Mitäs mieltä ootte...

Maailmaa miettinyt

Semmosesta, että voiko bulimiasta parannuttua alkaa laihduttaan terveellisesti?
Olen 14.v, minulla on Bulimia ja se on paranemaan päin. Oksentelemisen lopettaminen ei ole ollut helppoa varsinkaan kun en vieläkään näe itseäni laihana (163cm/59kg) Siispä, sitten kun olen täysin terve, niin voinko alkaa laihduttaa terveellisesti? Vai onko siinä liian suuri riski sairastua uudestaan?
Ihan muuten niille hulluille jotka tietosesti haluavat jonku syömishäiriön niin älkää edes auttako semmosen tulemista! Puhun kokemuksesta kun itse aikoinaan aloin tahallisesti oksentaa, siittä ei tullut mitään muuta kuin syömishelvetti. Ruoka on kuitenkin kaikille välttämätön asia niin ei sen kanssa kannata alkaa pelleilemään, tulee vaan paha olo ja siittä voi seurata kaikkee muuta semmosta kuten esim oksentelusta:Sydänvikoja, muitten elintoimintojen häiriöitä, hammas ongelmia, ruokatorven verille kuluminen jne.. Itselläni on ollut vaikka mitä tuon taudin takia. En suosittele kenellekkään edes leikillään harkitsemista!!!


Ymmärtäähän sen että kaikki haluaa olla laihoja, kun se on ihan törkeen kaunista, mutta siihen on terveellisiä keinoja! Tv:stä, lehdistä ja kaikkialta pitäis poistaa tuo laihuus ettei maailma oikeesti eläin siinä uskossa että kaikkien täytyis olla semmosia luurankoja.
Ihminen on sopiva jos hän vaan hyväksyy itsensä semmosena ku on, ei sillä ole väliä vaikka on tukevampi jos vaan on itte tyytyväinen elämäänsä:) Jokainen on uniikki yksilö, eikä sen pitäis yrittää tehä ittestänsä jonkun muun näköstä.. Jotkut on laihoja, jotkut pulleita, jotkut "normaaleita", kaikki on erilaisia, mitä sitten, jokainen elää vaan kerran eikä elämä oo tarpeeks pitkä tuhlattavaks painonsa itkemiseen. Loppupeleissä ihmisen tehtävä on vaan kehittää maailmaa ja lisääntyä:)

1

163

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • skym

      On se mahdollista mutta ei heti parantumisen jälkeen. Parantuminenkin on niin pitkä prosessi että sitä on vaikea edes sanoa että koska se tarkalleen ottaen tapahtuu. Mutta paranemisen jälkeen pitää kyllä olla jonkin aikaa että ei edes yritä, ja vasta sitten kun on turvallista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      168
      1006
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      58
      802
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      86
      790
    4. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      727
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      653
    6. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      62
      589
    7. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      75
      585
    8. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      46
      559
    9. 28
      555
    10. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      555
    Aihe