Scenic v.2003... vikaveikkaus!

h moilanen

Pari vikaa ilmennyt ja kysyisin oliko viisaammilla ehdotuksia mikä vikana:
1. Auto alkaa täristä kun ajaa moottoritiellä reilua 100 km/h ja tulee alamäki eli kun tämmöisessä vauhdissa hellittää jalan kaasulta. Tärinä erittäin voimakas.
Autoon vaihdettiin juuri raidetangon päät. Voisiko liittyä ohjauskulman säätöihin vai voisko ko. esim. vetoakselin vika. Ainakaan rengaspaineessa ei vikaa.
2. auton perusääni on ollut jo ainakin vuoden aivan kuin olisi diesel. Kyseessä 2 l bensa. Auto läpäisee pakokaasutestin.

olen kiitollinen veikkauksista.

7

540

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rellunpippana

      nokkapyörä on mennynnä rikki siis se säätyvä nokkapyörä.. jakopää auki ja nokkapyörän vaihtoon niin pääset dieseveroista... tärinä vois kyllä tulla kytkimestäkin jos vetopäällä ei jurraa.......

    • h moilanen

      Tattis... Voiko olla kytkin kun ei pienissä nopeuksissa täristä yhtään?

      • mppeh

        Kytkin on mahdollinen.


    • scenaarikko

      Voisi suositella www.ago.fi Haynesin korjauskirjan hankkimista. Sitä tutkimalla löytyy apu useimpiin ongelmiin - vaikkei ehkä juuri tuohon :)
      Joka tapauksessa autoa kannattaisi huoltaa ja hoitaa mahdollisimman paljon itse, silloin se pysyy paremmassa kunnossa, ja itsellä säilyy tuntuma, mistä mahdollinen vika saattaisi johtua. Useimmat merkkihuollot ovat laadultaan lähinnä ala-arvoisia, työt jätetään tekemättä, mutta laskutus pelaa sitäkin tehokkaammin.

    • SRane

      Autokorjaamo Kujala Vantaan Korsosta on pääsääntöisesti huoltanut 2004-mallista Scenic II:stani ja en omasta mielestäni ole joutunut maksamaan valohoidosta. Kohta 170000 km mittarissa ja lähinnä vaan kuluvaa osaa on vaihdettu uusiin merkkiosiin tai vastaavaa laatua oleviin tarvikeosiin. Ja autohan on miytä mukavin ajaa.

    • jampex

      Toinen hyvä vaihtoehto pk-seudulla Kujalan lisäksi on lentoaseman lähellä sijaitseva Autotaito

      • Louis Renoo

        Ja susirajan ulkopuolelta taas löytyy edullinen ja luotettava Makkosen yleisautokorjaamo.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1399
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      821
    3. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      69
      746
    4. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      66
      745
    5. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      92
      745
    6. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      679
    7. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      148
      670
    8. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      618
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      612
    10. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      47
      611
    Aihe