Tuuli

Tuuli

tuuleni
tuuleta nämä sisäiset
lämmenneet huoneeni

virtana vetesi virtaa minuun
että henkäyksenä raikasta

maailman rantani

ja puroina ui lähteelleni
joista runoina virtaavat

maailman rannoille

niin kevyinä askeleeni
kulkevat runonpolkuaan

... tuuleta tuuli
jotta yhdessä kulkea
voimme

- pitkin maailman
rantaa.

4

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • *MURUKULTA*

      Hei Dolan ☼
      .-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

      Nämä runosi paranee kuin pikkukissalle silmät!

      Jos yhdellä sanalla pitäisi sanoa niin sanoisin että runosi on kaunis
      se kertakaikkiaan virtaa kuin kirkas puro, mielestäni kokonaisuus on
      herkkä ja kevyt ja voimakas - kaikki yht'aikaa.

      Sanoinko jo että pidin! ;○)

    • Tervehdys : Kiitoksella !

      Nyt pitää hiukka kertoa että mistä " yllykkeen " tähän runooni sain mutta kestätkö " kuulla " ... kestäthän Sinä kun urheasti aallot lyövät yli horisonttisi etkä hörppää vettä hengitysreitteihisi tukahduttaen happivapaan kulun keuhkorakkuloihisi,joka suo meille elämänilomme.
      Lue tuota huumorinkukka rinnallasi ...HeH !

      Lukiessani runoasi kurkatessani tänne kuin vastaamalla runoosi,niin sain tunteen " ettäpä yritän astella omilla sanoillani ... laillasi - raikkaana luonnon tuulissa ; avaruus kattona.
      Siitä tuo runoni kun tavallaan annoit aiheen jättämällä " tunnejäljen " oman runosi jälkeen,koska minulla EI ollut aikomustakaan kirjoittaa !

      Niin helposti jää omiin uomiin " kertomalla sitä samaa ",eikä edes yritä hiukka saada nk.tavallisuudestaan poikkeavaa mutta niin tai näin kuitenkin jokaisella meillä on oma tapamme ilmaista itseämme.
      Olkoot se sitten hyve tai pahe pysyä tavoissaan ?

      Ja hyvä niin jos se tyydyttää niin itseään kuin edes joitain lukijoita - milloin enemmän että milloin vähemmän. Kehittymisestäni en tiedä ?

      Kiitän Sinua ja katsellaan pikkukissien/koirien silmiin että mitä ne tahtovat kertovat seuraavilla kerroilla - Hyvää Elokuun alkua Toivotan !

    • onija

      Kaunista..
      luin useasti,

      pidin kovasti

      Kiitos do..

    • Kiitos ja " niin tutulta tunnut ",ehkä jostain aikaisemmasta tulet mieleeni.

      Hyvä jos runo kestää useankin lukemisen kun itse ei tiedä että miltä se lukijalta tuntuu ja itsekään ole aina tyytyväinen omiin teksteihin,sitä vain jotenkin yrittää " ehkä kirjoittamisen ihanuudesta kuin tuskasta " omaan itseensä.

      Kiitos Sinulle - kuka sitten oletkin - Hyviä Elokuunpäiviä Toivotan !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3488
    2. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      72
      3241
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      50
      2776
    4. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      54
      2598
    5. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      89
      2417
    6. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      31
      1347
    7. Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!

      Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä
      Suomalaiset julkkikset
      21
      1217
    8. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      96
      1198
    9. Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen on selvä

      On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen joten
      Luterilaisuus
      339
      1073
    10. Hämmentävä muutos tv:ssä: Roope Salminen OUT, Sointu Borg IN!

      Roope OUT, Sointu IN! Mitä tykkäät tästä muutoksesta? Suositun Myyrä-seikkailusarjan alusta asti juontohommissa on oll
      Suomalaiset julkkikset
      14
      966
    Aihe