Olemme miehen kanssa puhuneet ja haaveilleet reissusta jenkkeihin, noin parin viikon reissua. Matkusteltua on tullut paljon, mutta ei koskaan tuohon suuntaan.
Alustavasti ajatuksena on ollut lentää New Yorkiin, viettää siellä jonkin aikaa. sitten New orleansiin, josta Miamiin ja sieltä takaisin Suomeen.
Katsoin noita etäisyyksiä ja näyttää siltä, että Nykin ja New Orleansin väli kannattaisi lentää (?). Mutta jos sitten vuokraisi auton NO:sta ja ajaisi Miamiin.. ?
Kannattaisiko NY-NO lento ostaa vasta periltä?
Mikä vuodenaika on paras noin parin viikon reissulle? Ajatuksena ei ole lähteä kesällä, mutta eikös syksyisin ole myrskykausi, joten olisiko kevät paras?
Onko kokemuksia vastaavanlaisesta - ja kannattaako varata kaikki hotellit jo etukäteen vai vain ensimmäin (ja viimeinen?) ja sitten muuten vain mennä fiiliksen ja tilanteen mukaan?
Kaveri kävi jenkeissä jokin aika sitten ja muistaakseni koki kaikkea turhauttavaa American Airlinesin kanssa - kuulemma monen mielestä tämä yhtiö oli paskin. Huvikseni katsoin ebookersin kautta lentoja ja siellä näkyi British Airways onneksi tarjolla samaan hintaan. Onko jollakulla kokemusta jenkkilentoyhtiöiden eroista?
Kuinka kauan noihin maahantulomuodollisuuksiin pitää varata? Tunteja?
Monta kysymystä reissaamisesta Jenkkilässä
2
232
Vastaukset
- Viiksireke
Moro. American Airlines on ehkä paras jenkkiyhtiö US Airwaysin jälkeen omien kokemusteni pohjalta. Ennemminkin BA:ta pitäisi välttää, sillä Heathrow on ikävä paikka vaihtaa konetta. Sinuna jättäisin Miamin kokonaan pois listasta, sillä kyseinen kaupunki on mainettaan huonompi. Tampa tai Orlando ovat parempia vaihtoehtoja, jos Floridaan halajaa. Syys-lokakuu ja huhti-kesäkuu on aika hyvät matkailukuukaudet noille seuduille.
Maahantulomuodollisuudet vie maksimissaan puolitoista tuntia. Joskus selviää puolessakin tunnissa, mutta ainakaan itselläni ei koskaan ole mennyt yli tuntia. Jotkut täällä väittävät, että kestäisi jopa kolme tuntia, mutta tätä ihmettelen syvästi.
Varaa vain ensimmäinen yö etukäteen (tai korkeintaan Nykin hotellit). Mene muuten fiilisten mukaan. Kannattaa suosia Nykin ulkopuolella ketju-motelleita, kuten Best Western, Days Inn, Comfort Inn jne. Super 8 myös ihan ok. Säästää rahaa ja ovat oikeasti ihan viihtyisiä!
Itse suosittelen auton vuokraamista Orleansista. Sieltä pyyhkäisee Nykiin reilussa viikossa ilman mitään stressiä ajamalla. Näkee enemmän sillä tavoin. - 20
Kotimaan lennoilla ruumaaan menevat laukut maksavat, ensimmainen $25 ja toinen $35. Kasimatkatavaroilla tiukat saannot koosta.
Southwest ei laskuta laukuista.
Koneissa voi ostaa ruokaa mutta maksu toimii ainoastaan luottokortilla, raha ei kelpaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k20311501SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude939911Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t628528Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t1338200Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h718060Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht67468Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa915862Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k65766Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk225720Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus595323