Travisin tietäväistn mielipidettä.
Eli meillä on yksi kerroksinen omakotitalo, uusittiin kattopellit ja samalla aluskate laitettiin.
Katto oli täysin auki toiselta puolen taloa kun 1h kova ukkos sade yllätti yhtäkkiä. Saatiin pressuja laitettua jokapaikkaan mutta sisään tullessa vettä nokkuin vähän sieltä sun täältä, eli pressut ei pitäny kaikkea, suurimmat vesimäärät tuli lamppujen kohdalta, mutta tuli siis seinän vierestä ja muualtaki katosta. Nyt on muutamia läiskiä katossa, isoin 50cmx50cm ja yhdessä huoneessa paisuma. näissä huoneissa on tämä joku vanha katto, en tiä mitä semmoinen pehmoinen katto.
Tapahtumasta nyt 3 päivää, nyt on aluskatteet ja uudet pelli paikoillaan... mutta nyt mielessä onko vaurioita tullut? vai vaatiiko vauriot säännöllisen veden saannin että tämän voi antaa kuivua vaan????
Omakotitalossa vesi sisälle.
8
291
Vastaukset
- MF35
Tuolla on maksuton korjausneuvoja, mutta on kesätauolla.
http://www.heli.fi/Hengitysliitto/Yhteystiedot/Neuvontapalvelut/
Soittaisin kotikunnan terveystarkastajalle, kyllä rakennusmestarikin jotain tietää, ellei ole lomalla hänkin.
Home aloittaa kasvun kahdessa päivässä huoneenlämmössä ja riittävässä kosteudessa. - Timpermanni 54
vintilla on siis villat märkinä, niiden alla oleva höyrysulku jossa ilmeisesti reijät juuri lamppujen kohdalla, ja niinollen vesi valui sisään niistä, se mitä muualta tuli, viittaa siihen, että höyrysulku on risa. "Pehmeä" katto, on ilmeisesti halteksia, joka kyllä turpoaa kastuessaan. Kyllä tuo nyt teettää lisähommia, mutta tuleepahan kuntoon sitten se yläpohjakin, onhan se kuitenkin vuotanut jo ennenkin, vai miksi kattoa alettiin korjaamaan?
Netti on kätevä siinäkin, että näkee sadetutkan, ja ukkostutkan, jne, tosin nyt niitä on myöhäistä tarkkailla:)- ressiä ressiä
Joo se oli juuri tuo halteksi. Katto laitettiin siksi että katto oli ruma, haalistunut maali yms, talvella tuli lumistopparit alas ja ne jätti reijät katolle. jotka väliaikaisesti täytin sikafleksillä ja ilmastointiteipillä... eli rumuuden vuoksi vaihdettiin sekä koska talossa ei ollut aluskatetta ollenkaa painoi se tietämättömän mieltä ja halusin sen sinne.
Vesi ei ole koskaan ennemmin tullut, ainakaan sisälle asti. Taidan vaihtaa sisäpuolelta tuon halteksin pois ja uus tilalle. Eikö se vesi siellä villoissa kuivu nyt pois? Nyt ei ainakaan tule vettä enää mistää, edes kondensio.
Eli Esimerkiksi höyrysulku ei kerro minulle juurikaan, kysynkin onko kaikki ok nyt jos otan noi halteksit pois ja laitan jotain muuta uutta tilalle, kyseessä sen verta pienet huoneet että budjettiin voisi tuo mahtua. Huoneita mistä vesi tuli on siis kolme kappaletta, kaikissa näissä on halteksia, mutta yhdessä paisuma ja pari läiskää, yhdessä vain pari läiskää, ja kolmannessa ei näy läiskiäkään mutta sieltäkin tuli lampun kohdalta. - Timpermanni 54
ressiä ressiä kirjoitti:
Joo se oli juuri tuo halteksi. Katto laitettiin siksi että katto oli ruma, haalistunut maali yms, talvella tuli lumistopparit alas ja ne jätti reijät katolle. jotka väliaikaisesti täytin sikafleksillä ja ilmastointiteipillä... eli rumuuden vuoksi vaihdettiin sekä koska talossa ei ollut aluskatetta ollenkaa painoi se tietämättömän mieltä ja halusin sen sinne.
Vesi ei ole koskaan ennemmin tullut, ainakaan sisälle asti. Taidan vaihtaa sisäpuolelta tuon halteksin pois ja uus tilalle. Eikö se vesi siellä villoissa kuivu nyt pois? Nyt ei ainakaan tule vettä enää mistää, edes kondensio.
Eli Esimerkiksi höyrysulku ei kerro minulle juurikaan, kysynkin onko kaikki ok nyt jos otan noi halteksit pois ja laitan jotain muuta uutta tilalle, kyseessä sen verta pienet huoneet että budjettiin voisi tuo mahtua. Huoneita mistä vesi tuli on siis kolme kappaletta, kaikissa näissä on halteksia, mutta yhdessä paisuma ja pari läiskää, yhdessä vain pari läiskää, ja kolmannessa ei näy läiskiäkään mutta sieltäkin tuli lampun kohdalta.höyrysulku on kattoon pingoitettu muovikelmu, siellä villojen alla. Useinhan siinä on aukkoja, esim valasimien putket, tms, ja siitä syystä vesi tuli läpi valaisimien kohdalta, kun ei alapohjaa ole koolattu ristin, tai 2x2:ll jolloin rasiat mahtuisivat olemaan EHJÄN höyrysulun alla. No, sen muovin alla on harva laudoitus, johon kiinnittyy sisäkaton verhous, se muovi ikäänkuin roikkuu siellä pusseilla, lautojen välissä, ja niissä voi nyt olla vettä vaikka kuinka paljon, siellä villan alla siis.
Märät villat EIVÄT pääsääntöisesti kuïvu, ainakaan paikoillaan. Älä siis paketoi sitä paskaa sinne piiloon, se tulee jonain päivänä sieltä esiin, nykyistä pahempana. - Timpermanni 54
Timpermanni 54 kirjoitti:
höyrysulku on kattoon pingoitettu muovikelmu, siellä villojen alla. Useinhan siinä on aukkoja, esim valasimien putket, tms, ja siitä syystä vesi tuli läpi valaisimien kohdalta, kun ei alapohjaa ole koolattu ristin, tai 2x2:ll jolloin rasiat mahtuisivat olemaan EHJÄN höyrysulun alla. No, sen muovin alla on harva laudoitus, johon kiinnittyy sisäkaton verhous, se muovi ikäänkuin roikkuu siellä pusseilla, lautojen välissä, ja niissä voi nyt olla vettä vaikka kuinka paljon, siellä villan alla siis.
Märät villat EIVÄT pääsääntöisesti kuïvu, ainakaan paikoillaan. Älä siis paketoi sitä paskaa sinne piiloon, se tulee jonain päivänä sieltä esiin, nykyistä pahempana.timpuri jatkaa, puhun yläpohjasta, vaikka tuolla alapohja mainitaankin.
siinä ajatus kiersi alapuolelle, tehden siitä alapohjan, vaikka se on yläpohja.
Pura sisäkatot, kaikki, poista villat ullakolta, kaikki, tarkista/ tyhjennä höyrysuku, vaikka vaihtaisit uuden, ei ole väärin sekään, kunhan menee oikeaan paikkaa, eikä niitä ole kahta, eri paikoissa. Tiivistä valaisinten rasiat ilmastointiteipillä, ja laita kerros levyvillaa, vaikka 10cm vahvaa barocia, päälle puhallusvilla, 30cm kerros, eikä tarvitse painajaisia YLÄPOHJAN takin nähdä huom, oon vanha äijä, monenlaista rakentamista nähnyt, vaan yrittänyt pysyä ajan hermolla, enkä jäänyt apulantapussikauteen..
- Jjajajajajja
Tekikö kattorempan yritys? Jos kyllä niin heidän vastuulla suojata talo rakennusvaiheessa eli he maksavat viulut jos suojausta ei ole tehty kunnolla. Mikään sadekuuro, varsinkin tunnin kestävä, ei voi yllättää kattorempassa!
- ressiä ressiä
Ei tehnyt :/ vaan minä ja ja sukulaiseni joka rakentaa taloja. Kieltämättä se sade tuli puidentakaa hyvin nopeesti, pressut oli jo katolla valmiina levitettäväksi mutta ne ei vaan pitäny vettä. Katto ei ollu auki siis oikeen sateen rankassa vaiheessa, vaan pressut levitettiin kun ruperi tihkuttaan, sitten alkoi rakka sade ja vettä alkoi tulemaan.
- ValittajaLKV
Välittäjä_LKV
29.7.2011 23:22
0
Palstan vakiohäiriköiden (Aulis, Wikkari, Jarmo S jne.) todellinen ongelma.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Psykiatrinen_sairaala
Eli olemme loppujen lopuksi syyllisiä heidän samaan ala-arvoiseen hoitoon.. :(
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754547Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1063781Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1433485Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371980Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575701925Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891229- 1251064
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.134976- 57933
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25847