Olen etsiskellyt venettä pitkin kevättä ja viikonloppuna löysinkin sopivan. Kyseessä on HT vuodelta -82 joka on ollut samalla omistajalla 80luvun lopusta asti. Vene on mainiossa kunnossa muuten mutta koneen kanssa on ongelma. Se polttaa kannentiivisteen 3 pytyn kohdalta ja siihen on etsitty mitä moninaisimpia syitä. Koneeseen on mm. uusittu männät , plaanattu kansi ja uusittu venttiilit , pakosarja uusittu ... mutta ongelma toistuu. Tänä keväänä veneellä on ajettu muutaman tunnin ja kannenpultit 3 sylinterin kohdalla on löystyneet.
Kantta ei vielä ole irroitettu mutta ainakaan jäähdytysvedessä ei ollut öljyä.
Olisin kiitollinen vinkeistä jos ongelma on jollekin tuttu.
Kone perustuu ymmärtääkseni volvon b-23 koneeseen, voiko siinä käyttää autonmoottoria jos lähtee tekemään isoa remppaa ja kannattaako ?
Kiitos etukäteen.
Kantta ei vielä ole irroitettu mutta ainakaan jäähdytysvedessä ei ollut öljyä.
Olisin kiitollinen vinkeistä jos ongelma on jollekin tuttu.
Kone perustuu ymmärtääkseni volvon b-23 koneeseen, voiko siinä käyttää autonmoottoria jos lähtee tekemään isoa remppaa ja kannattaako ?
Kiitos etukäteen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Vene on mainiossa kunnossa mutta kone on sökö. Tämän kun huomioi hinnoittelussa niin kannattaahan tuo ostaa.
Ymmärtäisin tekstisi niin, että et ole kovin kokenut koneasentaja itse. Ja kun ongelmakin ilmeisesti on hankalaa laatua osaavillekin, niin sanoisin, että säästät itseltäsi pitkän pätkän stressiä verenpaineineen ja mahahaavoineen, jos jätät tuon kohteen väliin. Tai tietysti, jos saat tingittyä hinnan sellaiseksi, että budjettisi sallii moottorin uusimisen, niin sitten... Veneilyn pitäisi olla rentouttava harrastus, käyttökelvoton vene tuottaa niin paljon pettymystä ja harmia, ettei kannata lyödä kättään siihen läjään.
Itse koneen ongelmasta: näinköhän vika olisi jossain kampiakselin puolella, laakeroinnissa tms? Tuo kannanpulttien löystyminen panee ajattelemaan, että siellä on ns. asiaankuulumatonta tärinää.
Lähinnä yritän keksiä ilmiölle syytä , mielessä on käynyt että vesikierto ei toimi kunnolla kaikissa kanavissa. Uskoakseni mäntien uusimisen yhteydessä laakeroinnit on tarkistettu/ laakerit vaihdettu. Jos ymmärsin veneen edellistä omistajaa oikein ongelma ei ole ihan tuore ja kannentiivisteitä hänellä on mennyt jo 3. Kansiremppa ja pakosarjan vaihto olivat ilmeisesti yrityksiä löytää syy ongelmaan. Vesikanavia ei kuulemma ole tarkastettu ja tukos yhdessä voi mielestäni aiheuttaa kyseisen ongelman.
Merimoottorit on minulle sinänsä vieraita ja kaipaan myös vinkkejä mistä kannattaa hankkia osia ym.
Älä k'ytä normaalia volvo 2,3 lohkoa. Ei kestä..