keskiyö

Epä tietoinen

Nuorempana tein töitä kunta-alan.Sitten n 50 vuot..
muutin suurkaupunkiin.siellä kaupunki ei hyväksynyt kuin osan kunnan töistä.Nyt
liitto läkasi ajamaan asiaa .Saanko täydet kesä loma oikeudet ? ?

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 21

      Riippuu sopimusoikeudellisista asioista. Katsotaanko, että työnantajasi olisi vaihtunut ja täten kuuluisitte uuden työsopimuksen piiriin. En osaa sanomasi perusteella sanoa, onko työ varsinaisesti säilynyt samana.

      Mikäli työ on varsinaisesti säilynyt samana eikä varsinaista muutosta ole tullut, muuta kuin uusi työnantaja (mahdollisen sulautumisen yhteydessä), niin itse katsoisin, että siirrytte "uuteen työhön" vanhoina työntekijöinä. Tällöin teillä on vuosilomalain nojalla oikeus 14pv/kk tai 35h/kk ylittävän työajan osalta oikeus 2,5 lomapäivään/kuukausi.

      Toivottavasti saatte liiton kautta pidettyä vanhat lomakertymät.

      • epä tietoinen

        Samaa työtä tein eri nimikkeillä vain.Joista kaupunki hyväksyi osan ja osaa ei. Sen takia liitto läksi mukaan.Epä tietoisuus ei ole mukava ,mutta toivottavasti oikeus voittaa .Kiitos keskiyö että olet olemassa .


    • 21

      Riippuu nyt varmasti pitkälti siitä, katsotaanko työsuhteen jatkuneen katkeamatta ja muuttumattomana, vaikka työmäärä ja työtoimenkuva olisivatkin vähän muuttuneet. On ymmärrettävää, että virallisesti työpaikkaa vaihtaessa lomakertymä alkaa nollilta, mutta sulautumistilanteissa jne asia ei aina ole täysin selvä. Yleensä esim yritysostojen myötä työsuhteet pelkästään siirtyvät uudelle työnantajalle, jolloin lomakertymä ja palkkaus eivät muutu. Mielestäni ihan lakiin on kirjattu, että mm työntekijän palkka ei saa muuttua, mikäli sulatumisen / liiketoiminnan oston myötä työtoimenkuva ei muutu.

      ps. en ole keskiyö.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      108
      7020
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      93
      5165
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      112
      3416
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      33
      3322
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      34
      2468
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1796
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1441
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      339
      1392
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1296
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      1064
    Aihe