Jos muuten on oikeutettu tukeen niin sen, vuokran, sähköt jne. saa? Voi kieltäytyä työkkärin huuhaakursseista, sosiaalitoimiston on pakko maksaa 60% vaikka niille vittuilisi? Tietysti tuo kaikki vaadittavat tositteet, tekevät virkavirheen jos eivät tukea anna?
60% toimeentulotuesta saa aina?
Onko tietoa
14200
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Perusosan voi alentaa sen 40%. Kuulostat tosi mukavalta asiakkaalta,mutta tietenkin voit vittuilla ihn niin paljon kuin huvittaa. Onhan se kiva antaa itsestään tyhmä vaikutelma. Ja ota huomioon, että vittuileva asiakas ei saa koskaan harkinnanvaraista tukea ja jos on pienikin mahdollisuus vähentää se 40%, niin vittuilevalta asiakkaalta se taatusti vähennetään. Mutta saathan nauttia vittuilemisesta, siitä voi hähän maksaakin,eikö vain?
Jos ylimieliset sosiaalitoimiston virkailijat vittuilevat pitää heille vittuilla takaisin. Sitä saa mitä tilaa!
Mitä tulee itse kysymykseen niin pakko heidän on myöntää 60% toimeentulotuesta, laki on puolellasi.
Itselläni sama tilanne, hyvätuloinen naisystävä, ei fatan almuilla tarvitse elää. Oman asunnon tietysti pidän koska fatta maksaa vuokran, ei tarvitse toisen armoilla olla. Saahan sitä 250 euroa taskurahaa, saahan sillä jotain.
Jos virkailija vittuilee tai yrittää kusettaa, niin tottakai pitää vittuilla takaisin. Itse ainakin teen jokaisesta pikkujutustakin kirjallisen valituksen. Alussa vittuilivat, mutta nyt teittelevät ja päätökset tehdään heti 3 kuukaudeksi. Ennen piti joka kuukausi käydä siellä henkilökohtaisesti, nyt riittää vain paperin vienti.
Vaikka olen pienituloinen, niin ei minun tarvitse sietää, kun joku kaksi kertaa minua nuorempi lehmä vittuilee minulle.
Sama juttu. Ja nyt jo onnistuu hyvin hakemuksen ja liitteiden toimittaminen sähköpostilla, enää ei tarvitse kirjallisia viedä.
Kyllä se niin on, ettei toimeentulotukea 40% enempää voida alentaa. Ymmärrän kyllä ettei työkkärin puuhat kiinnosta ja että siitä vähän maksaakin... mutta miksi kivoille sossutädeille pitää vittuilla? Eihän niitä kovasti edes kiinnosta puuhasi... kunhan asioit järkevästi, etkä pidä liikaa meteliä (vs vittuilu).
Fatan ämmät eivät ole mukavia vaan pääsääntöisesti kusipäitä. Poikkeukset vahvistavat säännön! Vittuilla voi ilman huutamistakin.
Oliskohan kuitenkin kyse ihan siitä miten asiakas itse hoitaa asiat ja käyttäytyy..useimmissa tapauksissa. Jokaisellä työpaikallahan on näitä naama norsun vitulla olevia "asiakaspalvelijoita" mutta itse en ole koskaan saanut huonoa kohtelua sosiaalitoimistossa.
Ainakin omassa kotikaupungissa virkailijat ovat ystävällisiä. Menee tiskille kysymään niin saa kyllä asiallista palvelua. Päätöksetkin saa lain määrämässä ajassa.
No, varmaan jossain kunnassa asiat toisin. Mutta ei asiakkaan silti kannata huutaa / vittuilla vaan koittaa selvittää asian rauhallisesti (oma ulosanti vaikuttaa siihen minkälaista palvelua saa usein), Ja jos päätös väärä niin valitusta kehiin.
Omasta mielestä työkkäristä ne tympeimmät virkailijat löytyy. Ne kuvittelee usein olevansa jotain jumalia jotka määräävät mitä teet elämässäsi, karenssin uhalla. Ei ole koskaan hauska työkkärissä käydä koska ne voi määrätä sinut huuhaa kurssille tai nöyryyttävään orjatyöpaikkaan.
On hyvä että että tuollainen max -40% leikkuri on, jonkinlainen toimeentulo on turvattu tilanteessa kuin tilanteessa.
Helsingissä fatan akat ovat kusipäitä järjestään. Yrittävät kieroilla minkä kerkeävät mutta eivät onnistu, pitää tehdä valitus. Ne paskiaiset kun kuvittelevat etteivät asiakkaat jaksa/osaa valittaa ja siksi tekevät mitä lystäävät.
Saat 419 miinus 40% eli kuussa jää käteen 251 euroa. Jos on sponsori niin kyllähän sillä silloin elää, ei tarvitse työkkärin paskakursseilla tai orjatyöhön osallistua. Asunnon vuokra maksetaan, sosiaalivirasto ei voi yhtään mitään, voit aivan rauhassa niille vittuilla.
Miten se vaikuttaa jos työkkärin turhakursseista kieltäytyvä asuu toisen sossun asiakkaan kanssa?
Menettääkö koko talous 40% sossun tuista?
Kuka nyt niin helvetin tyhmä on että asuu toisen persaukisen luona kun molempien kämpät maksettaisiin?! Vaikka toisen luona asuisikin kannattaa ehdottomasti pitää oma asunto. Jos tulee ero ei joudu asunnottomaksi.
Ei avopuoliso menetä tukeaan, vain se joka kieltäytyy humpuukikursseista tai orjatöistä.
Huomautetaan että se 40 % leikataan perusosasta, eli siitä mikä jää käteen vuokran jälkeen (419 euroa). Tämäkään ei ole mikään automaatti toisin kuin sos. virasto haluaa antaa ymmärtää, vaan se vaatii harkintaa ja edellytys on että se ei vaaranna ihmisen toimeentuloa.
Heh. Minulta vedettiin kerran 6kk putkeen -40. Ja nyt ku oon jälkikäteen kattonu noita lappuja ni huomasin että loppuosa vuokrastakin oli maksettu perusosasta. Ei kannata masentua ei jaksanu sillon paljon huolehtia. Onneksi 150e kk auttoi minua tervehtymään. Tiedän myös yhden tyypin jolta on vedetty 1,5v -40%. Valitti asiasta ja sanottiin aina eri syy. Aika jännä juttu.