Tuuli

Tuuli

tuuleni
tuuleta nämä sisäiset
lämmenneet huoneeni

virtana vetesi virtaa minuun
että henkäyksenä raikasta

maailman rantani

ja puroina ui lähteelleni
joista runoina virtaavat

maailman rannoille

niin kevyinä askeleeni
kulkevat runonpolkuaan

... tuuleta tuuli
jotta yhdessä kulkea
voimme

- pitkin maailman
rantaa.

4

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • *MURUKULTA*

      Hei Dolan ☼
      .-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

      Nämä runosi paranee kuin pikkukissalle silmät!

      Jos yhdellä sanalla pitäisi sanoa niin sanoisin että runosi on kaunis
      se kertakaikkiaan virtaa kuin kirkas puro, mielestäni kokonaisuus on
      herkkä ja kevyt ja voimakas - kaikki yht'aikaa.

      Sanoinko jo että pidin! ;○)

    • Tervehdys : Kiitoksella !

      Nyt pitää hiukka kertoa että mistä " yllykkeen " tähän runooni sain mutta kestätkö " kuulla " ... kestäthän Sinä kun urheasti aallot lyövät yli horisonttisi etkä hörppää vettä hengitysreitteihisi tukahduttaen happivapaan kulun keuhkorakkuloihisi,joka suo meille elämänilomme.
      Lue tuota huumorinkukka rinnallasi ...HeH !

      Lukiessani runoasi kurkatessani tänne kuin vastaamalla runoosi,niin sain tunteen " ettäpä yritän astella omilla sanoillani ... laillasi - raikkaana luonnon tuulissa ; avaruus kattona.
      Siitä tuo runoni kun tavallaan annoit aiheen jättämällä " tunnejäljen " oman runosi jälkeen,koska minulla EI ollut aikomustakaan kirjoittaa !

      Niin helposti jää omiin uomiin " kertomalla sitä samaa ",eikä edes yritä hiukka saada nk.tavallisuudestaan poikkeavaa mutta niin tai näin kuitenkin jokaisella meillä on oma tapamme ilmaista itseämme.
      Olkoot se sitten hyve tai pahe pysyä tavoissaan ?

      Ja hyvä niin jos se tyydyttää niin itseään kuin edes joitain lukijoita - milloin enemmän että milloin vähemmän. Kehittymisestäni en tiedä ?

      Kiitän Sinua ja katsellaan pikkukissien/koirien silmiin että mitä ne tahtovat kertovat seuraavilla kerroilla - Hyvää Elokuun alkua Toivotan !

    • onija

      Kaunista..
      luin useasti,

      pidin kovasti

      Kiitos do..

    • Kiitos ja " niin tutulta tunnut ",ehkä jostain aikaisemmasta tulet mieleeni.

      Hyvä jos runo kestää useankin lukemisen kun itse ei tiedä että miltä se lukijalta tuntuu ja itsekään ole aina tyytyväinen omiin teksteihin,sitä vain jotenkin yrittää " ehkä kirjoittamisen ihanuudesta kuin tuskasta " omaan itseensä.

      Kiitos Sinulle - kuka sitten oletkin - Hyviä Elokuunpäiviä Toivotan !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      111
      2732
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      62
      1734
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      18
      1728
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      269
      1612
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      11
      1564
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      27
      1268
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      27
      1139
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1072
    9. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      88
      1048
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1022
    Aihe