Rooma vai Istanbul

Suomalainenmatkustus

Olen lähdössä jo melko vanhojen lasteni kanssa kaupunkilomalle. Vaihtoehtoina olisivat joko Rooma tai Istanbul. Molemmat kiinnostavat enemmän kuin paljon, Roomassa kaikki mahtavat antiikin aikaiset rauniot ym. Istanbulissa moskeijat ja itämainen eksoottisuus. Mutta kumpaa suosittelisitte?

4

54

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • molllie

      Itse en ole käynyt istanbulissa,roomassa kylläkin.
      siellä yhdistimme rantaloman ja kaupunkiloman kätevästi.vinkvink!
      majoituimme lido di ostiassa rantahotellissa ja matkustimme kätevästi junalla
      roomaan(junalippu oli todella halpa,muistaakseni euron???) katselemaan nähtävyyksiä!oli huippuhauskaa!
      käsittääkseni istanbulissa ei varsinaisia uimarantoja ole jos se mitenkään vaikuttaa päätöksen tekoon :)

    • Molemmissa on

      tullut käytyä, matkaseurana silloin teini-ikäinen poikani. Kummatkin ovat erittäin mielenkiintoisia kaupunkeja, mutta meillä niin äiti kuin poikakin pitivät Istanbulista aavistuksen verran enemmän. Paljon mielenkiintoista nähtävää moskeijoiden lisäksi, ja ostospaikkana vertaansa vaille. Hyviä ravintoloita, jotka ovat lisäksi edullisia.

      Eikä se uimarannan 'puutekaan' rassaa, sillä läheisille saarille, Prince Islands, voi aina hakeautua viettämään rantaelämää. On myös historiallisesti erittäin mielenkiintoinen kohde.

      • Roomist

        Hyvin hankala kysymys. Molemmissa käynyt, myös muualla Italiassa ja Turkissa. Tykkään molemmista paljon.
        Rooman riesana ovat taskuvarkaat (lapsia!)ja korkea hintataso, mutta muuten mielenkiintoinen ja mukava. Keskusta on isoudestaan huolimatta kompakti, helppo liikkua vaikka kävellenkin, metrolinja on yllättävän suppea. Kohteet antavat historiasta kiinnostuneelle paljon ja italialainen kulttuuri muutenkin on viehättävää. Italiainen pizza ei ole mielestäni kovinkaan hääviä, mutta pastoja suosittelen. Tosin ne ovat aika pieniä annoksia, koska niitä on tarkoitettu syödä useampia.
        Istanbul on monta kertaa isompi, valtava kaupunki. Silti siellä on suht helppo liikkua ratikoilla ja metrolla. Pitää vaan ottaa huomioon, etteivät samat poletit käy joka paikkaan. Turkissa on halvempaa ja ruoka on erinomaista joka paikassa. Rikollisuus ei näy heti katukuvassa, mutta maalaisjärki on pidettävä toki mukana aina. Turkissa basaareissa pitää muistaa tinkiä, jos hintoja ei ole erikseen merkitty. Huijaamisen mahdollisuus on olemassa. Turkkilaisten lomakaupunkien agressiivinen myyminen ei näy Istanbulissa yhtä paljon, koska kaupunki on iso ja paikallisia on myös enemmistönä. Istanbulin mielenkiintoisimmat nähtävyydet ovat mukavasti sijoittuneet vanhaan kaupunkiin lähelle toisiaan.
        Taidan kallistua hieman enemmän Istanbulin puoleen, ihan jo eksoottisuudenkin puolesta. Aion mennä itsekin vielä sinne, tosin menisin kyllä Roomaankin, mutta lompakko tiukassa vartioinnissa. Kerro ihmeessä kumpaan menit ja kokemuksiasi.


    • laiska-lasse

      Tyystin erilaisia.
      Kuka pitää mistäkin.

      Minulle Rooma on kohteena antoisampi monessakin mielessä.
      Sesongin ulkopuolella on hintataso siedettävämpi ja turistiruuhmat vähäisiä.
      Syömäpaikkojen valinnassa kannattaa olla tarkkana.
      Useimmissa paikoissa yrittävät ujuttaa vaikka mitä pöytäliinamaksua ylimääräiseksi.
      Kokonaisuudessaan pidän enemmän "eurooppalaistyyppisestä" meiningistä.

      Istanbulin nähtävyydet on nopeasti katsastettu.
      Basaarin tyrkytys on kaikille Turkin kävijöille tuttua.
      Vanhan osan kalaravintoloiden sisäänheittäjät törkeitä.
      Itse ko. alueen ravintoloissa pakkomyynnin tekniikka on kehittynyt liki täydelliseksi.
      Vain hitonmoisella itsepäisyydellä selviää tilatuissa puitteissa.

      Kerran olin pakotettu käymään julkisessa vessassa.
      Jalankuviin olin tottunut mutta paljaalla kädellä perseen pyyhkiminen ennen käden saippuatonta kylmävesipesua oli uuttaa.
      Syhtyi rähinä vessajätkän kanssa kun en suostunut heidän menetelmäänsä.

      Muutenkin muslimimaamittani on täynnä!

      Roomaan ja varsinkin pohjoisen Italian järvialueelle menen vielä tulevaisuudessakin mutta en Turkkiin, mihinkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      277
      17834
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      5701
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      124
      2651
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      2178
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1800
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1051
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      976
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      950
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      948
    Aihe