Oon 17v ja minulla oli noin kuukauden verran runsasta hiustenlähtöä, jonka jälkeen se alkoi vähenemään. Söin paljon piitä, monivitamiinitabletteja yritin syödä monipuolisesti. Nyt ongelma on, että hiuksiä lähtee edelleen, välillä vähemmän ja välillä enemmän. Erityisesti silloin, kun olen suihkussa ja hiukset ovat kuivuneet ja myös aamuisin lähtee. Päivän aikana ei lähde kerralla kuin vaihtelevasti ehkä 3-10 eli ei niin runsaasti kuin ennen. Mitä teen? Oon käynyt verikokeissa eikä todettu mitään mutta saattaako silti joku olla vialla? ;'(
Hiustenlähtö
6
268
Vastaukset
- 50µg
Ei.
Kyllä niitä hiuksia kuuluukin lähteä 100-200 päivässä. Ja todellakin, jos sitä alkaa seuraamaan, niin luulee niitä lähtevän enemmänkin.
Älä syö mitään synteettisiä monivitamiineja, koska ne ovat haitallisia elimistölle.
Hiukset tarvitsevat proteiinia ja hyviä rasvoja myös. Ainoastaan anorektikoilla ei hiukset kasva.
Muista D-vitamiinilisä ainakin talvella. - ykskaksniknoks
Haitallisuudesta höpisijöitä on kaikelle mitä ihminen syö:
Näillä hiukset kasvaa:
HIUSTEN RAVINTEET
99,9% MSM -jauhe 1000g. http://www.satulasoppi.net
Rikkiä eli MSM-jauhetta
Piimax C biotiini
Piitä
Berex Pro
B1-vitamiinia tiamiini
B2-vitamiinia eli riboflaviini
B3-vitamiinia eli niasiinia
B5-vitamiinia eli pantoteenihappoa
B6-vitamiinia eli pyridoksiini
B9-vitamiini eli foolihappoa
B12-vitamiinia
Biotiinia
C-vitamiinia
D3-vitamiinia
E-vitamiinia
Sinkkiä
NEO-E vehnänalkioöljy
E-vitamiinia
Omega-3 Plussaplussa älyöljy
Omega 3-, 6- ja 9-rasvahappoja
Biorion
Biotiinia
Kelasin sinkki
Sinkkiä
Kelasin rauta
Rautaa
Kelasin seleeni
Seleeniä
Calcichew D3 Forte
Kalkkia - Kohta hiukseton
Hei ! Itse täytän ihan juuri 16 vuotta. Minulla on todella samankaltainen ongelma kuin sinun..Olen värjännyt hiuksiani noin viisi kertaa (ihan kestoväreillä) ja suoristelen niitä usein, jolloin käytän myös silkkiä. Sen pitäisi siis suojata tuolta suoristuksen kuumuudelta. Suihkussa käydessäni minulta lähti hiuksia ihan tajuttoman paljon, ja sen jälkeen päänahkaani alkoi kutista...Käytin normaalia värjätyille hiuksille tehtyä shampoota ja hoitoainetta. Olen todella huolissani tuosta. Olen huomannut noin viikon ajan hiusten yhtä-äkkistä lähtöä.
- kohta hiukseton
Ja lisään vielä että olen harkinnut varata aikaa ihotautilääkärille, koska kyse voi olla hiuspohjan-peräisestä oireesta..tai ainakin olen monelta sivulta lukenut että se kannattaa. :/ Ankara laihduttaminen saattaa aiheuttaa hiusten lähtöä. Itselläni tämä ei voi olla syy, koska en ole koskaan edes harkinnut laihduttaa. A-vitamiinin liika-saanti aiheuttaa myös hiustenlähtöä.
Luin yhdestä lehdestä että tavanomaista runsaampi hiustenlähtö loppuu yleensä puolessa vuodessa, ja jos ei lopu, niin kannattaa varata tuo ihotautilääkäri...Mullakin on otettu kaikki tarvittavat verikokeet mutta mitään erikoista ei ole ilmennyt - gdfgdf
hae apteekista nizoralia/keto shampoota ja kattele mitä tapahtuu..
- PAS130
Tätä tosi suosittua shampoota suosittelisin hiustenlähtöongelmiin:
http://www.iherb.com/Avalon-Organics-Biotin-B-Complex-Thickening-Shampoo-14-fl-oz-400-ml/3477?at=0?rcode=UPA846
Lisäksi 5 dollaria alennusta ekasta iHerb-tilauksesta koodilla: PAS130
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1269392
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1485383Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p343893Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1313585Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352644Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191906Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3591572Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?981557Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?731418Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311376