apua! ikinä en itse ole konetta kasannut mutta katselin jimms:ssä että sieltä voi ainakin osat valita itse, joten pyytäisin neuvoja ja apua kasaamiseen budjettina on 700e
kasatakko vaiko eikö kasata?
H0rr0r
587
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kasaaminenhan lähtee siitä että ensin pitää tietää tulevan koneen käyttötarve. Eli sen mukaan sitten menee tehotarve ja sitämyötä hinta.
Ja Jimm's on kyllä hyvä, mutta joku yksittäinen komponentti saattaa olla selvästi halvempi muualla. Joten hintaseurantaa on hyvä käyttää apuna osien ostopaikkaa / paikkoja valitessa.
Mutta minkälaista tarvetta sulla sitten on? Joku ääruimmäinen pelikone? Vai monipuoliseen käyttöön tuleva mutta että pelitkin pyörii jotenkin? vai pelkkä nettikone? jne...
ihan vain pelaamista varten lähinnä Cs:s :) olisiko mahdollista jonkun listat minulle parhaan osat mitä noin 600-700e saa?
Vaihda kauppaa Lapstoreen ja sieltä kasaus 30e.
i5 2500k prossu 189e
powercolor 6870 näyttis 155e
spinpoint F3 1gb kiintolevy 48e
2*2 1333mhz DDR3 1,5volttinen muistipalikka 38e
Sony optiarc DVD-RW Kampanja 19e
CORSAIR CXV2 PSU 500W virtalähde 55e
Asrock p67 emolevy 100e
Fractal Design R3 Kotelo 99e
30 e kasaus YHTEENSÄ: 733e
Ja pelit pyörii hyvin, ehdottomasti intel setti.
En nyt sanoisi että intel on vättämättömyys,, kyllä AMD pohjainenkin on ihan hyvä ja halvempikin. Mutta hyvä paketti silti tuo yllämainittu. Kasasin vaihtoehtoisen ja halvemman setin AMD pohjalta. Se on jokseenkin sama kuin yllä oleva, mutta himppu tiukemmin ajoitetut muistit parilla lisäeurolla ja AMD pohjainen emo & prossu.
Näytönohjainta en valinnut Jimm'ssilt' tuohon listaan koska se kannattaa tilata erikseen lapstorelta ( powercolor HD 6870 ) . Sen verran halvempi siellä kuin muualla. Eli hintaa ehdotuksellani tuon lista ( 473,70€ ) HD 6870 ( 155€ )lapstoresta = 628,70€
http://aijaa.com/v.php?i=009928379869.jpg
http://www.verkkokauppa.com/fi/product/0233/tkmg/ASRock-4Core1333-Viiv-LGA775-ATX-emolevy
http://jimms.fi/tuote/SST-ST50F-ES
http://jimms.fi/tuote/BX80580Q8300
http://jimms.fi/tuote/HD-PV500U2/BK-EU
http://jimms.fi/tuote/KHX6400D2LL/1G (4KPL)
http://www.jimms.fi/tuote/LEX-101
http://jimms.fi/tuote/R6870-HAWK
tossa olis paketti millä voit pelata mitä vaan tämän päivän peliä helposti. Paketti maksaa pikkusen yli 700e mutta laadusta ei voi tinkiä! Ja nuo komponentit saattaa saada halvemmalla vielä jostain muualta en tiedä.