Mikähän koneessa (Win XP) vikana, kun prossu jauhaa kokoajan 100%:n teholla ja SpyBot ja Antivir ja F-prot (dos versio) eivät löydä mitään viruksia? Eli kun koneen käynnistää, niin prossu alkaa jauhamaan 100%:n teholla kokoajan ja mitään ylimääräisiä prosesseja ei näyttäisi olevan. Joku msgfix.exe pyöri aiemmin, mutta sen poistin SpyBotilla.
Prossu jauhaa 100% teholla
Virusko?
41209
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tuo msgfix.exe haiskahtaa madolle.
Varmista vielä tolla online scannerilla:
http://housecall.trendmicro.com/
Siis sellaisia netistä imuroituja videoita, jotka ovat olleet rikki. Windows Media Playerissä on ominaisuus, että sen jälkeen jos tällaista katsoo, menee explorer.exe 100%:n teholle. Rekisteristä voi asettaa asetuksen siten, ettei videon pituutta yritetä katsoa ennen videon avaamista, jolloin ongelmaa ei tapahdu.
Microsoft ei taida korjata tätä ominaisuutta ikinä...
Mutta ei kai tuo playeri jää päälle ja prossu teho tappiin jos koneen sammuttaa? Olen nyt bootannut kuiteskin koneen 10 kertaa.
"Siis sellaisia netistä imuroituja videoita, jotka ovat olleet rikki" Kuten itsekin totesit, ei tuo ominaisuus ole Microsoftin vika, vaan viallisten mediatiedostojen vika. Miksi Microsoftin muka pitäisi huolehtia siitä että mediatiedodostot ovat toimivia?
Eiköhan se ole mediatidostojen tuottajien ja jakajien vastuulla huolehtia siitä että heidän jakamansa media on toimivaa, eikä ole vahingoittunut tai korruptoitunut, ei suinkaan Microsoftin. Microsoft ei ole juridisesti vastuussa siitä minkälaatuista mediasisältöä on jaossa ja toimiiko se.
"Siis sellaisia netistä imuroituja videoita, jotka ovat olleet rikki" "Microsoft ei taida korjata tätä ominaisuutta ikinä..." Mitä oikein mahdat tarkoittaa?