Keskiyö

Olen erittäin huolissani miten veljeni käyttäytyy perheessään. Uusperhe tuo omat haasteensa. Jatkavatko veljeni ja hänen avovaimonsa yhteiseloa vai erkanevatko tiet? Mikä veljeäni mättää, kun perheen arkeen ei mielellään osallistu vaan haluaa tehdä kaikkea muuta?

Miten itse voin olla heidän tukena, että saisivat asiansa järjestykseen?
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Hei
veljelläsi on sellainen macho-trippi menossa, et voi vaikuttaa hänen testosteroninsa hyppelyihin mitenkään.
vain silloin, kun joku osapuoli neuvojasi tai apuasi kysyy, voit auttaa.
kamalaa, mutta niin totta!

ja on myös kaunista, että sinulla on niin lämpimät suhteet veljeesi, että olet hänestä huolissasi. te olitte jo lapsina erikoisen läheiset toisillenne, vaikkei siihen sanoja aina tarvittukaan. te tuette henkisesti toisianne. kun vanhempanne eivät enää ole osaa ottamassa jouluihin ja muihin juhliin, sinä ja veljesi olette toistenne perhe.
veljesi on nyt kypsynyt pitkin harppauksin, hän halusi jotakin uutta ja haastavaa elämäänsä - ja sai sen!

veljesi on risteyksessä, missä on itse vastattava ajosuunnastaan.
hän halusi kypsän ja aikuisen naisen rinnalleen, kas tässä sitä ollaan.
nainen on mukava ja elämää nähnyt ihminen.
annetaan vain heidän käydä koulunsa yhdessä, taitaa vahvin yhdessäpitävä voima olla eroottisuus, sekin vallankäytön ase tietyissä tilanteissa.

sinulle on parempi ettet tiedä kaikkea, mutta kuuntele kun he ottavat yhteyttä. ja he tekevät sen kumpikin omalta taholtaan!
älä ole erotuomari, vaan ystävä, joka ei anna pisteitä kenellekään.

Äänestä
  • Veljelläni on todellakin machomainen ote monien seurassa. Mun seurassa hän on aivan oma itsensä ja macho rooli on pois. Näen hänen käytöksensä läpi ja hän ei yritä esittää mitään. Hän tietää varmaan, että pudotan äkkiä hänet alas, jos minun seurassa alkaa kukkoilemaan. Uskon, että olen veljeni ja muiden sisarusteni kanssa aina läheisissä väleissä, kun aikanaan vanhemmastani aika jättää.

    Olen itse sitä miettinyt, että veljeni ja hänen perheensä on itse löydettävä se oma tie miten asia hoituu parhaiten ja uskon heidän sen vielä joskus löytävän. Veljelläni on todellakin kypsä nainen ja itseään vanhempi, jonka kanssa asuu. Olen itse myös miettinyt, että heillä on varmaan eroottinen kipinä,joka pitää tätä paria yhdessä ja eivät halua luovuttaa. Yritän olla puolueeton ja tukea molempien jaksamista. Itse saavat päätöksensä tehdä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


suuri hätä kirjoitti:

Olen erittäin huolissani miten veljeni käyttäytyy perheessään. Uusperhe tuo omat haasteensa. Jatkavatko veljeni ja hänen avovaimonsa yhteiseloa vai erkanevatko tiet? Mikä veljeäni mättää, kun perheen arkeen ei mielellään osallistu vaan haluaa tehdä kaikkea muuta?

Miten itse voin olla heidän tukena, että saisivat asiansa järjestykseen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu