Olen ekaa kertaa lentämässä ryanairilla ja Italiaan olis takoitus mennä. Ymmärsin että check-in tehdään netissä ja siihen tarvitaan tietty passinumero. Kuitenkin mulla on tarkoitus hankkia henkilökortti eikä passia. Toimiiko siis henkilökortti check-in hommelissa samalla tavalla kuin passi?
Kiitos jo etukäteen asiallisista vastauksista :)
check-in ryanairilla ja henkilökortti vai passi?
12
2901
Vastaukset
- Passi taskussa
Samalla tavalla toimii, muistaakseni vetovalikossa on vaihtoehtoina ID kortti tai passi.
- RYR
> vetovalikossa on vaihtoehtoina ID kortti tai passi.
Juuri näin. Henkilökortti riittää ja toimii hyvin. Aiemmin taskussani on vielä ollut passikin mukana "varmuuden vuoksi". Ei enää, ei tosiaankaan tarvitse.
- lentonoviisi
Kiitos vastauksista molemmille :) ei muuta kuin "tsekkaamaan".
- ISOBR
Yritin vahvistaa lentoja Lontooseen Tampereelta, mutta tarjoaa vaihtoehdoksi vain "passport"? Matkustan nyt ensimmäistä kertaa ihmisen kanssa, jolla ei ole passia, vaan henkilökortti.
- kokeile uudestaan
laita ensin ne muut kentät: kansallisuus ja asiakirjan myöntäjämaa - eli Finland. Sen jälkeen valikkoon voipi ilmestyä vaihtoehdoksi myös eu-henkilökortti.
- Utelias111
Kiinnostaisi tietää saitko tämän toimimaan? Meinaan olisi matka edessä ryanairia käyttämällä Lontooseen.
- Olisiko siinä syy
Mutta kelpaako henkilökortti Englantiin? Ei taida Englanti olla Schengen maa....
- ---..---
Taidatte olla pulassa. Englantilaisilla itsekaan ei ole henkilökortteja, ainoastaan passien kanssa he matkustavat, Englanti EI ole Schengen maa (älkää vain syyttäkö Ryanairia). Jopa ei-EU maat kuten Sveitsi ja Norja ovat Schengen sopimuksen piirissä, Englanti ei.
- Lentäjän Poika
---..--- kirjoitti:
Taidatte olla pulassa. Englantilaisilla itsekaan ei ole henkilökortteja, ainoastaan passien kanssa he matkustavat, Englanti EI ole Schengen maa (älkää vain syyttäkö Ryanairia). Jopa ei-EU maat kuten Sveitsi ja Norja ovat Schengen sopimuksen piirissä, Englanti ei.
Schengenillä ei ole mitään tekemistä henkilökortin kanssa, vaan se on nimenomaan EU-henkilökortti, ei Schengen-henkilökortti.
Lisätietoja: http://europa.eu/travel/doc/index_fi.htm
- jkdjkjdkdjd
Mutta, kun se EU-henkilökortti kelpaa matkustusasiakirjaksi vain Schengen alueen sisällä (ja muutamassa poikkeuksessa) matkustettaessa. Siitähän tässä on kysymys. Eli Englantiin tarvitaan passi.
Eli en oikein ymmärrä edellisen kommenttia.- Henkilökortti
Ei puhuta paskaa, henkilökortti riittää UK:n
http://www.poliisi.fi/poliisi/home.nsf/pages/82EA350CCCA11EC0C2256BC20045C85E?opendocument
nimim. Henkilökortilla Manchesterissä käynyt - Lentäjän Poika
Älä puhu mitä sylki suuhusi tuo, vaan ota asioista selvää. EU-henkilökortti on matkustusasiakirja EU:n alueella. Piste.
Tieto on valtaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2534567Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1302985Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412752Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741730Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061574Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn221468- 551324
- 931235
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2051098- 471085