Täysin autoasioissa tumpelo rouvashenkilö kysyy mielipidettä otsikon autosta. Katsastettu on ja hinta olisi reilut 2000,-. Siistiltä näyttää. Työmatkakäyttöön yht. n. 40 km päivä, matkalla pieni pätkä moottoritietä. Autoliike myy.
Suzuki Alto 2000 90 000 ajettu
ennen ajoin fiatilla
2464
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
tarkista huoltokirja,pitävätkö kilometrit paikkaansa sitten osta
Meillä on ollut perheessä useampi Suzuki ja ne ovat pääsääntöisesti hyviä autoja. Ainoa heikkous meidän kokemuksessa on kytkin. Se ainakin vanhemmissa Altoissa oli kovin pieni ja hento. Jos tuolla katselemallasi autolla on ajettu paljon kaupunkiajoa, niin kytkin siihen lienee kerran jo vaihdettu. Kytkimen vuoksi autoa kuitenkaan ei kannata jättää ostamatta. Tarvikekytkin maksaa n. satasen ja joku kätevä kyläasentaja vaihtaa sen muutamassa tunnissa. Sitten se kestää useamman vuoden.
Tarkista sitten, että autoa on huollettu ja ajokilometrit varmasti pitävät paikkansa. Sitten tarkista, että jakopään hihna ja kiristysrulla on vaihdettu. Jos ei ole vaihdettu, vaadi että ne vaihdetaan, ennen kuin kaupat syntyvät. Yleensä jakohihnan vaihtoväli on 60-100 tuhatta kilometriä. Myös aika syö jakohihnaa, ja tuon ikäisessä autossa se olisi ehdottomasti pitänyt jo vaihtaa, vaikka ajokilometrejä olisi vähemmän.
Pienihän se Alto on ja vähän semmoinen körökärry, mutta varmasti ajaa sinulla asiansa työmatka-autona vielä monen vuoden ajan, joten osta pois.