Sana on vapaa puukengistä! Kerro kaikkea mitä mieleen tulee näistä klopottimista. Inhoatko yli kaiken vai omistatko useammatkin? Myös muistot menneiltä vuosilta puukenkiin liittyen olis kiva lukea. Itse käytin nuorena kovastikkin puukkareita.
Mitä mieltä olet puukengistä?
Satu nainen
18450
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Aikoinaan kun sain hollannikkaat, ne olivat sitten aina jalassa.
Nykyään en puukengistä välitä.
No, mitä mieltä itse olet?
mun nuoruuteni.
Olivat kyllä miellyttävät jalassa. Nopeat laittaa jalkaan ja kesällä jossakin istuksellessa sai ne myös pois jaloista, vaikka ihan vilpoiselta ne siltikin tuntui.
Se vaan jos erehtyi ne jalassa juoksemaan, niin sai hyvässä lykyssä tuntea kovaa kipua jalkaholvissa, kun kenkä meinasi lähteä jalasta ja sattui astumaan kannan terävään kulmaan.
Jossakin vaiheessa tuli sitten kahdella soljella ja remmeillä kiinnitettävät. Olivathan ne tietysti hienot, mutteivät yhtä miellyttävät, kun ne hollannikkaiksi kutsutut, vaikkeivat aidot hollannikkaat olleetkaan.
Kukahan lie niitä joskus valmisti?
Minä käytän puukkareita tosi paljon. Kesällä aivan ehdottomat, ja talvellakin sisäkenkinä kotona. Nuoruudesta 80-luvulla muistan kun olin kaverillani kylässä, niin näin siinä olkkarin lattialla hänen äitinsä valkoiset puukengät. Kokeilin niitä huvikseni ja ihastuin oitis. tuntuivat niin hyviltä jalassa etten malttanut riisua niitä koko vierailun aikana. Sitten kyllä kävin ostamassa omat puukengät ja en oo tähän päivään mennessä kyllästynyt niihin. Valkoinen on edelleen lempivärini puukengissä, vaikka nyt on käytössä leppäkerttu kuvioiset puukkarit. ja näinä vuosina olen kuluttanut loppuun useat puukengät.
Moikka! Puukengistä muistuu mieleeni,nuoruuteni kesät,jolloin Ruotsiin töihin lähteneet,tulivat lomalle Suomeen ja kaikilla oli "klopottimet"jalassa,siellä se oli suurta muotia,toki täälläkin tosin pienemmässä muodossa!
Teininä ns. hollannikkaat olivat "must", nyt en laittaisi jalkaani. Eivät ainakaan sovi kerrostaloon, sen olen huomannut...Yöaikaan niillä (tai vastaavilla) saa muutaman kerroksen pidettyä valveilla :(
Viheliäiset keksinnöt!
Kulutin yhdet loppuun 60-luvulla.
Päivittäin 9h työskentelyä pystyssä, jonkin verran kävellen.
Varsinkin kantojen kuluminen alkoi kismittämään.
Ruokalaan juokseminen oli yhtä tuskaa ja kiroilua.
Kaverin selkävaivat paranivat kun hän vaihtoi puukengät tavallisiin puolikenkämallisiin turvajalkineisiin.
Minusta perustyyppiset puukengät ovat huono vaihtoehto kantaremmittömille sandaaleille.
Yhteistä helppo vaihdettavuus, jalkaan - pois jaloista.
Puukengät ovat päivittäisinä jalkineina töissä, ja erittäin hyvät "kloppottimet" jaloille, päällinen mallia "lehmännahka", ruskeavalkoiset. Ja ihan kotimaista tuotantoa, eikä kolise kävellessä. Negatiivistä on oikeastaan vain se, että autolla ajeluun eivät sovellu jalkineiksi.
Eikä satu edes varpaisiin, vaikka sattuis kengänkärki kolahtamaan johonkin esteeseen, kuten kävi niillä ergonomisesti oikein muotoilluilla sandaalimallisilla työkengillä, jotka kestävät ehkä noin vuoden kuosissaan.
Inhottavat klopsuttimet, jos makaat yöllä sairaalassa unettomana, ja yökkö kolistelee käytävällä.
Oli joskus, liekö enää?
.
minun mielestäni puukengät eli puukkarit ovat parhaimmat kengät.ne on mukava napata jalkaan,ilmavat,kivat irrotella välillä jalasta jos tuntuu että jalat ovat hikiset.vanhemmiten kuluvat paremmin jalkaan istuviksi.ja se kolina kuuluu asiaan.niitten pitääkin kolista.en pysty kuvittelemaan elämää ilman puukenkiä.
kuuluu asiaan että puukkarit kopsuu varsinkin hieman kuluneina. itseäni se ei haittaa. olin viidennellä luokalla pienessä puukoulussa. molemmat nais-opettajat kolisteli mustilla työpuukengillään ihan reilusti ja nolostumatta pitkin koulun puulattioita. se oli jotenkin kunnioitettavaa, että pitää kiinni tyylistään.
silloin teininä jotenkin tuntui että ikäiseni tytöt oikeen tahallaan heilutteli hollannikkaitaan puoliksi irti jalasta ja tiputteli lattialle. mitä käytetymmän näköiset ja äänekkäämmät puukengät,sen katu-uskottavammat. mulla tuli se mielikuva. sen ajan muoti-ilmiö.
Juu omistan ns. holannikkaat, en tosin puupohjaisia vaan kumipohjaiset, se ovat vähän ystävällisemmät jalalle.
Kaupiossa on siis tosi-makeita ns. hollannikkaita myytävänä, mieli tekis ostaa, mut kun on jo yhdet niin...
tunnustan olevani kenkien renki--- erilaisia kenkiä on joka lähtöön ja väriin
Korkkarit tietyssä tilanteesa ovat "must", ja lenkkarit samoin.
mutta kenkien pitää olla sävy-sävyyn.
Kerran kiertelin monta tuntia että löysin vaaleanpunaiset kengät, kun olin ostanut vaaleanåunaisen tunikan !!!
Siis sulaa hulluutta , eikö ?
Ei suinkaan sulaa hulluutta, vaan tyylitietoisuutta.
Kertokaas mulle, otanko töihin mun vihreät feikkicrocsit, ylitylsät terveyssandaalit, vai mustat puukkarit?
Puukkarit valitsisin..
Ainoa asia mikä tulee mieleen..
Puukegät pitää ehdottomasti kieltää kunta-alan ja kaupugin työntekijöiltä,sillä on vaara että he juurtuvat:)
PS.käytin kloppina,jotta olin yli kaksi metrinen:)
Ammattikoulun keittäjällä oli todella käytetyt hollannikkaat aina jalassaan. Kun se tuli tupakalle siihen ulos, me poikien kanssa katsottiin usein niitä kenkiä. Tää keittäjä huomas meidän tuijotuksen,niin se potkas puukengät jalastaan ja sano: "siinä on pojat hikiset puukengät". Niitten kenkien puupohja oli alkujaan ollu vaaleaa puuta. Kovasta käytöstä ja jalkahiestä ne oli sisältä aivan mustat ja pinttyneen likaiset. Minä otin sen puukengän siitä maasta ja haistoin sitä sisältä. Täytyy sanoa, että ei valehdellut yhtään. Oli tymäkät tuoksut.