitä kesämökillä tehdään?

Ei ole ikinä tullut kenenkään kesämökillä käytyä joten kysymys voi olla tyhmä mutta aivan todellinen. Nyt pitäisi tyttöystävän vanhempien mökille lähteä, ei kai se mikään työleiri ole?!
362261
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 36

Vanhimmat

Yleensä on työleiri nimenomaan! Vielä ehdit tulla "kipeäksi"

Äänestä

ehdonalaiseen voi päästä jos pari ekaa vuotta on kiltti poika.

Otat eväät messiin ja tempaset kunnon perseet. Sen jälkeen kun olet yrittänyt iskeä anoppia ja tulet torjutuksi, kerrot mitä kaikkea kivaa heidän tytär osaa ja mitkä hänen lempiasennot ovat. Sen jälkeen otat kuppia lisää ja käyt haukkumassa naapurit jonka jälkeen voitkin ja sammua saunaan paskottuasi ensin lauteille. Isän tietenkin sotkit verkkoihin ihan ensi metreillä..

Tahtoo nykyajan mökit olla varustelultaan tasolla ettei tarvitse edes saunaa lämmittää jne.

Mökillähän ei tarvitse periaatteessa eväänsä räpäyttää mutta kukin tyylillään.

Mene apteekin kautta ja paketoi terve käsi.

Äänestä

-Naidaan,naidaan,naidaan--juopotellaan, naidaan,juopotellaan,naidaan,
juopotellaan, naidaan naapurin muijaa/tyttöystävää, juopotellaan....

Äänestä

Jos olette kahdestaillaan niin seillä sekstaillaan ja jos haluat toistekkin mennä niin ainakin saunapuita teet sen verran mitä käytät saunan lämmitykseen ja muita mökin puuhasteluja. Itse tykkään mökillä touhuta kaikenlaista ja semmoiset jotka eivät ole kesämökkielämää kokeneet sanovat ettei siellä ole mitään tekmistä mutta kun on niin paljon ettei aina edes järvelle kerkiä tai kalastelemaan mutta hommia pitää tehdä omaksi ilokseen ja pitää myös rentoutua välillä ettei kokoajan ole jotain tekemässä. Jos mökki järvenrannalla niin aamuuinti on parata mitä mökillä on ja heti aamupanon jälkeen varmasti herää.

Äänestä

Jos muijasi vanhemmat ovat mukana voit olla varma että sinut laitetaan töihin. Jotain vittumaista keksivät, aamusta iltaan saat ruokapalkalla raataa. Älä lähde, mökkielämä on helvettiä!

Äänestä

Riippuu mökistä ja mökkeilijöistä. Moni on hankkinut kesämökin eräänlaiseksi puuhamaaksi, jossa riittää tekemistä aamusta iltaan. Vähintään jonkinlaista pihanhoitohommaa on aina, vaikka varustetaso olisi kuinka korkea ja isäntäväki ahkeraa.

Jos sauna on puulämmitteinen eikä talossa ole vesijohtoa, ainakin puiden ja veden kantoa ja saunanlämmitystä on luvassa. Mahdollisesti saat osallistua verkkojen selvittelyyn ja kalan perkuuseen, jos isäntäväki on kalastuksen harrastajia .

Syöminen on usein suuri ohjelmanumero, johon voi liittyä veden kantamista, grillin lämmittämistä, pöydän kattamista, tiskaamista etc.

Vaikka sinua ei käskettäisi tai pyydettäisi töihin, teet hyvän vaikutuksen, kun tarjoudut auttamaan puuhissa, jotka on joka tapauksessa hoidettava.

Äänestä
  • Itse aina ihmettlen että monella mökillä kannetaa vesi vaikka siellä on sähköt ja niin edelleen. Vanhempien mökki oli 20v ilman sähköj¨ä ja silloinkaan ei vettä kannettu koska mökki etelärinteessä niin saunan nurkan takana ulkona 200l muovitynnyri ja laiturilla käsipummppu niin vesi pumpattiin järvestä tynnyriin letkuja pitkin ja jos päästit tynnyrin tyhjäsi niin se oli hyvää kuntoilua pummpata 200l vettä käsipumpulla ja nyt kun on sähköt niin laiturin päässä on uppopummppu ja ei muuta kun töpseli seinää niin vesi tulee tunnyriin ja siitä letku saunaa ja kraanan aukaisee niin vettä tulee. Riittävä iso lämmivesiastia saunassa helpottaa eli mökillä yli 100 litrainen niin ei tartte vettä kantaa. Seuraavaksi asennan saunan kuumavesiaastia vastuksen että voi lämmittää vettä muutenkin kun saunan lämmityksen yhteydessä helposti sähköllä. Yksi unohtui ja jossain vaiheessa enne sähköjä oli polttomoottoripummppu mill äasia hoitui.

    Äänestä

No jos ootte kahdestaan voit olla ihan normaali mies.Mutta jos on tyttöystävän vanhemmat ....... joudut tietysti juttelemaan heille, auttamaan saunahommissa,
ym. mutta kaikki on otettava huomioon ja kohdeltava jokaista tasavertaisesti.
Hermot oltava kurissa jos ei mielipide ole sama.Kannattaa vaieta kun saada
ikuiset vihat......ja myös tyttöystävältäsi. Tytär opn aina useinmiten vanhempiensa
pulella. Mutta on myös sinustakin varmasti ylpeä esitellessään sinut.
Ja vie jotakin viemistä heille............kahvipaketti ? piparia? valkoviiniä? punaviiniä?
makkaraa oluet.....ym. ja äläkä ota känniä ............teet hyvän vaikutuksen.

Äänestä

Yleinen käytäntö on se, että mökin isäntä viihdyttää keskivahvan vitutuksen kanssa vieraita (kutsumattomia) haikaillessaan järvenselälle jota on odottanut koko talven emännän nauttiessaan kesämökistään keittiön puolella jossa loihtii omalle porukalle varatuista ruokavaroista vieraille sapuskaa että he jaksavat odottaa saunan valmistumista.

Äänestä

hauska---pulella. Mutta on myös sinustakin varmasti ylpeä esitellessään sinut.
Ja vie jotakin viemistä heille............kahvipaketti ? piparia? valkoviiniä? punaviiniä?

tuota eiks se pipari ole talon puolesta----?

Äänestä
  • Nimenomaan, tyttöystävältä ja anoppikokelaalta.
    Kannattaa maistella, ettei kaduta myöhemmin.

    Äänestä

  • nkhf kirjoitti:

    Nimenomaan, tyttöystävältä ja anoppikokelaalta.
    Kannattaa maistella, ettei kaduta myöhemmin.

    Meillä näin.Mitään ei saa tehdä,veneet vedetty ylös,tulee ilkeitä naarmuja.Parin kaljan jälkeen alkaa tilitys kuinka on nälkää nähty jne.Pois lähdön jälkeen haukutaan talon herraksi joka ei tee mitään ja kovaa ihmetystä kun kaupunkilainen ei ole nuorena harrastanut verkkokalastusta.

    Äänestä

Jos menette kahdestaan, niin tehkää, mitä haluatte. Meikäläinen panostaisi esim. syömiseen ja veneilyyn. Mökillä on aikaa tehdä jotain vähän tavallisuudesta poikkeavaa ruokaa, vaikka loimulohta.

Jos myös tyttöystävän vanhemmat tulevat mukaan, niin siinäpä sinulla on oiva tilaisuus tutustua kaiken ohella anoppiin, Kokemuksesta neuvon, että seurusteluvaiheessa kannattaa tutustua tyttöystävääkin enempi anoppiin. Tulet vielä huomaamaan, että se ihana tyttöystävä muuttuu iän mukana entistä enempi anopin kaltaiseksi niin ulkonäöltään kuin tavoiltaankin. Eli jos anoppi miellyttää, voit hyvillä mielin lyödä hynttyyt yhteen tyttöystävän kanssa.

Äänestä
  • totta hyvin korkealla prosentilla. Jos anoppi on se perinteinen kauhu kaikessa laajuudessa, on sitä tytärkin vuosien kuluessa vaikka kuinka vaikealta se tuntuukin ymmärtää nuorikkoa tarkastellessa.
    Vain kerran pari on tullut vastaan tilannetta missä oikeinkin fiksun ja good looking anopin oma tytär on äitinsä ääripää negatiivisessa mielessä hiukan "kasvettuaan".

    Yleistyksenä voi sanoa että jos appiehdokas on rooliinsa alistunut nyhjäke, sitä tulet olemaan sinäkin.

    Äänestä

Vessa on iljettävä puusee, hyttysiä, paarmoja valtavasti, ilmaistöihin joudut. Varmaan olet sen jo huomannut !

Äänestä

Mikä saa osallistumaan palstan viestiketjujen lukemiseen jos palstan aihepiiri on itselle myrkkyä?

Äänestä
  • "Mikä saa osallistumaan palstan viestiketjujen lukemiseen jos palstan aihepiiri on itselle myrkkyä?"


    Onhan alkoholikin myrkkyä, mutta sopivissa määrin käytettynä erittäin viihdyttävää.

    Äänestä

Käykää kävelyllä, soutelemassa, "puskassa", tutustu ympäristöön, ajelkaa, käykää porukalla kylällä ostoksilla, onkikaa, uikaa, pelmutkaa, nukkukaa, valvokaa kesäisiä aamuja ja öitä, syökää mustikoita ja vadelmia suoraan puskista, kiikaroi lintuja, tutustu avoimin mielin uusiin ihmisiin ja nauti tai opi uudesta kokemuksestasi! Onnea ja menestystä sinulle!

Äänestä

.

on myyty maaorjaksi Siperiaan

.

Äänestä

mä löhöön, grillaan, paistan lättyjä, saunon, käyn sillon tällöin veneilemässä ja kajakilla melomassa. ei sinne mitään ihmeempää tekemistä tartte.

Äänestä

Mökkielämä on aivan normaalia elämää,huomioituna erikoisolosuhteet.Mutta ei varsin "laiskalle ja mielikuvituksettomalle henkilölle sovi"."Haluaisin mökille makkoomaan".Kukaan ei huoli tälläistä?.Piste
PS.grilliherkut ja savukalat...heh heh
Niin, ei vastaus mihinkään,ajatus vain?

Äänestä

Varmaan joudut risusavottaan ekaksi ja tekemään kaikki pikkuhommat mitä on miljoona eri sorttia.

Äänestä
  • Näin kaupunkilaisena olen joskus,vahigossa käynyt hyvinvarustetulla kesämökillä asuntona,oli kaikki ja vähän enempi kuin minun kerrostalo asunussa.Muuten se muistutti enempi työleriä.Työleiristä puuttu vain sähköstetty piikkilanka aita,

    Äänestä

  • Ei ikinä mökille kirjoitti:

    Näin kaupunkilaisena olen joskus,vahigossa käynyt hyvinvarustetulla kesämökillä asuntona,oli kaikki ja vähän enempi kuin minun kerrostalo asunussa.Muuten se muistutti enempi työleriä.Työleiristä puuttu vain sähköstetty piikkilanka aita,

    Itsekkin kaupunkilainen ja talvella vitutta kun ei pääse mökille kun ei ole talviasuttava ja joutuu liikaa kotona olemaan mutta kesällä mökillä hyvä puoli että pääsee joak aamu uimaan kun herää ja sitä ei viitti kaupungissa tehdä vaikka uimaranta alle kilometrin päässä. Kyllä viidyn kaupungissakin mutta kesäällä mökillä paljopn enemmä tekemistä kuin rivarissa ja niin edelleen.

    Äänestä

  • mk kirjoitti:

    Itsekkin kaupunkilainen ja talvella vitutta kun ei pääse mökille kun ei ole talviasuttava ja joutuu liikaa kotona olemaan mutta kesällä mökillä hyvä puoli että pääsee joak aamu uimaan kun herää ja sitä ei viitti kaupungissa tehdä vaikka uimaranta alle kilometrin päässä. Kyllä viidyn kaupungissakin mutta kesäällä mökillä paljopn enemmä tekemistä kuin rivarissa ja niin edelleen.

    Talviasuttavissa mutta ketuttaa kun syksy painaa päälle. Tulihan tuolla rapakossa istuttua saunan jälkeen monen monta kertaa vaikka vettä satoi ja vesi oli jo kyl..yly..kylmää. Lustia oli mutta kyllä kohta taas iskee jonkinsortin syysmasennus koska kesä lähenee loppuaan. Eniten ketuttaa kun rantasauna vaihtuu pakkasöiden jälkeen rivarin sähkösaunaan. Pitkä talvi edessä ja kesän odottaminen kohta taas alkaa.

    Äänestä

Jos hirsihuvilaa järven rannalla luonnon helmassa vertaa betonikoppiin, kumpaan sijoitetaan rikolliset?

Sitähän minäkin

Äänestä

ei meidän mökki oo mikään työleiri oo .paitsi joseioo mitään tekemistä niin hakkaa pari kuutioo halkoja ja kanna saman verran vettä

Äänestä
  • .

    Ne oon kaikki kommunistia jokka ei tuu ilmaaseksi meille kökkähän

    .

    Äänestä

Ihan tosi, ei tuu mieleen mitään muuta kun uiminen :Dd

Äänestä

Möksällä on vaikka mitä puuhaa,,,kaikki vanhat lautapelit, sanaselityspeli, laivanupotus, pelikortit,,,kaikki vanhat kiireeltä lukemattomat lehdet ovat huippuja kun makoilee terassilla aurinkotuolissa,,,,nurmikonleikkuu antaa tasaisen rusketuksen jos aurinko sattuu paistaan,,,sateella vintillä rakkaan kainalossa suloista hekuman jälkeen nukahtaa,,, sauna-uiminen ja juoksuvyöllä pitkin järvenpintaa-kunto kasvaa ja makkara sulaa! Kiikaroida luontoa,,,kerätä yrttejä talveksi,,,laulaa saunanlauteilla karaokea vuorotellen,,,kylmänä kesäyönä istua saunan jälkilämmössä wiskilasit skoolaten,,,elämä on ihanaa kun pääsee möksälle!!!

Äänestä
  • Möksällä on vaikka mitä puuhaa,,,anoppi vanha lauta, oikea sanaselityspeli, murheiden upotus, taskulämpimällä keskarilla,,,kaikki vanhat aikuisviihdelehdet ovat huippuja kun istuu puuceessä,,,,nurmikonleikkuu antaa tasaisen vitutuksen jos aurinko sattuu paistamaan,,,sateella vintillä pullopiilolla suloista hekuman jälkeen nukahtaa,,, sauna-sinne sammuminen ja hirvikiväärillä pitkin järvenpintaa-naapurisopu kasvaa ja makkara korventaa! Kiikaroida naapuria,,,kerätä naapurin katiskat talveksi,,,laulaa laiturilla karaokea kolmessa promillessa,,,kylmänä kesäyönä istua saunan portailla anopin karkottamana,,,elämä on ihanaa kun pääsee möksältä!!!

    Äänestä

unohda kuitenkin tuo--hirvikiväärillä pitkin järvenpintaa-- voi tulla harakan väriset saranapuolelta tuphaan..ja hirvikivääri vaihtuu ritsaan..

Äänestä

Olemme omistaneet mökin 30 vuotta. Käymme siellä kesät-talvet viettämässä viikonloput. Ja myöskin lomia, jos ei muualla reissata.

Meidän mökki ei ole koskaan ollut työleiri. Välillä itsekkin vietämme siellä viikonloppuja vain laiskotellen ja loikoillen ja lukien. talvella katellaan telkkaria tai luetaan. Jos tulee vieraita pelaillaan pihalla jotain, juodaan viiniä ja seurustellaan.

Olen aina ihmetellyt näitä työleirijuttuja. Mutta jokainen mökkeilköön niinkuin haluaa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


En tiedä kirjoitti:

Ei ole ikinä tullut kenenkään kesämökillä käytyä joten kysymys voi olla tyhmä mutta aivan todellinen. Nyt pitäisi tyttöystävän vanhempien mökille lähteä, ei kai se mikään työleiri ole?!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu