Massakern i Norge är så ofattbar att man inte kan tro att det är sant.Så nära,det kunde lika bra ha hänt här i Finland.Också här är olika debatter fulla av hatskriverier mot invandrare,de gröna ,svenskatalande,sannfinnländare o.s.v.Kanske vi ändå har det alltför bra,för att få någon mening med livet tycks vissa "sjuka" individer vara beredda att gå hur långt som helst.Ett vanligt normalt liv ger ingen "kick".
Så otroligt sorgligt.
999996
2149
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jag är rädd att någon också här i Finland får inspiration och gör något liknande.Världen har blivit så kall och hård och ingen mår bra.
Så bra att det ordnades fredsdemonstration igår i Helsingfors.Vi borde alla ta avstånd från våld ,rasism.och alla hatskriverier som frodas på nätet.Tankarna går till Norge och deras stora sorg.