Kaiken näköistä söheltäjäkuskia näkee liikenteessä.
Samoin kärrykuskin nopeusrajoitus on 80 km. tunnissa.
Meinaan kuormaa kärryssä ja jarruton jatkaa jarrumatkaa pajon.
Moottoriteillä on käsittämättömiä kuskeja, joilla ei ole järkeä päässä.
120 km nopeudessa kärry auton nupissa kiinni.
Kortti pitäisi ottaa pois. Tehän tapatte ihmisiä, jos kärry lähtee viemään autoanne.
Opetelkaa kuormaamaan kärry oikein. Peräylitys max 2 metriä ja merkittävä myös. Katselin moottoritien kiihdytyskaistan jälkeen, kun kaverilla oli kuorma pöpelikössä, auto rutussa ja komiasti oli kallis auto saatu väärin kuormaten hajalle.
Kortti pois, tollaisilta kuskeilta puoleksi vuodeksi.
Eli jos et tiedä, mitä kärryllä tehdään, niin älä ota sitä autosi perään ja jos ajat sillä päälle, niin pidän huolen siitä, että pääset käräjille ja linnaan, meinaan vastuu on sinulla ja minusta riittää vastusta.
Pistäkääs peräkärryn töpseli autoon ja vielä katsokaa ne valot.
4
502
Vastaukset
- se on näin..,
Olen testannut täyteen lastattua peräkärryä moottoritiellä ajamalla 170kmh nopeudella ja vaihtelemalla kaistaa samalla tavalla kun ilman kärryäkin ja mitään ongelmia ei esiintynyt. Autona oli avensis ja kärry paino kuormineen n. 1800kg. Mitä opimme tästä : Kärryjen suurin sallittu nopeus motarilla pitäisi olla 120kmh, ja muualla rajoitusten mukaan. No, itse ajankin 100-120kmh motarilla kärryn kera.
- -kuski-
Se rajoitus ei ole sinun haitaksi, vaan niitä viisaita varten jotka ei osaa kuormata kärryjä.
Ite kuormasin transitin trailerin laitojen päälle puoliksi koolinkien päälle, tunnin hieroin, että sain keskelle ja aisapainoksi jonkun 10 kiloa. Reilua sataa yötä myöten sitten kotiin ajelin korkealla kuormalla.
Samalla trailerilla 70Kg (mitattu) aisapainolla max nopeus oli vain 90Kmh kun heittely alkoi ja suomessa on paljon ihmisiä jotka kuormaa kärrynsä aina max aisapainolle kun pikku e on saatu lahjaksi ilman koulutusta.
Joten on se 80Kmh rajoitus sinullekkin turvallisuus tekijä, ettei jonkun muuli tule tuulilasistasi sisään. - 16+11
Toivottavasti saat tuntuvat rapsut jokupäivä. Ylinopeuden lisäksi vielä noin 400kiloa ylikuormaa, anjoviksella kun saa vetää vain 1300-1400kilon kärryä riippuen moottorista.
- vetomestari
16+11 kirjoitti:
Toivottavasti saat tuntuvat rapsut jokupäivä. Ylinopeuden lisäksi vielä noin 400kiloa ylikuormaa, anjoviksella kun saa vetää vain 1300-1400kilon kärryä riippuen moottorista.
Eikä kyse ole siitä etteikö kärryä voi suoraan eteenpäin vetää vaikka kolmeasataa, vaan siitä, että äkkitilanteessa yhdistelmää pitäisi myös pystyä hallitsemaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial151730Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1401712Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3021342Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221098Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2101086- 130972
- 285965
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt3925- 10915
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49888