Ihmettelen Blue 1:sen systeemiä?

Siis ihmettelen,miks Blue1 vaatii henk.todistuksen check-inn:ssä.
Eihän niillä ole minkäänlaista oikeutta vaatia sitä pohjoismaiden lennoilla.
71782
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kyllähän LENTOmatkustajilta kuuluu kysyä henkkareita vaikka lentäis kotimaan sisällä. Hyvä vaan että kysytään, nykyisen maailmantilanteen aikana erityisesti.

Äänestä

Lentolippu on henkilökohtainen joten on voitava näyttää kuka olet kun lähdet matkalle. Kaikki matkustajien nimet tarvitaan myös yhtiön matkustajalistaa varten, jopa jokanen laiva yhtiö kirjaa ylös jokaisen matkustajan. Sitäpaitsi kuinka he voivat tietää että olet jonkun tietyn maan kansalainen tai asut jossain tietyssä maassa ilaman minkäänlaisia papereita. Ei esimerkiksi Austraalialainen saa matkustaa ilman passia pohjoismaitten sisällä. Sinun on siis todistettava että olet sen maalainen joka saa liikkua ilman passia.

Äänestä
  • että matkustajat todistaa henkilöllisyytensä. Tai no , Finnairin käytännöistä en tiedä. Mielestäni siinä ei ole laisinkaan mitään kummallista, mutta maailmaan mahtuu monia näitä puupäitä.

    Äänestä

Lentokoneeseen mennessäsi sinulta ei pyydetä henkilöllisyystodistusta siksi, että olet siirtymässä maasta toiseen - rajatarkastukset eivät ole lentoyhtiön hommia eikä niiden vastuulla. Sinulta kysytään henkkareita siksi, että lentoyhtiö tietää kuka heidän koneessaan lentää. Siksi myös kotimaan lennoilla on henkilöllisyystodistus oltava mukana - ainakin jos matkustat sähköisellä lipulla.

Lentolippu on henkilökohtainen kuljetussopimus, joka on tehty matkustajan ja lentoyhtiön välille. Totta kai lentoyhtiöllä on oikeus tarkistaa, että koneeseen on astumassa juuri sovittu sopimuskumppani, eikä mahdollisesti joku muu. Henkilöllisyyden tarkastaminen on myös turvallisuuskysymys.

Äänestä

ei tuossa ole mitään ihmeellistä, mutta se v*tuttaa, että mainostavat "LENNOT" kohteeseen se ja se.. ja sitten onkin kyseessä yksisuuntainen LENTO (eli radiossa mainostettu hinta vähintäänkin tuplaantuu) johon vielä mahdollisesti saatetaan lisäillä veroja ja maksuja..(tästä en ole varma)

Äänestä
  • Niin Blue1:n tarjoaa lentoja pisteestä A pisteeseen B, menopaluuta ei siis ole pakko ostaa ja mielestäni se on erinomaista palvelua.

    Äänestä

Mikäli minulta ei lähtöselvitystiskillä kysytä henkilötodistusta (niinkuin monesti käy esim. kotimaanlennoilla), minua kyllä hieman huolestuttaa... Ketä siellä koneessa mahtaakaan oikein matkustaa???

Mielestäni henkilöllisyys pitäisi aina tarkistaa kaikilta ja kaikilla lennoilla, ja lisäksi se pitäisi tarkistaa vielä lähtöportillakin, jotta tiedetään varmasti koneeseen nousevan juuri sen henkilön, jolle lentolippukin on kirjoitettu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vesa kirjoitti:

Siis ihmettelen,miks Blue1 vaatii henk.todistuksen check-inn:ssä.
Eihän niillä ole minkäänlaista oikeutta vaatia sitä pohjoismaiden lennoilla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu