Mua harmittaa se, että jotkut seksuaalivähemmistöihin lukeutuvat ihmiset kokevat ylipäätään mitään paineita uskonnollisten piirien taholta. Mua suututtaa se, että uskonnot pyrkivät sanelemaan, mikä on oikein ja väärin ja sitten vielä onnistuvat siinä siten, että saavat jotkut ihmiset ahdistumaan siitä, millaiseksi ovat syntyneet.
Toivoisin, että kaikki homoseksuaalit voisivat tuntea olonsa yhtä vapaaksi kuin minä. Mutta minäpä olenkin onnellinen ateisti. Ateistin elämä on merkityksellistä, rakkaudellista ja totuuteen -eli tieteelliseen maailmankatsomukseen- pohjautuvaa. Voimme elää vapaina harhoista ja ylimääräisestä syyllisyydestä, jolle ei kerrassaan ole mitään rationaalista perustetta, ei ainuttakaan.
Musta on jotenkin paradoksaalista, että seksuaalivähemmistöihin lukeutuva ihminen tukee keskiaikaista ajattelua, joka haluaa polttaa hänet roviolla vähintäänkin kuvainnollisesti. Nykypäivän eheyttämiskampanjat ovat tämän päivän vainoa Suomessa.. jos tuota hulluutta (uskontoa) vielä tieten tahtoen tuetaan, edistetään maailmaa, jossa ollaan valmiita hyppäämään aikakoneella satojen vuosien päähän -taakse päin.
Uskonnolle ei ole mitään perustetta, eikä ainokaistakaan todistetta sille, miksi Jumalaan tulisi uskoa. Jumalaa ei tarvita minkään asian selittämiseen: Moraali, altruismi ja maailman "pahuus" ja "hyvyys" voidaan kaikki selittää muutoinkin.
Miksi te suostutte tukemaan tuota tuhoisaa järjestelmää, jolla on vuosituhansien ajan pyritty kontrolloimaan ja rajoittamaan ihmisen vapautta?
Toisinkin voisi valita
Kummastelijatar
3
125
Vastaukset
- 19+1
Ainut syy miksi Uskonnot pystyvät hallitsemaa ihmisiä ja heidän oikeuksiaan on että valtiot on rakennettu eri uskontojen pohjalle. Tästä me pääsisimme jos irrottaisimme kirkon ja valtion toisistaan.
- Algrant
Ja minun mielestäni niin pitäisikin tehdä, 19 1.
- gay kirkossa
Ihminen on uskonnollinen olento, halusimmepa sitä tai ei. Kommunistimaat olivat perusideologialtaan ateistisia, mutta ne luhistuivat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.33611534Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko383507- 793067
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan1032805- 922676
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam502495Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1582419Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2752304- 451491
Kun aika on oikea niin
Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �141460