Voisiko sittenkin olla niin?

Voisiko olla niin, että Joosef ei sittenkään ehtinyt vetää ulos tarpeeksi nopeasti (coitus interruptus), vaikka siinä käsityksessä olikin?

Tämä on pelkkä hypoteesi, mutta mielestäni aivan relevantti kysymys, eikö?
2119
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kyllä se niin saattoi mennä.
Mutta todennäköisempää on kuitenkin se, että Maria sai maistaa vierasta paimensauvaa.

Äänestä
  • Näinhän se toki on yleensä mennyt, eikä se ole edes mitenkään harvinaista. Ainakin vielä vuosikymmeniä sitten talonpoikaisyhteisöissä ensimmäinen lapsi oli hyvin usein aivan muun miehen kuin talon isännän siittämä. Päätös avioliitosta tehtiin hyvin nopeasti, sillä mihinkään epäsäädyllisyyteen ei haluttu tietenkään syyllistyä ja neitsyt valitsi sitten aviomiehekseen sen ison talon pojan, jolla oli kaikkein parhaimmat kyvyt turvata talous.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Olen tässä miettinyt kirjoitti:

Voisiko olla niin, että Joosef ei sittenkään ehtinyt vetää ulos tarpeeksi nopeasti (coitus interruptus), vaikka siinä käsityksessä olikin?

Tämä on pelkkä hypoteesi, mutta mielestäni aivan relevantti kysymys, eikö?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu