Raskaus ja yrttiteenä kamomilla tee

dgggdd

Sanottu että ei olisi hyvä juoda yrttiteetä raskauden aikana.
Kamomilla tee on yrttijuoma tee, eli onko haitallinen? Ja jos,
niin mikä tekee yrttiteestä huonon raskauden aikana, vai saako kamomilla teetä juoda?

7

3686

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 65432

      Juo pois vaan. Luontaistuotteita ei kehoiteta nauttimaan, koska niitä ei ole tutkittu tarpeeksi. Eli ei tiedetä, voiko mahdollisesti aiheuttaa jotain. Kamomillatee tai muukaan yrttitee, maustettu tee tai vihreä tee ei ole vaaraksi raskaudelle.

    • dgggdd

      Onko muita joilla tietoa kamomillateestö ja raskaudesta?

    • Anonyymi

      ’Kamomillatee ei ole luontaistuote, vaan elintarvike, kuten muutkin teet. ’

      Itse kerään ja kuivaan kamomillani luonnosta. Uneen kantava vaikutus on voimakkaampi kuin kaupan kamomilla pussukat jotka on kuivattu ties milloin ja miten.

      Raskautean liittyváä tietoa minulla ei kyllä ole kamomillaan liittyen mutta kyllä sitä nauttisî raskaanakin

    • Anonyymi

      Voin olla väärässä, mutta muistelen lukeneeni jostain, että kamomillassa olisi jotain ainetta (olikohan kumariini), joka liiallisena annoksena voi vahingoittaa maksaa. Mutta kohtalaisena määränä tuskin vaarallista.

      • Anonyymi

        Enpä ole koskaan kuullut kamomillan yliannostuksesta. Kumariinia on muistaakseni vihreässä teessä, joka myös sisältää paljon kofeiinia, mutta kaipa sitä voi juoda siinä missä kahviakin. Muutenkinkin yrttien ,niin kuin kaikkien kasvien pitoisuudet riippuvat kasvupaikasta,lannoituksesta yms. Vadelmanlehtitee ainakin raskauden loppupuolella oli muistaakseni hyväksi, kannattaa kerätä varhain keväälä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      119
      2440
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1582
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      648
      1039
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      972
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      916
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      875
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      720
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      710
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      706
    Aihe