Haluaisin kuulla muiden matkaajien kokemuksia Samoksen Pytthagorionin kaupungista.Millainen yleisilme,onko vilskettä,riittävästi ravintoloita ja kauppoja,kulkevatko hyvin bussit muualle saarelle,onko muutaman tunnin laivaristeilyjä,miten lentokentän melu haittaa kaupungissa ja kentän viereisissä hotelleissa,millaiet rannat kaupungin tuntumassa jne ? Kertokaa kaikkea,mitä on jäänyt mieleen!
Onko kenelläkään kokemusta Finnmatkojen Penelope-huoneistohotellista,,millaista siellä oli,millaiset huoneet ja minkälaista reittiä mentiin kaupungille ,huoneistojen varustus,henkilökunta jne?
Seuraava kohde Samos-Pythagorion
6
5377
Vastaukset
- Samos_samos
Pythagorio on pieni lomakylä, joka nousee hieman mereltä rinteeseen. Hevosenkengän muotoisessa rannassa on ravintoloita. Kaupat ovat pääosin yhden pääkadun varrella, joka lähtee hevosenkengän keskeltä. Ei kovin suuri lomakylä, mutta kaikki tarvittava löytyy. Ensimmäinen uimaranta on hevosenkengän toisen pään kohdalla pienen töyrään takana. Pythagorion ulkopuolella on toinen isompi uimaranta, jossa aktivitetteja esim vesiurheilua ja rantalentopalloa. Kauppoja on runsaasti pääostoskadun varrella, vaatteita, koruja, laukkuja, matkamuistokauppoja. Ruokapaikkoja riittävästi viikon lomaan. Saaren pääkaupunkiin Samokseen (Vathi) lyhyt matka, noin 10 min bussilla.
- Matkaintoilija
Kiitos vastauksestasi!
Osaatko sinä ja muutkin vielä kertoa.,minkätyyppisiä laivaristeilyjä kaupungista lähtee( muutaman tunnin pituisia)? Ja miten tuo lentokentän läheisyys vaikutti?
Jäimme miettimään,että onkohan tuo liian pieni paikka sittenkin(esim,.Hanian ja Retymonin vilskeeseen verrattuna)?Olisikohan tuo Vathi hieman isompi paikka juuri kahden viikon lomalle,jota ehkä harkitsisimme. Meidän liikkumisemme muualle on bussireittien ja valmisretkien varassa.Onko hyvin tarjolla kadunvarsimatkatoimistojen retkitarjontaa?Näittekö live musiikin paikkoja esim tavernojen yhteydessä? - MakuAsioita
Matkaintoilija kirjoitti:
Kiitos vastauksestasi!
Osaatko sinä ja muutkin vielä kertoa.,minkätyyppisiä laivaristeilyjä kaupungista lähtee( muutaman tunnin pituisia)? Ja miten tuo lentokentän läheisyys vaikutti?
Jäimme miettimään,että onkohan tuo liian pieni paikka sittenkin(esim,.Hanian ja Retymonin vilskeeseen verrattuna)?Olisikohan tuo Vathi hieman isompi paikka juuri kahden viikon lomalle,jota ehkä harkitsisimme. Meidän liikkumisemme muualle on bussireittien ja valmisretkien varassa.Onko hyvin tarjolla kadunvarsimatkatoimistojen retkitarjontaa?Näittekö live musiikin paikkoja esim tavernojen yhteydessä?Lentokenttä on lähellä, mutta ei se häiritse mielestäni. Me teimme vain päiväretken Pythagorioon ja asuimme Vathissa eli Samoksen kaupungissa. Samoksen kaupunki on isompi, mutta siellä viettää ehkä enemmänkin kaupunkilomaa. Ajoimme myös Kokkariin. SE oli kaunis! Hieman jopa harmitti kun olimme valinneet Samoksen kapungin, koska Kokkarikin oli harkinnassa. Kaksi viikkoa menee ihan missä vaan noissa kohteissa, koska bussilla pääsee liikkumaan tai auton voi vuokrata. Riippuu ihan täysin siitä minkä tyyppistä lomaa haluaa viettää. Kaikissa on ruokapaikkoja ja ostosmahdollisuuksia todella riittävästi. Vaikka valitsisit minkä noista kohteista, niin jokaisessa on omat hyvät puolensa.
- Matkaintoilija
MakuAsioita kirjoitti:
Lentokenttä on lähellä, mutta ei se häiritse mielestäni. Me teimme vain päiväretken Pythagorioon ja asuimme Vathissa eli Samoksen kaupungissa. Samoksen kaupunki on isompi, mutta siellä viettää ehkä enemmänkin kaupunkilomaa. Ajoimme myös Kokkariin. SE oli kaunis! Hieman jopa harmitti kun olimme valinneet Samoksen kapungin, koska Kokkarikin oli harkinnassa. Kaksi viikkoa menee ihan missä vaan noissa kohteissa, koska bussilla pääsee liikkumaan tai auton voi vuokrata. Riippuu ihan täysin siitä minkä tyyppistä lomaa haluaa viettää. Kaikissa on ruokapaikkoja ja ostosmahdollisuuksia todella riittävästi. Vaikka valitsisit minkä noista kohteista, niin jokaisessa on omat hyvät puolensa.
Kyllä tässä matkakuume kasvaa..! Tässä hahmotellaan kesän 2012 matka-aikeita jo alustavasti,matkavire jäi päälle,heinäkuun puolessa välissä Kreetan Hanian (NeaHoran) 2 viikon loman jälkeen.
Samos vaikuttaa viehättävältä,kiitos vaan kommenteista.Varmaankin valitsemme sen kohteeksemme ensi kesänä,lähdemme kolmen naisen porukalla.Olemme surffailleet netissä siellä täällä ja katselleet esittelyjä,kuvia ja filmejä ym.Hyvää pohjustusta ja sitten syksyllä varaamaan vaikka!
Minuakin kiinnostaa tiedot ko paikasta. Lähtö on 28.8. eli lähellä on. Meitä lähtee 2 aikuista ja 2 lasta, hotelli Hydrele Beach. Onko lähistöllä hyviä tutustumiskohteita lapsiperheille? Kannattaako mennä Finnmatkojen saarikierrokselle? Ajattelimme käydä ehkä myös Kusadasissa.
- google 124
Samoksella tullee lähes aina ja aika usein on niin etetictä retkilaivat saa lähtölupaa. Asuimme Votsalakiassa, vuokrasimme auton ja kiersimme saarta muutaman päivän.
Pythagorion on mielestäni aika meluisa paikka, se keskusta ainakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta703550Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1483503Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463322- 532769
- 322036
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘301962Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k401695- 481676
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä961625- 391390