Sk uutisoi tänään alla olevaa:
"Israelissa odotetaan yleislakkoa
STT, AFPLähetä palautetta toimittajalle.
Israelissa alkaa tänään yleislakko, johon osallistuu noin 150 000 kunta-alan työntekijää. Lakko sulkee kaikki virastot ja pysäyttää jätehuollon. Lakon on määrä kestää päivän.
Työntekijöiden lakko on osa Israelissa leviävää protestiliikettä, joka vastustaa hintojen nousua ja julkisten palveluiden alasajoa."
Milloin Suomen kansa aloittaa lakkoilut nimenomaisesti hintojen, elinkustannusten laskemiseksi? Lakkoja oli takavuosina paljonkin mutta aina vaan pyydeltiin palkkoja lisää ja tähän on tultu, elinkustannukset pilvissä eikä kattoa ole vieläkään näkyvissä, odotelkaapa vaan. Aina kun palkkoja nostettiin lakon seurauksena, seurauksena oli myös se että yleinen hintatasokin nousi ja näin ollen lakosta ja palkkojen noususta ei ollut mitään todellista hyötyä.
Maassamme ei riittäisi vuorokauden yleislakko, eikä niin suppealla alallakaan kuin Israelissa, kiitos poliitikkojemme, jotka omanvoitonpyynnissään ovat antaneet hintakehityksen jatkua, nostaen vain omia palkkojaan siinä määrin, ettei hintojen nousu vaikuta heidän toimeentuloonsa mitenkään haitallisesti. Toista ovat maamme vähäosaiset jotka köyhtyvät ja toimeentulo n todellista taistelua ja taiteilua päivästä toiseen.
Jotakin olisi tehtävä, sanoi presidentti Koivito, vai miten se nyt olikaan sanontansa..
Israel lakkoilee- entä suomi?
3
112
Vastaukset 3
- jajajjajaajjajaja
Israelilaiset ovat paljon fiksumpaa porukkaa kuin suomalaiset
- Buntta W
Ei Suomessa virkamiehet uskalla lakkoilla. Kukaan ei huomaisi mitään!
- Boikotti israelille!
Israelissa asuvista suurin osa juutalaisia, ei ne ymmärrä kuin rahan päälle! Kuolkoon sukupuuttoon ja toivottavasti menee nälkälakkoon ja delaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1062195- 103886
- 64791
- 46780
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21706Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha511692Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76630- 62586
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23570- 57551
