Onko kellään tietoa mitenkä pitäs pakata japanilaisille matsutake? Jostain luin että tarvittaisiin kylmägeeliä ja styroslaatikko. Mistähän moisia varusteita kannattais hankkia ja mitä ne maksaa?
Sienten pakkaaminen Japaniin
5
317
Vastaukset
- joku vaan
Myy minulle.
Paikallisen stockmannin herkkuosaston huippuhinta ei todellakaan ole se mitä maksetaan edes parhaimmista juuri avautuvista sienistä.
Kun et kumminkaan usko niin netistä löytyy googlella hinnat mitä poimija saa.
Olen tosissani, tuotakin sientä olisi mukava maistaa.- matsukeisari
Japaniin asti et saa niitä menemään jollet osta niille kylmäkuljetusta. Ja se maksaa. Jollet ole lähettämässä 500 kiloo päivässä ni ei kannata.
joku vaan: ei todellakaan ole mukava maistaa. Maistuu ihan ihmisen vehkeeltä ja haisee vielä enemmän siltä iteltään. Tarviit Japanilaisen keittiömestarin jos aiot saada jotain irti siitä. - joku vaan
matsukeisari kirjoitti:
Japaniin asti et saa niitä menemään jollet osta niille kylmäkuljetusta. Ja se maksaa. Jollet ole lähettämässä 500 kiloo päivässä ni ei kannata.
joku vaan: ei todellakaan ole mukava maistaa. Maistuu ihan ihmisen vehkeeltä ja haisee vielä enemmän siltä iteltään. Tarviit Japanilaisen keittiömestarin jos aiot saada jotain irti siitä.Et taida tuntea sieniä.
Matsutakessa on jonkinlainen männyn- ja kanelintuoksun yhdistelmä.
Reseptejä löytyy vaikka miten paljon.
Eivät ne pohjoisessa ole edes kovin harvinaisia, kukaan ei vaan halua myydä kun luulevat niiden olevan hyvinkin arvokkaita.
Netistä löytyy googlamalla melko luotettavat hintatiedot, paras matsutake 17 euroa kilo ja parhaat tatit 7 euroa kilo. Kummatkin siis avautumattomia. - Tietoa:
joku vaan kirjoitti:
Et taida tuntea sieniä.
Matsutakessa on jonkinlainen männyn- ja kanelintuoksun yhdistelmä.
Reseptejä löytyy vaikka miten paljon.
Eivät ne pohjoisessa ole edes kovin harvinaisia, kukaan ei vaan halua myydä kun luulevat niiden olevan hyvinkin arvokkaita.
Netistä löytyy googlamalla melko luotettavat hintatiedot, paras matsutake 17 euroa kilo ja parhaat tatit 7 euroa kilo. Kummatkin siis avautumattomia.Avautumattomia tatteja ei ole. Tarkoitat varmaan ykkösluokan pieniä herkkutatteja joissa on valkoinen pillistö. Kuten tässä kuvassa:
http://www.luonnossa.com/Sienilajit/Herkkutatti/Herkkutatti_copyright_by_LuonnossaNet_067a.jpg
Kakkosluokan tatissa on kellertävä pillistö.
Kolmosluokan eli huonoimmassa on vihertävä pillistö, matoja ehkä, ja lakki jo hieman pehmentynyt. Ei kuitenkaan niin paljon että jää reilu painauma kun painaa sormella.
- joku vaan
Ainakin minä poimin tatit niin pieninä että lakki on vielä kiinni kannassa.
Ovat parempilaatuisia kuin edes nuo ykkösluokan tatit, erittäin kiinteitä.
Tuossakin tatinkuvassa oli jo madonsyömää, jos sen halkaisee niin löytyy paljon lisää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain38812644Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2695542Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2364073Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2853101Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov232105Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi201910Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa
Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks531575En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia
Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis211188Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina168988Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!273935