ambulanssin kuljettaja

nou?

Kylläpä on huonoon kuntoon päässeet nuoren ilomantsilaisen amppari kuskin jalat, kun aina jättää auton oven eteen. Miten sitä jaksaa potilaita siirrellä ym. jos ei jaksa muutamaa metriä kävellä. Eihän sitä ambulanssia tarvitse jättää oven eteen kun käy kaupassa omilla asioilla. Kyllä se mahtuu parkkiruutuun siinä missä muutkin autot. Ainakin toiset ampparikuskit osaavat..Mutta kun ei taida hänen omakaan auto sinne parkkipaikalle asti osata..

11

341

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ?

      Hyökkäsit sitten moittimaan ambulanssin toimintaa. Etkö sopinut ovesta kulkemaan?

      • what?

        Eikös tuolla moitittu ambulanssin kuskia, ei ampparissa mitään vikaa ole. Hieno peli. Isot ovet on kaupassa mistä kulkea, mutta jos auto jätetään tien tukoksi niin johan suututtaa... kaikki autot parkkipaikalle, jopa ambulanssikin jos ei ole hälytysajossa.


    • ...

      Samaa mieltä olen. Aika laiskaa ja ylimieslistä sakkia parit pojat ovat. Ei paljon katsota kun oven eteen kaupalle mennessä jätetään ambulanssi, liian hyvälle oppineitä pitää kyllä olla!

      • mielivaltaa

        Ilomantsissa myös taksit luulevat olevansa jotakin. Vain Manninen ja yksi hänen "rengeistä" osaa liikennemerkit ja liikennekäytöksen, muut pysähtyvät ja pysäköivät mielivaltaisesti.


    • kainuun kansalainen

      sattumalta tänne satuin, mutta olen huomioinut vastaavista jossain muualla.

      ruokkiiko tämä viihdemaailma > TV-sarjat yms.

      "luulemaan olevansa jotain"

      • Pajupuska

        Niin oven edessä ja auto on käynnissä...


      • mielivaltaa
        Pajupuska kirjoitti:

        Niin oven edessä ja auto on käynnissä...

        Juuri näin. Tyhjäkäyntisäädökset eivät näytä koskevan ilomantsilaisia ollenkaan. Kerran Ahvenanmaalla kesällä taksini huomasi kaupan parkkipaikalla auton tyhjäkäynnisä ilmastoinnin takia. Taksikuski jäi odottamaan autoilijaa ja kun hän tuli, haukkui pystyyn meidän yhteisen ilmakehän pilaamisesta. On eroa maakunnalla ja maakunnalla tässäkin asiassa.


    • Sama se on joka aamu Tokmannille mennessä. Yhet ja samat hätäperseet jonottaa oven takana jo. Autot ajetaan kun lehmät läjään, eikä pääse autosta ulos. Saa varoa naapurin poikittain ajettua mersua. Sama homma pyörätelineen kanssa..pyörät sikin sokin, ja poikittain heitetty. Ei omaansa lyödä seasta. Missä on se kuuluisa Ilomantsilaisten järjen käyttö??!!

    • olishan se voinut

      sanoa suoraan sille ampulanssikuskille ilman tänne itkemistä.

      • grr..

        Tänne ne pitää "itkeä" jos eivät älyä itse. Ehkä sitä on totuttu liian hyvälle. Luulen, että moni ärsyyntyy kun aina sama juippi jättää auton ja ambulanssin oven eteen tukkimaan tien muilta autoilta, tuskin kotona on opetettu niin tekemään.


    • Ystävän neuvo

      Sain eräältä ystävältätäni neuvon; Ota 8 rautanaulaa ja laita ne renkaiden alle vinosti etu ja takapuolelle, kantapuoli maahaan päin.
      Itsepähän ajaa renkaansa rikki jos lähtee liikkeelle varmistumatta että sen voi turvallisesti tehdä - kuten tieliikennelaissa määrätään.
      Oppii muutaman kerran jälkeen sammuttamaan mootorin ja pysäköimään ihmisiksi.
      Näin neuvoi ystäväni. En minä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      219
      5016
    2. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      191
      2705
    3. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      67
      1582
    4. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      52
      1480
    5. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      9
      1292
    6. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      99
      1268
    7. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      132
      1247
    8. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      155
      1185
    9. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      109
      1184
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      82
      1163
    Aihe