hikoilu ja unettomuus

häh?

Olen kärsinyt viimeaikoina unettomuudesta. En saa unta ja jos saan, nukun korkeintaan pari tuntia enkä saa uudelleen unta. Laitan unettomuuden aliravitsemuksen piikkiin, mutta onko jotain mitä voisin tehdä, jotta saisin nukuttua? Jatkuva univaje syö hermoja ja voimia.

Unettomuutta ihmeellisempää on kamala hikoilu. Toki tänä kesänä on ollut aika lämmintä, mutta hikoilen järjettömästi yöllä ja töissä ollessani. Mistä tämä hikoilu voisi johtua, luulin että anorektikolle palelu on yleisempää?

5

859

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asdfghjkaefpoågueohg

      Oletko o ryhrytyn syömään tavallisesti?

    • häh?

      en ole, päinvastoin olen vähentänyt syömistä ennestään.

    • Yritän auttaa

      Luulisin että unettomuus johtuu syömättömyydestä. Hikoilu voi johtua jopa siitä ettei veri kierrä. Ottakaa muutkin kantaa,tämä on mun mielipide. Aivosi tarvitsevat ravintoa,samoin sydämesi,kuten olet varnasti monesti kuullut. Niinpä aivosi lähettää signaaleja kropallesi ettei se saa ravintoa,joka voi tulla oireiluna,ja sinun kohallasi oire on sitten unettomuus.

      • häh?

        Kiitos kun täältä saa lukea välillä asiallisiakin vastauksia :) hyvä kun sanoit tuon verenkierron, tuli nimittäin mieleen verenpaine ja sydänoireet, joista ehkä hikoilukin voisi johtua?


    • Dompap

      -onko sulla vielä kuukautiset?
      -jos on, onko niissä ollut mitään muutoksia, kuten niukentuneet, epäsäännölliset, runsaammat, välivuotoja jne?

      Minusta nimittäin kuulostais sille, että olet nyt kyllä saanut hormonitoiminnan laantumaan mikä seuraa alipainoa. Ensimmäiset merkit on kuukautisten muuttuminen/myöh. puuttuminen kokonaan.
      Sinulla voi olla alkamassa vanhat kunnon "vaihdevuodet"! Ihan totta, yöhikoilu on yksi niitten merkki. Tosin ei tule läheskään kaikille, edes silloin kun ne tulee luonnollisesti.
      Sinuna ottaisin nyt vakavasti, ei ole kiva saada menoaussia nuorena tyttönä! Se kyllä palautuu ennalleen, mutta se vaatii norm. painon. Aikaa voi mennä, kellä kauemmin kellä vähemmän ennenkuin menkat palaa/muuttuu normaaleiksi. Riippuen siitä miten pitkälle on mennyt.
      Et nyt usko minua, mutta tämä on faktaa. Googleta vähän ja tutki asiaa.
      Ja ala syödä, elää ja nauttia elämästä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      265
      17118
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5517
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2592
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2076
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1775
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1007
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      959
    8. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      899
    9. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      897
    Aihe