Alastalon salissa on mestariteos!

Oletko lukenut?

Suomalaisen kirjallisuuden merkittävin teos eikä syyttä sillä se on täydellinen! Jokaisen kirjallisuudesta pitävän on se luettava, se kuuluu yleissivistykseen.

6

1085

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 62wywy

      Jonkun 20-30 sivua pääsin eteenpäin, sitten loppui pinna turhanpäiväisyyksien jaaritteluun ja ensimmäisen lauseen loppumisen odotteluun. Tajunnanvirta vaan ei kolahda.

      • Koeta uudestaan

        Niin, kaikki eivät mestariteosta ymmärrä. Älä silti masennu, nyt voisit siitä pitääkin. Tosin kaikki eivät ikinä saavuta sitä henkistä kypsyyttä jota vaaditaan haastavasta kirjallisuudesta nauttimiseen.


    • Alaston salissa

      Lukion oppikirjassa esiteltiin tuosta teoksesta lainauksena se maailmankirjallisuuden kaikkien aikojen pisin virke, muistaakseni pituudeltaan alun toista aukeamaa. Jo silloin päätin, että tuo sinänsä kunnoitettava mestarisaavutus riittää Volter Kilvestä minun osaltani. Miksi etsiä teoksesta enää maailmakirjallisuuden toiseksi ja kolmanneksi pisimpiä virkkeitä, kun pankki tyhjennettiin jo kerralla. Kirjan aihekaan ei tunnu erityisen mielenkiintoiselta.

      Myönnän, ettei tuollaisia periaatteellisia päätöksiä pitäisi tehdä, mutta vähintään yhtä lapsellista on noudattaa kirjasuosituksia perusteilla, jotka nojautuvat pelkkiin kriitikoiden arvioihin tai ylimalkaisiin "se kuuluu yleissivistykseen" -heittoihin. Jos itse oikeasti nautit kirjasta, olisit osannut myös perustella, miksi tämä Kilven teos on mielestäsi "täydellinen".

      • "Alastalon salissa" on erittäin nautittavaa ihmiskuvausta. Sen persoonallisuudet ovat aitoja ja omaperäisiä; Pukkila, Härkäniemi, Alastalo, Langholma ja muut. Sen yhteiskunnallinen kuvaus on tarkkaa. Sen sisäkertomuksissa kuljetaan sankariaikaan ja takaisin, pitkälle ajassa ja paikassa. Sen huumori ei ole esilletungettua, vaan elämänmakuista ja matkaansaattaa hiljaisen ja perusteellisen oivalluskokemuksen.

        "Alastalon salissa" on yksi osa trilogiasta, muut ovat "Pitäjän pienempiä", josta pidän kenties vielä enemmän kuin "Alastalosta" ja "Kirkolle". Novellit "Kaaskerin Lundström", "Merimiehen leski" ja "Jäällävaeltaja" ovat parasta mitä suomalainen kirjallisuus tässä lajissa tarjoaa; ensinmainittu kokoaa kirjan aiheet yhteen.

        Kilpi ei ole nettipelisukupolven eikä saippuaoopperanystävien kirjailija. "Alastalo"-trilogiassa ei ole helppohintaista räiskintää, pornoa eikä yleisön nuoleskelua. Häntä pitää lukea perusteellisesti, syventyen, ajatellen ja loistavasta tekstistä nauttien. Kilpi ei ole kaikkien kirjailija; ei sellaisten, jotka lukevat jotakin muuta tarkoitusta kuin kirjallisuutta varten. Ei lauseenmittaajien eikä "yleissivistyksestä" höpisijöiden kirjailija. Kirjallisuus on tarkoitus itsessään.


      • Koeta uudestaan

        Alastalon salissa on suomalaisen kirjallisuuden merkittävin teos, ei sen enempään eikä vähempää. Kyllä sen lukeminen kuuluu yleissivistykseen!


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      358
      2216
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      51
      1715
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      155
      1379
    4. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      89
      1284
    5. 145
      1229
    6. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1171
    7. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1122
    8. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      85
      1102
    9. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      1067
    10. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      48
      1002
    Aihe