Olen nyt ryypännyt lähes joka päivä useamman vuoden ajan noin 5-7v.
Päivät menee ihan ok mutta illalla viinan himo iskee. Vaikka kuinka päivällä ajattelee että tänään korkki pysyy kiinni niin illalla käyn hakemassa kaupasta 6-8 puolen litran tölkkiä kaljaa tai alkosta viiniä tai viskiä. Kuinka viinanhimosta irti mitä viinanjuonnin tilalle? Urheilu, mässäily, Jeesus(no ei jeesusta)? Kuinka ihmiset ovat onnistuneet tässä. Onko elämän laatu parantunut? Kirjoitan tänne koska ajattelin että tunnustaminen on ensimmäinen askel joten nyt se on tehty ja kamppailu voi alkaa. Eli tänään aloitan raitistumisen.
Viinapirusta irti.
3
242
Vastaukset 3
- halvempaakaljaon
Kerran itse huomasin samanlaisen ongelman, aloin tekemään omaa kotikaljaa, viinakaupassa en ole käynyt vuosiin.
Voi olla ihan pientä alkoholipitoista juomaa, sitähän juo lähinnä sitten ajankuluksi.
Varsinkin kun maito (sellainen laktoositon), on kalliimpaa kuin kalja kaupassa. Kun juomisen on lopettanut, tilalle aikanaan tulee jokaisen taipumuksien ja kiinnostuksien myötä muita aktiviteetteja.
Itsellä alkoi saletisti koko loppuelämän kestävä kuntoliikunta.
Tuollaisenkin juomishistorian jälkeen vaikeudet vasta alkavat, ja psyykkiset vieroitusoireet, mielialavaihtelut, ahdistukset ja unihäiriöt voivat jatkua muutamasta kuukaudesta puoleen vuoteen, mutta niistäkin pääsee yli, kun lujasti pitää korkin kiinni.
Toivon menestystä, sillä henkinen kanttisi totisesti joutuu koetukselle.- t. voipytty
Kysyt, kuinka viinanhimosta irti, mitä viinanjuonnin tilalle.
Omasta kokemuksestani vastaan, että vapauduin viinanhimosta menemällä AA:n kokoukseen, ja liittymällä mukaan viinanhimo ei ole tullut takaisin. Raittiuden myötä olen myös löytänyt pari itselleni mieluista ja sopivaa uutta harrastusta, ja juomavuosina sivuun jääneet ovat palanneet.
Ensimmäinen askel on juuri kuten kirjoitat: myönsimme voimattomuutemme alkoholiin nähden...
Hieno juttu, että et siirrä raitistumisen aloitusta huomiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 53897
Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan64647- 55640
Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan
Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli43572Olen luovuttanut
Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik31542En välitä sinusta yhtään
Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.32508Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"
Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk5503- 75457
- 37436
- 33425