Aktia menee konkurssiin

ennustaja

Jos lainankorot nousevat niin Aktia pankki ei pysty vastaamaan lainamarkkinoilla vallitsevaan kilpailutilanteeseen.

Aktiasta ei kannata enää hakea asuntolainaa, jos ei ole aivan pakko. Jos on jo laina Aktiasta niin se kannattaa heti siirtää johonkin toiseen pankkiin.

Lisäksi riskien välttämiseksi kannattaa käydä heti nostamassa kaikki rahansa Aktian tileiltä. Ennustan ettei niitä saa enää nostettua syksyllä, tai niistä saattaa olla hävinnyt ainakin 5-10 prosenttia, todennäköisesti kuitenkin summa tulee olemaan yli 25 prosenttia!

Tästä on olemassa hyvä esimerkki. Elannon säästökassan jäsenet saivat odottaa vuosikausia saataviaan vastaavassa tilanteessa.

20

2708

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joops

      oikeudellisesti vastuussa kirjoituksistasi tällä palstalla. Saattaa nimittäin olla, ettei kyseinen pankki välttämättä tule iloiseksi tekstistäsi. Ja raastuvanoikeus voipi olla sitä mieltä, että närkästyminen on ollut aiheellista.

      • ennustaja

        Onko tosiaan niin että Aktia saa tehdä mitä ihmeellisempiä ennustuksia, mutta minä en...

        Aktia tekee ennustuksiaan yksityiten ihmisten omaisuudesta, jos oikeuteen mennään niin syytettyjen penkillä istukoon myös Aktian ennustajat.

        Odotan innolla mahdollista oikeudenkäyntiä!


      • eliel
        ennustaja kirjoitti:

        Onko tosiaan niin että Aktia saa tehdä mitä ihmeellisempiä ennustuksia, mutta minä en...

        Aktia tekee ennustuksiaan yksityiten ihmisten omaisuudesta, jos oikeuteen mennään niin syytettyjen penkillä istukoon myös Aktian ennustajat.

        Odotan innolla mahdollista oikeudenkäyntiä!

        koko ennustajakööri sieltä hesarin sivuilta raastupaan ! puhumattakaan suomen pankista. ja tilastokeskuksesta. ja välittäjät perkeleet - nehän koko sotkun saivat aikaan vuodenvaihteen "ennusteillaan". raastupaan vaan kaikki.


      • Robin Sivén

        Ilmeisesti talletuksiaan menettäviä pankkeja säästöpankkien uusi kukoistus harmittaa. Nordea oli menettänyt paljon osuutta Talouselämä 500:n mukaan ja se on sentään johtava pankki osuuspankkilaisten kanssa, mikä kilpailee Suomen lainamarkkinoista.


      • Anonyymi
        eliel kirjoitti:

        koko ennustajakööri sieltä hesarin sivuilta raastupaan ! puhumattakaan suomen pankista. ja tilastokeskuksesta. ja välittäjät perkeleet - nehän koko sotkun saivat aikaan vuodenvaihteen "ennusteillaan". raastupaan vaan kaikki.

        Niin pankit on aina voittaneet oikeuden käynnit esim
        Eräs tanssinooettaja jolla oli 2 mioojoonaa ja kun kuunteli erään pankin neuvo niin hänellä oli sijoitusten jälkeen 1 miljoona

        Oikeus oli pankin ouolella


    • Karva

      Joo, me tehtiin vaimon kanssa jo vaihto.
      Siirryttiin Nordean asiakkaiksi.

      • Coolman

        yksi pano Nordeassa on parempi kuin kolme aktia pankissa.


      • Robin Sivén

        Aktia-ryhmän pienissä säästöpankeissa on parempia korkoja.


      • Anonyymi
        Robin Sivén kirjoitti:

        Aktia-ryhmän pienissä säästöpankeissa on parempia korkoja.

        Svea ja norwegianissa maksaa enemmän korkoa


    • tilin siirto

      Aktia tuntuu olevan ainoa reaalimaailmassa elävä pankki, joka ymmärtää jotain talouden päälle.

      Muut pankit ihmettelevät lähivuosina luottotappioidensa kanssa, maksukyvyttömiä velallisia asiakkaina, lainojen panttina ongelmajätteeksi luokiteltavia, aikoinaan (2004) ylihinnoiteltuja elementtiosakkeita, joita jotkut aikoinaa asunnoiksikin kutsuivat.

      • kombinaatio

        Aktia ja MTV3, siinäpä vasta pari.

        Taitaa olla MTV3:n formulalainat aktiasta.

        MTV3:lla ja Iltalehdellä on muuten sama omistaja...

        Jollakin on nyt kyllä oma lehmä ojassa!


    • matkalainen

      Pankkinani on aktiaan kuuluvat paikkallissäästöpankki..

      Kysyin lainaa toissaviikolla, minulla on vanha lainakin siellä ja kaikki aina pelannut hyvin- Nyt he sanoivat, etteivät anna kiinteällä korolla enää ollenkaan lainaa. Samoin antavan lainalle ajaksi vain 18vuotta!! Eipä siis ole enää mahiksi olla heidän asiakas, jos uusi asunto täältä pääkaupunkiseudulta löytyy..kk eriksi tulis niin hurjia, ettei oikein niihin pysty..ja todella halutaan osa ainakin kiinteänä, joten tuo aktia ei enää ole vaihtoehto

      • Robin Sivén

        Kaikki asuntolainat on sidottu muuttuviin korkoihin. Kiinteitä lainankorkoja ei enää ole.

        18 vuoden lainassa on varmistuttava siitä, että sen voi maksaa pois halvemmalla lainalla ennen laina-ajan päättymistä.


    • Ostaja

      On vaan osattava ajoittaa osto oikein, ostajan markkinoille.

      • sijoittaja

        aktia ja hypo vääntävät suomea väkisin lamaan miksiköhän?


      • Robin Sivén
        sijoittaja kirjoitti:

        aktia ja hypo vääntävät suomea väkisin lamaan miksiköhän?

        päästämällä ilmaa kuplasta varovasti. Se säästää veronmaksajien rahoja paljon sosiaalisektorilla.


    • Robin Sivén

      Nooa maksaa 2,3%:n talletuskorkoa Helsingissä kahden vuoden talletukselle.

      Myrskylän Säästöpankki, joka lainoittaa oikoradan myötä kasvavaa Mäntsälää taas 2,55%:n korkoa vuoden talletukselle.

      Lisäksi talletuksilla on valtiontakaus noin 150 000 markan arvoiseen talletukseen saakka.

      Pieniin säästöpankkeihin tallettaminen on siis kannattavaa, jopa erittäin kannattavaa toimintaa 25 000 € / säästäjä, mille saa valtiontakuunkin!

      • Tarkentaja

        Jos vähän viisastellaan, niin Robinin mainitsemaa talletussuojaa ei tarjoa valtio, vaan pankit itse. Ne on määrätty ylläpitämään talletussuojarahastoa, josta tosiaan pankin mennessä konkurssiin säästäjän talletukset korvattaisiin 25 000 euroon saakka.

        Siitä, onko rahojen makuuttaminen 2,55 prosentin korolla "erittäin kannattavaa", voidaan sitten olla vähintään kahta mieltä.


      • tarkennuksen tarkennus
        Tarkentaja kirjoitti:

        Jos vähän viisastellaan, niin Robinin mainitsemaa talletussuojaa ei tarjoa valtio, vaan pankit itse. Ne on määrätty ylläpitämään talletussuojarahastoa, josta tosiaan pankin mennessä konkurssiin säästäjän talletukset korvattaisiin 25 000 euroon saakka.

        Siitä, onko rahojen makuuttaminen 2,55 prosentin korolla "erittäin kannattavaa", voidaan sitten olla vähintään kahta mieltä.

        viime kädessä sen talletussuojan takaa. jos pankeilta lopuvat rahat, kaivaa valtio (me veronmaksajat) kuvettaan, niin että kaikki saavat, mitä luvattu on.


    • Anonyymi

      Aktia on menossa konkurssiin. Siltä näyttää kun katsoo toimitusjohtaja sekoilua. Kuka hullu laittaa rahansa konkussiin menossa olevaan pankkiin kysyn vaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      150
      4029
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      15
      3909
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      3052
    4. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      66
      3038
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      149
      2602
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      71
      2510
    7. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      28
      2223
    8. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      30
      1619
    9. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      114
      1554
    10. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      20
      1405
    Aihe