väri-ja säilöntäaineeton kuivaruoka!

Elikkä todella allergiselle koiralle etsin nyt väri-ja säilöntäaineetonta kuivaruokaa esim.BHA:ta ei saa olla.
Booster ja 1st Choice ovat ainakin mutta onko muita merkkejä?
Todella kiitollinen olen jos joku osaa kertoa...
980
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Jos koirasi on todella allerginen, paras vaihtoehto on jättää kuivaruuat kokonaan pois. Aika samanlaisia mössöjä ovat pohjimmiltaan.

Äänestä

Samaa mieltä. Kannattaa siirtyä raakaruokintaan, sillä pitäisi allergiat kaikota ja tulee varmaan vielä halvemmaksikin, kun ajattelee eläinkaupan ruokien hintaa jos joutuu jotain lääkekuureja ottamaan tai ravaamaan lääkärissä.

Äänestä

Raaka ruokintaa on harkittu mutta siirretty koska koiran maha menee sekaisin jopa kanasta jos antaa, ja syöttää pidempään siiis kun kerran mutta ei tunnu maha tottuvan ja tilanne on sellainen että painaa normaalisti 23 ja jos maha alkaa temppuilla paino putoaa 15-17kg eli todella hälyyttäväksi..
Viimeiset pari kertaa syönyt mahansuoja lääkkeitä sun muuta että saatu maha kuntoon. Kana pohjaiset raksut joko maissilla tai perunalla ainoat mitkä edes raksuina käy ja niillä, 5vuotta jo tapeltu että käyvä ruoka löydetty ja saatu viimein maha kuriin. Pelkkää hyvää olen barffauksesta kuullut mutta pelottaa tuo siirtyminen koska tiedän jo valmiiksi että raakaan ruokaan tottuminen vie ensin aikaa... Tähän voisin kanssa ottaa mielipiteitä mielelläni..
Lisäksi kun naudanliha ja sika on pahimmat allergian aiheuttajat, peura saa silmät rähmimään umpeen niin osaako kukaan sanoa mikä liha olisi kanan lisäksi hyvä kokeilla tai ei olisi niin allergisoiva?
Ja vielä lisää eli jos barffausta aloittaa niin pistä sivulta löytyisi TARKKA ohjeistus mitä ja miten paljon annetaan plus kaikki vitamiini jutut?
väri- ja säilöntäaineetonta ruokaa eläinlääkäris uositteli osittains en vuoksi kun koiralla on epilepsia ja on adhd sen vuoksi niin on kai jossai tutkittu että luonnonmukaisesti säilötty ruoka vähentää oireita?? en tiedä osasinko selittää oikein..

Äänestä

Voisiko joku asiasta tietävä tehdä esim yhdelle viikoille ruoka ohjelman 23kg koiralle? en siiis itse löydä paljolla määrällä ja millä aloitetaan touhu ja mitä vitamiineja tilata ja kuinka paljon annokseen?
Tarkkaa ohjeistusta hakisin ja siiis nauta ja sika ehdottomasti ei listalla..
Saattaisin uskaltaa kokeilla jos joku osaa auttaa tässä hommassa..

Äänestä

Kestäisiköhän koirasi maha kalkkunaa? Kokeile aluksi totuttaa vaikka yhteen sopivimpaan lihaan, pieniä määriä ja vaikka jopa osittain kypsennettynä.

Äänestä

Golden Eagle-ruuissa ei ole säilöntä -, väri - tai lisäaineita, eikä maissia ja vehnää. Ruuasta on käsittäkseni tavallisen ruuan lisäksi myös allergisille tarkoitettu linja. Siihen en ole sen kummemmin perehtynyt, mitä sisältää ja mitä ei (oma koira syö tavallista).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


diazz___ kirjoitti:

Elikkä todella allergiselle koiralle etsin nyt väri-ja säilöntäaineetonta kuivaruokaa esim.BHA:ta ei saa olla.
Booster ja 1st Choice ovat ainakin mutta onko muita merkkejä?
Todella kiitollinen olen jos joku osaa kertoa...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu