Kumpaa suosittelette: Florida vai New York?

lomailija

Olemme keski-ikäinen pariskunta ja ajattelimme lähteä käymään Yhdydvalloissa tammi-toukokuussa. Olemme ajatelleet varsinkin Floridaa tai New Yorkia. Tammikuu NY:ssa ei varmaankaan ole mikään paras vaihtoehto, mutta Floidassa silloin lienee lämmintä vai kuinka?Minkä kevätkuukauden aikana kannattaisi matkustaa New Yorkiin noin niin kuin säiden suhteen? Tiedän, että NY:ssa on katsottavaa vaikka kuinka paljon, mutta mitä on tarjottavana Floridalla meille n. 50.v.:lle. Onko siellä muutakin kuin rantaelämää ja ostoskeskuksia?Nekin ovat ihan ok, mutta jotain muutakin pitäisi varmaan olla. Jos sinulla on kokemuksia näistä paikoista, niin luen mielelläni viestisi.

3

562

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Katsuja

      En ole käynyt New Yorkissa ollenkaan, mutta Floridassa kaksi kertaa. Suosittelen oman kokemukseni pohjalta Floridaa :) Tammikuussa on ihan lämmintä, vaikka viime vuosina siellä on ollut tavallista kylmempää, jopa nollassa yöaikaan. Floridassa kannattaa vuokrata auto, jolla pääsee helpommin liikkumaan. Autolla ajaminen on tehty helpoksi, navigaattori Amerikan kartoilla mukaan niin kyllä pärjää! Teitä voisi kiinnostaa Titusvillessa sijaitseva avaruuskeskus... Ja Key Westiin kannattaa ajaa ja yöpyä siellä. Jos kiinnostaa enemmän lukea niin olen kirjoittanut oman Florida matkakertomuksen osoitteeseen http://matkafloridaan.blogspot.com/ niin voit käydä sieltä lukemassa lisää :)

    • matkailija-x

      New York on mahtava kaupunki, mutta tammikuussa siellä voi olla hyytävän kylmää ja tuulista. Säiden puolesta huhtikuun puoliväli-toukokuu on hyvä, silloin hotellien hinnatkin tosin alkavat nousta.

      New Yorkista löytyy paljon tietoa Suomi24:n New York-palstalta ja englanniksi mahtava teitopankkion Tripadvisorin New York City-foorumi http://www.tripadvisor.com/ShowForum-g60763-i5-New_York_City_New_York.html

      Miamista löytyy muutakin kuin rantoja ja ostoskeskuksia, onhan se satojen tuhansien kotikaupunki. Auto kannattaa vuokrata, helpottaa liikkumista. Edellisen kirjoittajan suosittelema Key West on käymisen arvoinen paikka, siellä kannattaa yöpyäkin.

    • Miami4ever2

      Hei,
      minullakin kokemusta vain Floridasta. Suosittelen lämpimästi. Key West on esimerkiksi ihana paikka ja kannattaa mennä autolla, vaikka matkaa Miamista tuleekin. Ja kuten edellä mainittu, autolla ajoa ei tarvitse arkailla yhtään. Ja kannattaa vuokrata ISO auto vaikka olisitte vain kahdestaan. Suosittelen Floridaa maaliskuusta eteenpäin, olimme 2010 helmikuun puolessa välissä ja takin sai kyllä pitää päällä muutamaa päivää lukuunottamatta (mutta se kevät olikin ilmeisesti kylmin pitkiin aikoihin).

      Floridassa on vaikka mitä, kannattaa tutustua etukäteen netissä ja tehdä suuntaviivoja mitä haluaa näkeä ja kokea. Mutta kokemus tulee silti olemaan ihan omaa luokkaansa jos "jenkkiläisyys" viehättää. Jos shoppailu innostaa, niin siellä menee ihan sekaisin koska vaatteet ovat todella halpoja isoissa tavarataloissa. Esimerkkinä Leviksen 501 farkut, sai kolmet 70 €:lla joista kahdet oli ostettu Miami beachin Levi's storesta (eli "kalliista" paikasta) ja yhdet Searsista. Meidän piti ostaa iso matkalaukku kotimatkalle, että saimme vaatteet kyytiin. =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      100
      12008
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      107
      9076
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      128
      5069
    4. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      83
      4301
    5. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      102
      4281
    6. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      50
      4214
    7. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      7
      3953
    8. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      11
      3739
    9. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      40
      3623
    10. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      31
      3585
    Aihe