Hei. Yritän saada vanhoja pelejäni pyörimään virtuaalisen xp:n kautta koska pelit eivät toimi window 7:ssa. eikös se virtuaalinen asema pitäisi toimia käytännössä samalla tavalla kuin se olisi minun oikea käyttöjärjestelmä mitä käytän? kyseessä on dungeon keeper 2 peli vuodelta 1999. ja xp professional.
pelit eivät käynnisty virtualboxissa
10+10
383
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Virtualboxissa pitää asentaa jotain lisäosia, tai mountata joku lisäosa? paketti tjs?? jotta niitä pelejä voi pelata. En osaa neuvoa kuinka se sitten tapahtuu kun itselläni jäi tuo tekemättä ja opettelematta kun kokeilin virtualboxia.
Mutta tuo sun peli varmaan on suunniteltu dos pohjaisia win 95 ja win 98 ajatellen,
joten luulisin että sama voisi onnistua myös ihan dosboxilla.
Riippuen windows7 versiostasi ( home? pro? ) Dosboxin pitäisi pelata myös 7.ssa.
http://www.windows7download.com/win7-dosbox/oryqjlnd.html
Kannattaa suosiolla kokeilla vaan yhteensopivuustilaksi laittaa vaikka WinXp Sp1, ei ne siinä Xp moodissa ole pelit tarkoitettukaan pyöriä.
Virtualisointi ei yleensö oikein sovi reaaliaikaisiin ohjelmiin kuten moniin peleihin. Silloinkin pitäisi vähintään asentaa grafiikkakiihdytykselle ajurit sen virtualboxin kautta siihen hostattavaan käyttikseen.
Suositeltavampaa on käyttää yhteensopivuustiloja tai sitten asenna Ubuntu LTS dual boottiin ja käytä Wineä jos sillä vaikka toimisi. Saattaa vaatia usean eri Wine versiolla kokeilemista mikä olisi yhteensopiva.
Mahdollisesti et saa peliä toimimaan, että pitäisi kysellä pelin tekijöiltä jos vaikka tekisivät uusintapainoksen.
DOSBoxilla suorituskyky tuskin riittää.