Pistäkääs peräkärryn töpseli autoon ja vielä katsokaa ne valot.

toimi oikein.

Kaiken näköistä söheltäjäkuskia näkee liikenteessä.
Samoin kärrykuskin nopeusrajoitus on 80 km. tunnissa.

Meinaan kuormaa kärryssä ja jarruton jatkaa jarrumatkaa pajon.
Moottoriteillä on käsittämättömiä kuskeja, joilla ei ole järkeä päässä.
120 km nopeudessa kärry auton nupissa kiinni.
Kortti pitäisi ottaa pois. Tehän tapatte ihmisiä, jos kärry lähtee viemään autoanne.

Opetelkaa kuormaamaan kärry oikein. Peräylitys max 2 metriä ja merkittävä myös. Katselin moottoritien kiihdytyskaistan jälkeen, kun kaverilla oli kuorma pöpelikössä, auto rutussa ja komiasti oli kallis auto saatu väärin kuormaten hajalle.
Kortti pois, tollaisilta kuskeilta puoleksi vuodeksi.

Eli jos et tiedä, mitä kärryllä tehdään, niin älä ota sitä autosi perään ja jos ajat sillä päälle, niin pidän huolen siitä, että pääset käräjille ja linnaan, meinaan vastuu on sinulla ja minusta riittää vastusta.

4

514

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • se on näin..,

      Olen testannut täyteen lastattua peräkärryä moottoritiellä ajamalla 170kmh nopeudella ja vaihtelemalla kaistaa samalla tavalla kun ilman kärryäkin ja mitään ongelmia ei esiintynyt. Autona oli avensis ja kärry paino kuormineen n. 1800kg. Mitä opimme tästä : Kärryjen suurin sallittu nopeus motarilla pitäisi olla 120kmh, ja muualla rajoitusten mukaan. No, itse ajankin 100-120kmh motarilla kärryn kera.

      • -kuski-

        Se rajoitus ei ole sinun haitaksi, vaan niitä viisaita varten jotka ei osaa kuormata kärryjä.

        Ite kuormasin transitin trailerin laitojen päälle puoliksi koolinkien päälle, tunnin hieroin, että sain keskelle ja aisapainoksi jonkun 10 kiloa. Reilua sataa yötä myöten sitten kotiin ajelin korkealla kuormalla.

        Samalla trailerilla 70Kg (mitattu) aisapainolla max nopeus oli vain 90Kmh kun heittely alkoi ja suomessa on paljon ihmisiä jotka kuormaa kärrynsä aina max aisapainolle kun pikku e on saatu lahjaksi ilman koulutusta.
        Joten on se 80Kmh rajoitus sinullekkin turvallisuus tekijä, ettei jonkun muuli tule tuulilasistasi sisään.


      • 16+11

        Toivottavasti saat tuntuvat rapsut jokupäivä. Ylinopeuden lisäksi vielä noin 400kiloa ylikuormaa, anjoviksella kun saa vetää vain 1300-1400kilon kärryä riippuen moottorista.


      • vetomestari
        16+11 kirjoitti:

        Toivottavasti saat tuntuvat rapsut jokupäivä. Ylinopeuden lisäksi vielä noin 400kiloa ylikuormaa, anjoviksella kun saa vetää vain 1300-1400kilon kärryä riippuen moottorista.

        Eikä kyse ole siitä etteikö kärryä voi suoraan eteenpäin vetää vaikka kolmeasataa, vaan siitä, että äkkitilanteessa yhdistelmää pitäisi myös pystyä hallitsemaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      420
      2101
    2. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      206
      1770
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      152
      1552
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      123
      1406
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      29
      1236
    6. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      257
      1052
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      114
      958
    8. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      18
      892
    9. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      75
      868
    10. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      26
      725
    Aihe